comScore

İç savaştan kaçan Suriyeliler, futbol takımı kurdu

20 Ağustos 2015, Perşembe 15:30
İç savaştan kaçan Suriyeliler, futbol takımı kurdu

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Mersin'e sığınan, aralarında 12 eski milli futbolcunun da bulunduğu Suriyeliler, temsil için FIFA'ya başvurdu.

Daha önce profesyonel futbol oynayan Suriyeliler tarafından kurulan takım, hazırlıklarını Mersin'de sürdürüyor.

Takımın teknik direktörü Marwan Mona, AA muhabirine, ekibin temellerinin 4 ay önce atıldığını ve alınan iznin ardından çalışmalara başladıklarını söyledi. Takımda 12'si milli, 22 futbolcunun bulunduğunu vurgulayan Mona, ülkelerini temsil etmek için dosya hazırladıklarını ve FIFA'ya başvurduklarını ifade etti.

FIFA'dan olumlu cevap beklediklerini aktaran Mona, "Halen ülkemizdeki hapishanelerde bulunun oyuncularımız var, 150'ye yakın futbolcumuz şehit oldu. Hepsini isim olarak sunduk. İnşallah iyi bir yanıt alacağız" dedi.

Ülkelerini temsil etmek için yaptıkları başvurunun önemine işaret eden Mona, şöyle devam etti:

"İnşallah özgür Suriye'nin oyuncuları olacak bunlar. Hepsi 1994-1995 doğumlu gençler. FIFA'dan onay geldikten sonra bütün turnuvalara hazırlanıp, katılmak istiyoruz. Herkese bizim terörist değil, sivil bir halk olduğumuzu göstereceğiz. "

- "Birçoğu Türkiye'ye gelmek istiyor"

Mona, birçok futbolcunun Esed zulmünden kaçıp, kendilerine katılmak istediğini ancak tehdit aldıklarını savundu.

Suriye'deki oyuncularla sürekli görüştüklerini belirten Mona, birçoğunun Türkiye'ye gelmek istediğini kaydetti.

Şu anda 12 milli futbolcunun Mersin'de olduğunu dile getiren Mona, "Yaklaşık 40 civarında futbolcu daha ülke dışına çıkamadı. Buradaki futbolcular hep Suriye'den ve çoğu profesyonel. Şu an eksiğimiz çok ama razıyız. Giderlerimiz bir Suriye şirketi ve sponsorlar tarafından karşılanıyor" diye konuştu.

 


Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"