comScore

Öldürülen Sırp taraftarla ilgili şok iddia!

13 Şubat 2015, Cuma 17:58
Öldürülen Sırp taraftarla ilgili şok iddia!

Galatasaray Liv Hospital ile Kızılyıldız arasındaki THY Avrupa Ligi maçı öncesi çıkan olayda Sırp taraftar Marko Ivkoviç'in öldürülmesine ilişkin biri tutuklu 7 kişinin yargılanmasına devam edildi.

Sanık Avukatı Miray Erakman, geçen celse yapılan duruşmadan sonra operasyonu yapan polis memuru Ergül. K.'nın yanına yaklaşarak dosyanın en önemli delili olan mont için, “Nasıl mont Kadriye oturdu mu?" dediğini öne sürdü. Tutuklu sanık Kadri Aktaş'ın montunda maktül Marko İvkoviç'e ait kan lekesine rastlanmıştı.
 
Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, “Haksız tahrik altında adam öldürmeö suçundan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan Kadri Aktaş ile tutuksuz sanıklar Volkan Sarı, Serhan Yücel Aydoğmuş, Çağatay Hız, Atakan Bodan, Gökhan Yıldız ve Yusuf Velioğlu ile avukatları katıldı.
 
Duruşmada, maktul Marko Ivkoviç'in ablası Bojana Jankelic ve eşi ile Sırbistan'ın İstanbul Başkonsolosu Sandra Vujinovic de hazır bulundu.
 
TANIKLAR HİÇBİR ŞEY GÖRMEMİŞ
 
Gökhan Karakaya, olay günü Galatasaray ile Kızılyıldız takımları arasında oynanacak olan basketbol maçını izlemek üzere Abdi İpekçi Spor Salonu'na gittiğini, bıçaklama olayını maçtan bir gün sonra öğrendiğini söyledi.
Bir diğer tanık Ahmet Adalıtaş da olay günü maç izlemek için Abdi İpekçi Spor Salonu'na gittiğini, Sırp taraftarların taş atmaya başladığını, polislerin müdahalesinden sonra maçı izlemediğini ve olay yerinde herhangi birinin elinde bıçak görmediğini anlattı.
 
Müşteki Bojana Jankelic'in avukatı Rufayi Taştan da Ivkoviç'in annesinin duruşmaya gelmek istediğini ancak sağlık durumunun elvermemesi nedeniyle gelemediğini belirterek, olayı gören tanıkların olduğunu ve bu tanıkların isimlerini bildirmek için süre talep etti.
 
AVUKATTAN DELİL YARATILDI İDDİASI
 
Tutuksuz sanıklardan Çağatay Hız'ın Avukatı Miray Erakman, dosyanın delilleri arasında Kadri Aktaş'a ait mont olduğunu, bu montun üzerinde maktül Marko Ivkoviç'e ait kan izine rastlandığını hatırlatarak, “Geçen celse duruşmadan çıktıktan sonra, yanımda meslektaşım Başak Özer ile seyir halinde iken sivil bir araç yanımızda durdu. Operasyonu yapan Gayrettepe polis karakolu'nda görevli polis memuru Ergül K. bize dönüp, 'Nasıl, Kadriye mont oturdu mu?' diye sordu. Yanında biri daha vardı. Bu hususta Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduk. Dosya yetkisizlikle İstanbul Adliyesi'ne gönderildi. Bu dosyanın celbini talep ederiz. Ünlü OJ sipmson davasında polislerin delil yarattığı tüm dünya tarafından duyurulmuş bir davadır" dedi.
 
TUTUKLU SANIK: FELÇLİ AĞABEYİME BAKIYORUM, TAHLİYEMİ İSTİYORUM
 
Duruşmada söz alan tutuklu sanık Kadri Aktaş, olayı kendisinin yapmadığını dile getirerek, "Çıkan kavgada sadece bağırtılar duydum. Darbe aldım. Ağzım burnum kan içinde geri döndüm. Benim de babam yok. 85 yaşında annem ve felçli ağabeyime bakıyorum. Tahliyemi istiyorum" dedi.
 
Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Kadri Aktaş'ın üzerine atılı suçun niteliği, kuvvetli suç şüphesinin bulunması ve bir kısım tanıkların beyanlarının alınmamış olması sebebiyle tutukluluk halinin devamına hükmetti.
Avukat Miray Erakman'ın polis memuru Ergül K. hakkında yaptığı suç duyurusu dosyasının celbini isteyen mahkeme heyeti, dinlenmeyen tanıklar hakkında zorla getirilme kararı alarak duruşmayı erteledi.
 
İDDİANAMEDEN
 
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 21 Kasım 2014'te Zeytinburnu'ndaki Abdi İpekçi Spor Salonu'nda Galatasaray ile Kızılyıldız takımları arasında basketbol maçı olduğu, maç öncesinde her iki takımın taraftarları arasında olaylar çıktığı belirtiliyor.
 
İddianamede, polislerin olayı yatıştırmasından sonra şüpheliler Kadri Aktaş, Volkan Sarı, Serhan Yücel Aydoğmuş, Çağatay Hız, Atakan Bodan, Gökhan Yıldız ve Yusuf Velioğlu'nun da aralarında bulunduğu bir grubun, maktul Marko Ivkoviç ile yanındaki birkaç kişiye saldırdıkları anlatılıyor.
 
Olayların yatışmasından kısa bir süre sonra ortalığın yeniden karıştığı kaydedilen iddianamede, olay şu şekilde aktarılıyor:
"Şüphelilerin bulunduğu grubun, maktul Marko Ivkoviç ile arkadaşlarına saldırıda bulundukları sırada, şüphelilerden Kadri Aktaş'ın, elinde bulunan ve ele geçirilemeyen bir bıçakla Ivkoviç'e doğru yöneldiği, maktulün de Aktaş'ı burnuna yumruk atarak yaraladığı, kendisine yumruk atılmasının ardından şüpheli Kadri Aktaş'ın haksız tahrik altında bıçak darbesiyle maktulü kasten öldürdüğü ve Ivkoviç'in Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanan raporda 0.19 promil alkollü olduğu anlaşılmıştır."
 
Diğer şüpheliler Volkan Sarı, Serhan Yücel Aydoğmuş, Çağatay Hız, Atakan Bodan, Gökhan Yıldız ve Yusuf Velioğlu'nun ise maktul ile yanındakilere saldırdıkları belirtilen iddianamede, bu 6 şüphelinin "kasten öldürmeye iştirak" ettiklerinin tespit edildiği kaydediliyor.
 
Maktule ait kan lekesinin Kadri Aktaş'ın montunda bulunduğu ifade edilen iddianamede, Aktaş'ın kasten öldürme eylemini gerçekleştirdiği yönünde savcılığın herhangi bir tereddüdünün kalmadığı ve tüm şüphelilerin eylemlerini haksız tahrik hükümleri altında yaptıkları anlatılıyor.
İddianamede, şüpheliler Kadri Aktaş, Volkan Sarı, Serhan Yücel Aydoğmuş, Çağatay Hız, Atakan Bodan, Gökhan Yıldız ve Yusuf Velioğlu hakkında "haksız tahrik altında kasten öldürme" suçundan 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

FutbolArena haber turu (20 Eylül 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.