comScore

Eskişehir'de 'Spor Yetim Kalmasın' projesi tanıtıldı

26 Ocak 2015, Pazartesi 18:50
Eskişehir'de 'Spor Yetim Kalmasın' projesi tanıtıldı

Proje tanıtımında Eskişehirspor Teknik Direktörü Michael Skibbe, programa katılan öğrencilere Eskişehirspor atkısı hediye etti

Eskişehir'de Gençlik ve Spor Bakanlığınca desteklenen "Spor Yetim Kalmasın" projesi kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından tespit edilen yetim-öksüz ve ekonomik durumu zayıf 108 öğrenciye beş dalda spor eğitimi verilecek.

Eskişehir İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) ve İnsani Yardım Derneği tarafından hazırlanan "Spor Yetim Kalmasın" ve Yunus Emre Uluslararası Öğrenci Derneği'nin (YUDER) hazırladığı "Liselerde Ülke Tanıtım Günleri" projelerinin açılış töreni, Anadolu Üniversitesi Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, törende yaptığı konuşmada, herkesin dünyasında yetimlerin yeri olması gerektiğini ve aynı zamanda bunun Müslümanlığın gereği olduğunu vurguladı. 

Toplumda yaşayan bireylerin birbirine destek olması gerektiğini söyleyen Tuna, "İnsani yardım bugün ülke sınırlarını aşarak dünyadaki bütün mazlumların sesi olmak için faaliyet gösteriyor. Topladığı gönüllü yardımlarla onlara destek oluyor. Bu büyük bir fedakarlık ve takdir edilecek bir davranış. Mutlaka sürdürülmesi gereken de bir davranış" ifadesini kullandı.

Bu tür sosyal projelerde devletin sivil toplum örgütlerini desteklemesi gerektiğini ifade eden Tuna, şunları kaydetti:

"Bunlar toplumları kendi içerisinde halletmesi gereken çözmesi gereken meseleler. Her şeyi devletin yaptığı bir ortamda sivil toplum da gelişmez insanların bu duyguları da körelir. Türkiye, bugün ekonomik yönden eskiye göre çok daha iyi, refah seviyesi yükseliyor ama bu beraberinde birçok sorunu da getiriyor maalesef. Devlet birçok insanın ihtiyacını karşılıyor bir şekilde ama bu insanların birbirine yardım yapma oranını köreltiyor gibi geliyor bana."

Dünyada olan olaylara karşı duyarlı olunması gerektiğini belirten Tuna, dünyanın herhangi bir yerinde olan olayın Türkiye'yi etkilediğini kaydetti.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan ise Anadolu Üniversitesinin kurulduğu günden bu yana Türkiye'den ve yurt dışından dezavantajlı grupların eğitim almasına fırsat sunduğunu belirtti. 

"Spor Yetim Kalmasın" projesi kapsamında yetim çocuklara spor eğitimi verileceğini aktaran Gündoğan, "Üniversite hocalarımızın desteği ile 108 yetim kardeşimiz üniversitemizde eğitim alacak" dedi.

Anadolu Üniversitesinin "Liselerde Ülke Tanıtım Günleri" projesini desteklediğini anlatan Gündoğan, şöyle konuştu: 

"Üniversitemiz Türkiye'de en fazla yabancı öğrenciye sahip olan üniversite. Şu anda 2 kampüsümüzde 108 farklı ülkeden bin 64 misafir öğrencimiz var. Bu iki proje de çok güzel sonuçlar verecek diye umut ediyorum."

Proje tanıtımın toplantısında konuşma yapan Eskişehirspor Teknik Direktörü Michael Skibbe de programa katılan misafir öğrencilere Eskişehirspor atkısı hediye etti.

Programda ayrıca İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hüseyin Aksoy, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Eskişehir Yönetim Kurulu Başkanı Musa Karadaş, Yunus Emre Uluslararası Öğrenci Derneği (YUDER) Başkanı Nihat Demir ve projelerin koordinatörü Ekrem Altan konuşma yaptı.

Slayt gösterilerinin yapıldığı programda, Kamerunlu Anadolu Üniversitesi öğrencisi Cavir Ahmed, ülkesini tanıtan bir sunum yaptı.


Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"