comScore

Enerji tasarrufu ve taraftar sayısında büyük hamle!

23 Ocak 2015, Cuma 17:12
Enerji tasarrufu ve taraftar sayısında büyük hamle!

Türkiye Futbol Federasyonu'nun açıkladığı fikstür ile beraber 33 haftada toplamda 160 gece maçının oynanmış olacağı ortaya çıktı.

FutbolArena Analiz - Peki gece maçlarının yarattığı zarar nedir? Tribüne gelen taraftar sayısını azalttığı kadar, hava karardıktan sonra oynanan mücadelelerin elektrik tüketimine de büyük zararı bulunmakta. Bir stadyum ortalama 1 maçta 35 bin kwh enerji tüketirken, 160 maçın tükettiği enerji 5.5 megawatt ile 6 megawatt arasında değişmekte. Ortalama bir evin aylık enerji tüketimi 150 kw olduğu Türkiye'de stadyumların tükettiği enerji 40 bin hanenin yani yaklaşık 120 bin kişinin aylık enerji tüketimine tekabül etmekte. 
 
FREİBURG'U ÖRNEK ALAN YOK
 
1993 yılında güneş enerjisi ile stadyumunda elektrik üretmeye başlayan Freiburg, senede 250 bin Kilowatt enerjiyi bu yol ile üretirken, bu stadyumun enerji giderini büyük ölçüde karşılamakta. Türkiye'de ise henüz bu sisteme geçen bir kulüp bulunmuyor. Kwatt fiyatı için 0,73 kuruş ödeme yapan kulüplerimiz toplam enerji bedeli olarak ise senede 5 ila 5 milyon TL arasında fatura ödemekte. 

Analiz: Taner Karaman  

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"