comScore

Yusuf Namoğlu: "Görevimiz hataları minimuma indirmek"

16 Ocak 2015, Cuma 00:10
Yusuf Namoğlu:

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Yusuf Namoğlu, Türk hakemliği olarak hedeflerinin Avrupa Şampiyonlar Ligi ve UEFA'da maç yönetmek olduğunu söyledi.

Antalya'nın Serik ilçesinde gerçekleştirilen MHK Kış Semineri kapsamında MHK Başkanı Yusuf Namoğlu ve MHK üyeleri basın toplantısı düzenledi.

Seminer sayesinde, hakem hatalarını minimuma indirmek ve sahadaki takımların adaletli yönetilmesini sağlamak istediklerini dile getiren söyleyen Başkan Yusuf Namoğlu, dünya çapındaki elit kategoride Cyer alan Cüneyt Çakır ile birinci kategoride Hüseyin Göçek ve Halis Özkahya'nın yer aldığını belirtti. Namoğlu, "Bu da Türk hakemliği açısından uluslararası düzeyde başarıdır diye düşünüyorum. Geçmişten bugüne kadar gelen eğitim hizmetleri veren arkadaşların katkısı olduğunu da unutmamak lazım." diye konuştu.
Yusuf Namoğlu, Türkiye'de olduğu gibi dünyada da hakemlerin hata yaptığını dile getirdi. Hakem hatalarına yönelik bir sunum gerçekleştiren Başkan Namoğlu, Brezilya ve Kolombiya arasında oynanan Dünya Kupası maçında, Zuniga'nın Neymar'a yaptığı harekete de yer verdi. Hakem hatalarını tek tek anlatan Namoğlu, geçen hafta sonu oynanan Barcelona- Atletico Madrid maçında Lionel Messi'nin topu eliyle alıp gol pası verdiği görüntüyü de izletti.

Dünyanın en iyi hakemlerinin de hata yaptığını yapabileceğinin altını çizen Namoğlu, "Hakem insandır, muhakkak hata yapmaktadır. Bizim de görevimiz bunu minimuma indirmek ve dolayısıyla sahaya adaleti daha iyi bir şekilde yansıtabilmek. Bu seminerde de hakem hatalarını minimuma indirmek ve sahadaki takımların adaletli yönetilmesini sağlamak istiyoruz. Bu anlamda UEFA'dan ve diğer ülkelerden gelen eğitmenler buna katkıda bulunmaktadır. Biz de burada bu hataların olmaması için ikinci yarının daha başarılı olması için bu eğitimleri devam ettireceğiz." şeklinde konuştu.

Namoğlu, Türk hakemliği olarak hedeflerinin de "UEFA ya da Şampiyonlar Ligi'nde bir final yönetmek. 2016 senesinde de Avrupa Şampiyonası finallerinde bir Türk hakeminin final maçında yer alması planlarımız arasında. 2018'de de hedef olarak Türk hakeminin Dünya Kupası finali yönetmesi amacındayız. Biz de planlı bir şekilde, kupa kupa şeklinde hedefe gitmeye çalışacağız. Bu sene sonunda bir kupanın finalinde Türk hakemi görmüş olacağız. En azından önümüzdeki yıl da elit kategoride 2 hakemimizin olmasını sağlamaya çalışacağız. Türk hakemliğini cazip hale gelen ve talep edilen bir hakem yönetimi haline getirebilmek en büyük amacımız." ifadelerini kullandı.

FutbolArena haber turu (21 Ekim 2020)