comScore

Adem Büyük'ten Fatih Terim'e destek!

12 Ocak 2015, Pazartesi 11:40
Adem Büyük'ten Fatih Terim'e destek!

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in "Messi, Türkiye'de olsaydı belki de 'cüce' derdik, dalga geçerdik. Yok olmasına sebep olurduk." şeklindeki ifadesine bir destek de Kasımpaşalı futbolcu Adem Büyük'ten geldi.

Adem Büyük, "Ben de Süper Lig'de 25 yaşında forma şansı buldum. O dönemlerde Manisaspor'daydım, çoğu gelen hoca, 'fizik olarak yetersiz, Süper Lig'de oynayamaz' diyorlardı." dedi.

Antalya'da hazırlıklarını sürdüren Kasımpaşa'da Adem Büyük, Cihan Haber Ajansı'na açıklamalarda bulundu. Konuşmasına ilk yarı değerlendirmesiyle başlayan Adem Büyük, "Lige istediğimiz gibi başladık diyebiliriz. Ardından biraz bocalama dönemi yaşadık. Ama daha sonrasında toparladık. Bunda deplasmanda kazanamamanın etkisi oldu, daha doğrusu iyi görünemememizin sebebi deplasmanda kazanamama oldu diye düşünüyorum. Takım olarak iyi mücadele ettik; ama ligi istediğimiz yerde bitiremedik." ifadelerini kullandı.
Kendisinin de lige iyi bir başlangıç yaptığını; ancak ardından sakatlıklar yaşadığını anlatan Adem Büyük, "Yine de her şey yolunda iyi gidiyor. Kampta, ikinci yarıda ilk yarıya nazaran daha iyi olmak için bir hazırlık dönemi olacak diye düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Geçen günlerde Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Antrenörler Semineri'nde Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in, Türkiye'de elit futbolcu yetiştirmeye uygun zihniyetin yerleştirilemediğini, dünyaca ünlü futbolcu Messi'nin Türkiye'de olsaydı belki de cüce denilerek yok olmasına sebep olunacağı yönündeki açıklamalarıyla ilgili 1.72 santimetre boyundaki futbolcu Adem Büyük, şunları söyledi:

"Ben de Süper Lig'de 25 yaşında forma şansı buldum. O dönemlerde Manisaspor'daydım, çoğu gelen hoca, 'fizik olarak yetersiz, Süper Lig'de oynayamaz' diyorlardı. Ama bunu bir kere bile şans vermeden söylüyorlardı. Fatih Terim böyle bir şey söylüyorsa bir bildiği vardır. Bir de şöyle bir şey var; biz Türk halkı olarak uzun boylu ve yapılı bir ırk değiliz. Dediğim gibi Fatih Terim'in bir bildiği vardır ve bununla ilgili bir açıklama da yapar sanıyorum."

Kısa boyuna rağmen hava toplarındaki hakimiyetiyle ilgili bir soruya da Adem, "Özel çalışma yapmadım. Doğuştan gelen bir yetenek olarak düşünüyorum. Kafa topuna çıkarken 'o topa vuracağım' niyetiyle çıkıyorum ve yüzde 80'inde başarılı oluyorum." cevabını verdi.

'ZİRVEDEKİ TAKIMLAR İÇİNDE EN İYİ FUTBOLU BEŞİKTAŞ OYNUYOR'


Adem Büyük, Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş arasındaki şampiyonluk yarışını da değerlendiren Adem Büyük, sadece kendisinin değil birçok kişinin de en iyi futbolu Beşiktaş'ın oynadığını düşündüğünü söyledi. Yetenekli futbolcu açıklamalarına şöyle devam etti:

"Yukarıdaki takımlara bakarsak bu benim değil herkesin görüşü, Beşiktaş biraz daha iyi futbol oynuyor. Onun dışında Galatasaray ve Fenerbahçe var. Fenerbahçe zaten kendi sahasında kaybetmediği için bu yarışın içinde diye düşünüyorum. Galatasaray da son haftalarda iyi oynamaya başladı. Gerçek kimliklerini yansıtmayı başardılar."

Diğer takımlarla aralarında farkın oluştuğunu dile getiren Adem Büyük, "Aşağıdaki takımlar da birbirine denk. Biz deplasmanda iki maç kazansaydık belki yukarıya daha çok yaklaşabilirdik. Bu diğer takımlar için de geçerli. Şanssız maçlar oynadık bunun dışında kendi yaptığımız hatalar da var. Şans bir yere kadar. Sivasspor maçında girmeyen top şanssızlık. Deplasmanda son maçı kazanabiliyorsak bu futbolcuyla bu takımla alakalı bir şey. Bu sene deplasmanda sadece bir galibiyetimiz var. İkinci yarı daha zor olacak. Bizim ikinci yarıdaki ilk maçımız da Fenerbahçe'yle kolay olmayacak. Biz de o maçı kazanıp yukarlara yaklaşmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

"YABANCI KURALI YETENEĞİ KISITLI TÜRK FUTBOLCULARI İÇİN İYİ OLMADI"

Futbol Federasyonu'nun gelecek sene uygulamaya koyacağı yabancı kuralının Türk futbolcusu için iyi olmadığını belirten Kasımpaşalı futbolcu, şöyle konuştu:

"Tabii ki bir şeyler düşünülmüş, bir şeyler hazırlanmış ve konuşulmuş. Fatih hoca da bu işin başında. Daha önce de yabancı sayısı 10'du. Bütün kulüpler şansını yabancıdan yana kullanıyordu. Türk futbolcusu açısından iyi olmadı. Ama bir yandan da rekabeti arttıracağını düşünüyorum. İnşallah hayırlısı olur, bu konuda fazla bir düşünceye de sahip değilim. Bir şey de söyleyemiyorum. Biraz da yeteneği kısıtlı futbolcular için iyi olmadı diye düşünüyorum."

Galatasaray'ın eski futbolcularından teknik direktör Arif Erdem'in 'Türk futbolcusu iki maç oynuyor üç maç sonunda havaya giriyor" şeklindeki açıklamasını doğru bulduğunu kaydeden Adem Büyük, "İki maç oynayıp üçüncü maç havaya giren bizleriz. Ben Avrupa'nın hiçbir yerinde böyle bir şey görmedim. Bir şey görmüş ki Arif hocamız böyle bir şey söylemiş. Bence de doğru söylemiş, iki maç oynayıp üçüncü maç piyasada olmuyorsak bu bizim hatamız. Yabancı kuralıyla da Fatih Terim de kesin öyle düşünmüş ve bu kuralı koymuştur. Bir yandan iyi de oldu. Rekabet artacak ve Türk futbolu yukarıya çıkacak. İki maç oynayıp üçüncü maç oynayamıyorsak bu bizim problemimizdir. Belki yabancı kuralı bu şekilde iyi oldu." değerlendirmesinde bulundu.

FutbolArena Haber Turu (15 Ekim 2020)