comScore

MHK Başkanından itiraf! "Hakem hataları.."

08 Ocak 2015, Perşembe 00:20
MHK Başkanından itiraf!

Merkez Hakem Kurulu Başkanı Yusuf Namoğlu, %100 Futbol'da Rıdvan Dilmen ve Güntekin Onay'ın sorularını yanıtladı.

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Yusuf Namoğlu, son dönemde futbol kamuoyunun en çok üzerinde durduğu konulardan biri olan hakem hataları hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Namoğlu, Rıdvan Dilmen ve Güntekin Onay'ın sorularına çarpıcı yanıtlar verdi. Futbolseverlerin sıfır hata beklentisi içinde olduğunu dile getiren başkan, “Böyle bir şey mümkün değil. Ama hataları en aza indirmek için gerekli çalışmaları yapacağız. 15-20 Ocak arası yapılacak düzenleyeceğimiz hakem seminerinde önemli çalışmalarımız olacak. Milletvekilliği ve belediye başkanlığı da yapmış olmama rağmen hala insanlar beni ‘Hocam' diye karşılıyor. Çünkü hakem olarak görüyor. O nedenle Türk futboluna sorumluluğum var ve hizmet için buradayım" açıklamasını yaptı.
"ZEKERİYA ESKİ DOSTUM"
Hiç beklemediği bir anda kendisine talep geldiğini vurgulayan Namoğlu, “Zekeriya (Alp) eski bir dostumdur. Zamansız istifa etti. Keşke sezon sonuna kadar kalsaydı. Ama onu yıprattılar. O gidince bana önerildi. Çık kısa bir düşünme süresinin ardından kabul ettim. Ekip de tamamen değişti” dedi.

"RİSKLİ BİR DÖNEM"
TFF'de 6 ay sonra genel kurul olması nedeniyle riskli bir dönemde göreve geldiğini vurgulayan Yusuf Namoğlu, “İnsana bir şey kazandırmak bir yana bir şeyler götüreceği bir dönemde başkan oldum. Ama benim bir takım görevlere gelmemde hakemlik en önemli faktörlerden biridir. Bana çok şay verdi. Benim de bu müesseseye katkı sağlamam lazımdı. İnşallah hataları minimuma indirerek sezonu tamamlayacağız. Ben kendime değil, hakem arkadaşlara güveniyorum. Önümüzde bir seminer dönemi var. Yeni çalışmalarımız olacak. Hakemlerimiz sahada, biz de masa başında adaleti sağlamayaca çalışacağız" diye konuştu.

"HAKEMLERİN BASKIYA KARŞI DİRENCİNİ ARTTIRACAĞIZ"
Tüm insanların hataya açık olduğuna vurgu yapan Namoğlu, “Hakem de sahada hata yapacaktır. Ancak A takımı lehine yaptığı yorumu benzeri pozisyonda B takımı için de yapmak zorunda. Bunu başaramazsan taraflı yönetim imajından kurtulamazsın. Ayrıca, bir yanlış karara imza atıldığında o pozisyon geride kalmalı. Sıfırdan başlanmalı. Hatayı telafi etmek için yeni bir hata yapılmamalı. Hakemlerimiz ancak bu şekilde başarılı olur. Bu konuda üniversite hocalarından yardım alacağız. Önemli çalışmalarımızdan biri de bu konuda olacak. Hakemlerin baskıya karşı direncini artıracağız" dedi.

FutbolArena haber turu (21 Ekim 2020)