comScore

Mesut Bakkal: 'Geçiş kararlarıyla futbolu düzeltemezsiniz'

07 Ocak 2015, Çarşamba 18:30
Mesut Bakkal: 'Geçiş kararlarıyla futbolu düzeltemezsiniz'

Teknik direktör Mesut Bakkal, yabancı kuralı alındıysa bunun uzun yıllar devam etmesi gerektiğini savundu. Geçiş kararlarıyla Türk futbolunun düzelmeyeceğini dile getiren Bakkal, kanunlar çıkarılması gerektiğini ifade etti.

İstanbul'daki Haliç Kongre Merkezi'nde Türkiye Futbol Federasyonu ile Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği'nin düzenlediği 23. Uluslararası Antrenör Gelişim Semineri, tamamlandı.

Süper Lig'de Torku Konyaspor'la yollarını ayıran tecrübeli teknik direktör Mesut Bakkal, seminer sonunda Cihan Haber Ajansı'na açıklamalarda bulundu.
Büyük bir organizasyonu bir aksaklık olmadan bitirdiklerini belirten Mesut Bakkal, "Alt yapı ve yabancı kuralıyla ilgili bilgiler aldık. İnşallah bu alınan kararlar ülke futbolu ve bizler için hayırlı olur. Böyle bir karar alınması gerekiyordu. Ne getirir ne götürür bunu zaman gösterecek." diye konuştu.

Yeni yabancı kuralında sayıya dikkat çeken tecrübeli teknik adam, "8 tanede kaliteli futbolcu bulmakta zorlanıyoruz. 14 tanede hiç bulamayacağız diye düşünüyorum. Böyle bir sıkıntı var." dedi.

Bakkal, kararın bir yönüyle Türk oyuncuyu rekabete sokma adına alınmış olduğunu da savunarak, "Bu da kulüplerin elinde olan bir şey. Yerli oyuncular için yüksek fiyat isteniyor diye yabancıyı 14 yapmanın da bir anlamı yok." diye konuştu.

Kulüplerin iyi scout grubu kurarak kaliteli oyuncular getirebileceklerini kaydeden Bakkal, "İnşallah bozulan ekonomide bu karar bizi sarsmaz. Eğer bu kararı aldıysanız bence uzun yıllar bu şekilde devam etmeli." ifadelerini kullandı.

Alt yapı konusuna da değinen Bakkal, "Alt yapı hocalarını maç izlemeye gönderirken kulüp, yol parasını bile ödemezken maaşları asgari ücretten çok yüksek olmazken alt yapıdan oyuncu çıkmasını beklemek yanlış. Çünkü insanların önce geçimlerini ve ekonomik özgürlüklerini sağlamaları gerekiyor ki üretkenlikleri olsun. Ekonomik gücü olmayan, kafası rahat olmayan bir insana takım çalıştıramazsınız. Geçiş kararlarıyla futbolu düzeltemezsiniz, kanunlar getirmeniz gerekiyor. Bence galibiyetlerden, kulüplere verilen paralardan alt yapı hocalarının maaşları kesilsin. Fiyatları yüksek tutulsun, eğitim sağlansın." şeklinde önerilerde bulundu.

"BİR TAKIM KÜMEDE KALMAK İSTİYORSA BİZE GELİR"

Henüz herhangi bir takımla anlaşmayan Bakkal, planlarının sorulması üzerine esprili bir şekilde karşılık verdi. Bakkal, sözlerini şöyle tamamladı: "Şu an dinleniyorum. Bir takım kümede kalmak istiyorsa bize gelir. Artık bunu duymaktan sıkıldım. Herkes böyle diyor. Tabii ki çalışmayı düşünüyorum."


FutbolArena haber turu (21 Ekim 2020)