comScore

Okan Buruk: 'Federasyonu'nun bu kararını hemen yargılamamak lazım'

06 Ocak 2015, Salı 13:30
Okan Buruk: 'Federasyonu'nun bu kararını hemen yargılamamak lazım'

Gaziantepspor Teknik Direktörü Okan Buruk, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) yeni almış olduğu yabancı kuralıyla ilgili, "Bu kararı hemen yargılamamak lazım." dedi.

İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen 23. Uluslararası Antrenör Gelişim Semineri öncesi Okan Buruk, basın mensuplarına yabancı kuralı ve Süper Lig'in ilk yarısını değerlendirdi. Buruk, ligin ilk yarısı için hedeflerinin 20 puanın üzerine çıkmak olduğunu, 21 puan toplayarak da bunu başardıklarını belirterek, "Aslında bakıldığında çok basit puanlar kaybettik. Ama bizim gibi yeni kurulmuş, genç bir takım için iyi bir başlangıç olduğunu düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Devre arasında takıma takviye yapacaklarını belirten genç teknik adam, "Devre arası yapacağımız takviyeler ile takımımızı daha da kuvvetlendirerek ikinci yarı daha iyi bir performans gösterip takımımızı daha da üst sıralara çıkarmayı hedefliyoruz. İkinci devre takımımdan en büyük beklentim ise alt sıralardan kurtulup, üst sıralara çıkarak sıkıntı yaşamadan ligi bitirmek." diye konuştu.
TFF'nin yabancı kuralıyla ilgili değişikliğine de değinen Buruk, kararın hemen yargılanmaması gerektiğini dile getirerek, "TFF sonuçta bu kararı çok büyük emek vererek aldı. Hemen sayı üzerinden yargılamamak lazım. Doğruları yanlışları, artıları, eksileri olabilir; ama bunu görerek yargılamak lazım. Bence Türk futbolundaki ana sorun yabancı sayısı değil. Bunu da zaten herkes biliyor ve konuşuyor. Bundan önceki 5 yabancı kuralı ile Türk futbolu ileri mi gitti dersek tabii ki yanılmış oluruz. Bu yüzden bekleyip görmek lazım ve asıl sorunların aşağıda olduğunu bilip onları halletmek lazım. İnşallah Türk futbolu için hayırlısı olur." ifadelerini kullandı.

11 yabancı futbolcunun sahada yer alabilecek olmasıyla ilgili de Okan Buruk, "İstiklal Marşı açısından sıkıntılı olur." dedi. Buruk, "Tabii ki alışık olmadığımız bir şey. Deminde dediğim gibi yaşayıp görmek lazım. Bu karar Türk futbolcusunu ilerimi götürecek, geriye mi götürecek, rekabet mi yaratacak görmek lazım." şeklinde konuştu.

Bu kararın Süper Lig kulüplerini nasıl etkiyeceğiyle ilgili de Buruk, "Zaten şu an içinde birçok kulüpte sıkıntı var. Ama ilerleyen dönemlerde daha büyük sıkıntılar olacak bence. Takımlarımız transfer politikalarını maddi yönden düşünerek adım atması lazım. Biz Gaziantepspor olarak bunları düşünerek takımımızı gençleştirdik. Bütçemizi baya düşürdük ve borçlarımızı ayarladık. Bence tüm kulüplerimizin artık küçülmesi gerekiyor. Artık bu yeni kural ile oyuncu izleme komiteleri kurulup genç ve başarılı oyuncuların takımlara kazandırılması lazım. Bence artık herkes ayağını yorganına göre uzatarak o şekilde transfer yapması gerekiyor." diyerek sözlerini tamamladı.

UĞUR TÜTÜNEKER: KALİTELİ YABANCILAR GELİRSE TÜRK FUTBOLU DA YARARLANIR

Kayseri Erciyesspor Teknik Direktörü Uğur Tütüneker ise yaptığı açıklamada, "Benim açımdan yabancı sınırlamasında kaliteli yabancı konulması gerekiyordu. O kriterler konulması gerekiyor ve konuluyor. Kaliteli yabancılar gelirse Türk futbolu da yararlanır." dedi.

Tütüneker, yabancı konusunda sayıların değil kriterlerin önemli olduğunu ve mutlaka kriterler konulması gerektiğini de belirterek şöyle devam etti:

"8 yabancısı olan 5 tanesi oynayan ve 3 tanesi oynamayan bir sistem doğru şeyler değil. Hakikaten açmak lazım. Bir şeye izin veriyorsan hepsini açmak lazım. Bunların hepsine sonuçta para ödeniyor; ama ben şu yöndeyim. Kriterlerin konulması önemli; ama kaç yabancı olursa olsun açılması gerekiyor. 5 olsun 5 oynasın. Açmaları daha doğru oldu, bazı kriterlerin de gelmesi lazım, ne getirir ne götürür? 3 yabancı olduğu zaman da gördük. Kriterlerin konulması gerekiyor."

Ligin ilk yarısıyla ilgili de Tütüneker, "İyi bir performans sergilediğimizi düşünemem. Devre arasında başkanımızla konuşup ona göre bir değerlendirme yapacağız." şeklinde konuştu.


FutbolArena haber turu (21 Ekim 2020)