comScore

Yıldırım Demirören: 'Türk futbolunun en acil meselesi mali disiplindir'

06 Ocak 2015, Salı 12:30
Yıldırım Demirören: 'Türk futbolunun en acil meselesi mali disiplindir'

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği işbirliğinde gerçekleştirilecek olan 23. Uluslararası Antrenör Gelişim Semineri, İstanbul'daki Haliç Kongre Merkezi'nde başladı. Seminerin açılış konuşmalarını TFF Başkanı Yıldırım Demirören, TÜFAD Başkanı İsmail Dilber ve UEFA Antrenör Eğitmeni Howard Wilkinson yaptı.

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, seminerin açılışında yaptığı konuşmasında, "Türkiye Futbol Federasyonu olarak göreve geldiğimiz ilk gün bir hedef koymuştuk: O hedef Türk futbolunu kalıcı başarılara taşıyacak futbol ortamını inşa etmektir. Bunun yolu futbolu şiddetten ve kötü tezahürattan arındırmak, kulüplerimizin mali yapılarını sağlıklı hale getirmek ve altyapıya yatırım yaparak üst düzey yerli oyuncu yetiştirmektir." diyerek, şöyle devam etti:

"İşte bu noktada teknik direktörlerimize ve antrenörlerimize büyük sorumluluk düşüyor. Türk futbolu sizlerin yetiştireceği yeteneklerle başarıya ulaşacak. Bu yolda size ihtiyacınız olan desteği sunmak için, Fatih (Terim) Hocamızın öncülüğünde önemli çalışmalara imza attık. Öncelikle teknik adamlarımızın adil ve şeffaf bir yapıda, kaliteli eğitim alabilmeleri için talimatlarda önemli değişiklikler yaptık. Yeni talimatlarla birlikte, daha önce aldığı cezalar nedeniyle eğitimine devam edemeyen teknik adamlarımızın mağduriyetine son verdik.
Son bir yıl içinde antrenörlerimizin yetkinliğini artıracak, istihdamına katkı sağlayacak pek çok kurs ve eğitim programını ülkemizde ilk defa hayata geçirdik. Aynı zamanda bir ilke daha imza atıp İstanbul Üniversitesi'yle işbirliği içinde "Sporda Çocuk Koruma Programının" tohumlarını attık. Bu arada kadınlarımızın futbola katılımını artırmak için UEFA'nın desteğiyle hazırladığımız Kadınlara Özel UEFA B Kursu da Mart ayı içinde açılacak.

"HÜSNÜ GÜRELİ BAŞKANLIĞINDA MALİ DİSİPLİN KOMİTESİ'NİN KURULMASINI SAĞLADIK"

Bugün Türk futbolunun en acil meselesinin mali disiplin olduğunu, Türk futbolunu herkesin hayalini kurduğu noktaya getirebilmek için önce mali konularda kulüplerin sağlıklı bir noktaya getirilmesi gerektiğini de belirten Başkan Demirören, şöyle devam etti:

"Türkiye Futbol Federasyonu olarak yaklaşık 3 yıldır bu konuda çok önemli adımlar attık. Bir yandan uyum süreçleri konusunda kulüplerimizi eğitirken bir yandan da bu sürecin en hasarsız şekilde geçmesi için onlara destek olduk. Bu süreçte TFF olarak da FIFA'nın gözetiminde, bağımsız kuruluşların denetiminden başarıyla geçtik. Bunu Federasyonumuz tarafından oluşturulan Mali Kontrol Paneli'ndeki arkadaşlarımızın özverili ve titiz çalışmalarına borçluyuz. Kendilerine özel olarak teşekkür ediyorum.

Bütün bu çalışmalara rağmen, uyum sürecinde son tarih yaklaşmakta ve hala, kulüplerimizin mali disiplin konusunda alması gereken önemli bir mesafe bulunmaktadır. Bu amaçla kısa bir süre önce Kulüpler Birliğiyle birlikte hareket ederek Sayın Hüsnü Güreli'nin başkanlığında bir Mali Disiplin Komitesi'nin kurulmasını sağladık. Bu komitenin yapacağı çalışmalar sonucunda lisans almak için gerekli kriterleri karşılayamayan kulüplerimiz, lisans alamamayla varan yaptırımlarla karşılaşacak. Bu yaptırımların önümüzdeki sezondan itibaren tavizsiz bir şekilde uygulanacağına dikkatinizi çekmek isterim."

Türk futbolunda büyük değişimin önemli adımlarından birisinin de, 3 yıl önce kulüplerin görüşlerini ve desteğini alarak hayata geçirdikleri yabancı sınırlaması olduğunu belirten Başkan Demirören, "Bu kuralla, genç oyunculara daha fazla oynama fırsatı yaratırken kulüplerimizin transfer harcamalarını dengelemeyi amaçlamıştık. Geçen zamanın bizi ne kadar haklı çıkardığı ortadadır. Eğer bundan 3 yıl önce yabancı oyuncu sayısında bir sınırlamaya gitmemiş olsak mali açıdan sıkıntı yaşayan kulüplerimiz bugün ne durumda olurdu, doğrusu bunu düşünmek bile istemiyorum. Geçen zaman bizlere, tüm boyutlarıyla yabancı kuralını değerlendirme imkanı sunmuştur. Kuralın yenilenmesi ve geliştirilmesi ihtiyacı doğmuştur. Bu nedenle, önümüzdeki sezondan itibaren uygulanmak üzere, yabancı oyuncu kuralında değişikliğe gittik." diyerek şöyle devam etti:

"Değerli hocamız Fatih Terim, Türkiye Futbol Direktörü olarak bu konuda son derece kapsamlı bir çalışmaya imza attı. Pek çok değerli futbol adamının görüşlerini ve Kulüpler Birliği'nin de onayını alarak yeni kuralı dün akşam açıkladık. Bu hafta yapılacak çalışmalarla yeni kuralın talimatnamesine de son şeklini vereceğiz. Yeni kuralın amacı yabancı sınırını kaldırırken yerli oyuncuyu teşvik etmektir. Bana göre, bu yeni kuralın adı artık yabancı kuralı değil "Yerli Kuralı"dır. Çünkü yeni kural, yabancı oyuncuya sınırlama getirmezken, yerli oyuncuya daha fazla yer açmaktadır. Yeni kural kaynaklarımızı yabancı kulüplerin kasalarına değil bizim altyapımıza ve oyuncu havuzuna akıtacaktır. Yeni kural kulüplerimizi "şimdi al, sonra öde" anlayısından uzak tutacak, "önce kazan, sonra al" anlayışına yöneltecektir. Yeni kural UEFA nezdindeki davalarımızı artırmak yerine "oyuncu yetiştirme davamıza" hizmet edecektir.

Özetle, yerli kuralı ve mali disiplin konusundaki adımlar, futbolumuzda uzun süredir mücadelesini verdiğimiz büyük değişimin en çağdaş ve kalıcı uygulamaları olacaktır. Bu yeni kararların futbolcu yetişiminden altyapı gelişimine her konuda futbolumuzu ileriye taşıyacağına ve önümüzdeki yıllarda anlatılacak başarı öykülerinin temelini oluşturacağına inancım tamdır. Türk futboluna hayırlı olsun. Antrenör Gelişim Semineri'nin tüm hocalarımız, teknik adamlarımız ve antrenörlerimiz için başarıyla geçmesini diler hepinizi saygıyla selamlarım."

SEMİNER 2 GÜN SÜRECEK

Bu arada iki gün boyunca sürecek 23. Uluslararası Antrenör Gelişim Semineri'nde Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, teknik direktör ve FIFA Teknik Komite Üyesi Gerard Houllier, FIFA ve UEFA Eğitim Danışmanı Jacques Crevoisier, Türkiye Futbol Direktörlüğü Genel Koordinatörü Prof. Dr. Bülent Bayraktar, TFF Maç ve Performans Analiz Departmanı Sorumlusu Dr. Metin Çakıroğlu, Prozone Sport'dan Jamie Roberts konuşmacı olarak yer alacaklar.

Seminere katılacak UEFA Pro Lisans, TFF Teknik Direktör, UEFA A Lisans ve Profesyonel Kaleci Antrenörü belgelerine sahip antrenörler, Teknik Adamların Eğitimi ve Sınıflandırılması Talimatı'nın 6. maddesinin 3. fıkrası gereğince bir sonraki seminere kadar çalışma izni alacaklar.
CİHAN

FutbolArena Haber Turu (30 Ekim 2020)