comScore

FIFA'dan Ebola açıklaması

28 Ekim 2014, Salı 17:58

FIFA, Afrika'yı etkisi altına alan Ebola salgınıyla ilgili bir açıklama yaptı.

FIFA'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, Ebola salgınının  ortaya çıkışından bu yana Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile düzenli olarak temas  kurulduğu ifade edilerek, FIFA Sağlık Kurulu'nun, salgının yayılması konusunda  incelemelerine devam ettiği ve gerekli tüm tedbirleri aldığı belirtildi. 
 
10-20 Aralık tarihlerinde Fas'ta düzenlenecek FIFA Kulüp Dünya  Kupası'ndaki önceliğin, oyuncu, yetkili ve taraftarların sağlıklarının olduğu  vurgulanan açıklamada, DSÖ'ye göre Fas'ta herhangi bir Ebola vakasına  rastlanmadığı ve hazırlıkların planlandığı gibi devam ettiği bildirildi. 
 
Afrika Futbol Konfederasyonu'nun (CAF) "salgının en fazla görüldüğü  Gine, Sierra Leone ve Liberya'daki uluslararası karşılaşmaların tarafsız bir  sahada oynanması"na ilişkin kararını desteklediğini kaydeden FIFA, uluslararası  futbol camiasında oluşan "Ebola ve oyunu nasıl etkileyeceği" hakkındaki endişe ve  sorular karşısında ise şu tavsiyelerde bulundu: 
 
 - Gine, Sierra Leone ve Liberya'da oynanması planlanan maçların  hazırlıklarının da tarafsız bir ülkede gerçekleştirilmesi. 
 
- Ebola belirtilerini gösteren veya hastalığın yoğun olarak görüldüğü  ülkelere seyahat etmiş futbolcular ve takım arkadaşlarının, virüsü taşıyıp  taşımadığını tespit etmek ya da bulaşmasını önlemek amacıyla maçlar öncesinde,  karantinaya alınması ve bu kişilere tahlil yapılması. 
 
 - Gine, Sierra Leone ve Liberyalı futbolcuların, günlük olarak vücut  sıcaklıklarını ölçme de dahil hastalığın semptomlarını taşıyıp taşımadıkları  konusunda durumlarını izlemeleri. 
 
 - En büyük risk taşıyan 3 ülkede oynanacak karşılaşmalar öncesinde,  takımların taraftarlarının Ebola'ya karşı önleyici tedbirler konusunda  bilgilendirilmesi. 
 
- En büyük risk taşıyan 3 ülkede oynanan maçlarda mücadele eden  takımların, futbolcularını sağlık kontrolünden geçirmesi. 
 
 - Tüm takımların, ülkelerindeki yetkili mercilerle Ebola'nın  saptanması ve kontrol altına alınması hususunda işbirliği yapması. 
 
- Takımların, kuşkuya düşülen durumlarda FIFA Sağlık Kurulu'na  danışması.  

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)