comScore

Sırbistan-Arnavutluk maçı için flaş öneri

22 Ekim 2014, Çarşamba 14:40

Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris, olaylı Sırbistan-Arnavutluk maçının kentlerinde oynanmasına ilişkin teklifiyle ilgili konuştu.

Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris, olaylı Sırbistan-Arnavutluk maçının kentlerinde oynanmasına ilişkin teklifiyle ilgili, "Bu öneriyi, Selanik'in bir uzlaşma ve birlikte barış içerisinde yaşama şehri olduğunu vurgulamak amacıyla yaptım" dedi.

Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri'nde çıkan olaylar nedeniyle yarıda kesilen Sırbistan-Arnavutluk maçının Selanik'te oynanması önerisinde bulunan ve ülke basınınca eleştirilen Butaris, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teklifinde samimi olmadığını ifade etti. Öneriyi, Selanik'in "bir uzlaşma ve birlikte barış içerisinde yaşama şehri" olduğunu vurgulamak amacıyla yaptığını dile getiren Butaris, belediyelerin de bu konuda yetkili olmadığını vurguladı. 

Yannis Butaris, belediye olarak, UEFA'ya konuyla ilgili herhangi bir başvuru yapmadıklarını belirterek, "Önerim, Selanik'in Balkanlarda sıkça olduğu gibi halkların birbirine düşman olma yerine barış içerisinde birlikte yaşadığı bir kent olduğunun gösterilmesi mantığını taşıyordu. Her halükarda, maçın tekrar edileceği yeri belirleme yetkisi, UEFA'ya aittir. Bunun ötesindeki tartışmalar gerçek dışılık ve kötü niyet kapsamına girer


Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"