comScore

Sırplara göre suç Arnavutluk'ta

17 Ekim 2014, Cuma 18:19

Sırbistan A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Advocaat, Arnavutluk maçında yaşanan olaylar üzerine bir açıklama yaptı.  

Sırbistan A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Dick Advocaat, çıkan olaylar nedeniyle tatil edilen Sırbistan-Arnavutluk maçına ilişkin, ''Yaşananlar bir provokasyonla başladı ki bu Sırp halkını da incitti. UEFA bu olayla çok yakından ilgilenmeli çünkü maçın tekrarlanması dünya çapında yeni gerilimler yaratır'' dedi.

Advocaat, Sırbistan Futbol Federasyonu'nun resmi internet sitesine yaptığı açıklamada, maçta çıkan olaylardan Arnavut tarafının sorumlu olduğunu ileri sürdü.
 
14 Ekim'den önce ara verilen daha sonra ise ertelenen karşılaşmada başında bulunduğu takım oyucularının davranışlarının kendisini memnun ettiğini belirten Advocaat, şu ifadelere yer verdi:
 
''Maçı bitirmek için fırsat olmadı, buna üzülüyorum. Diğer maçlarda iyi sonuçlar elde ederek, amacımız olan Fransa'da 2016'da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası'na katılmak. Yaşananlar bir provokasyonla başladı ki bu Sırp halkını da incitti. UEFA bu olayla çok yakından ilgilenmeli çünkü maçın tekrarlanması dünya çapında yeni gerilimler yaratır.''

- Olay
 
Sırbistan ile Arnavutluk arasında 14 Ekim'de Belgrad'da oynanan karşılaşmanın 44. dakikasında üzerinde 1912 yılında Arnavutluk'un bağımsızlığını ilan eden İsmail Kemali'nin resminin yer aldığı ve "Büyük Arnavutluk''u simgeleyen bayrağın bırakılması üzerine olaylar çıkmıştı.
Bazı Sırp taraftarların meşale yakması ve sahaya girmesi üzerine maçın hakemi Martin Atkinson, karşılaşmayı durdurup soyunma odasına gitmiş, ardından yapılan anonsla maçın tatil edildiği duyurulmuştu.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"