comScore

Platini'den Dünya Kupası açıklaması

16 Ekim 2014, Perşembe 15:00

UEFA Başkanı Michel Platini, Katar'ın 2022 FIFA Dünya Kupası'nın evsahipliğini kazanması sürecine dair en ufak bir şüphenin, yeni bir oylamayı beraberinde getirebileceğini söyledi.

UEFA Başkanı Michel Platini, Katar'ın 2022 FIFA Dünya Kupası'nın evsahipliğini kazanması sürecine dair en ufak bir şüphenin, yeni bir oylamayı beraberinde getirebileceğini söyledi.

UEFA Başkanı Michel Platini, konuk olduğu Fransız TF1 kanalındaki bir programda 2022 yılında Katar'da düzenlenmesi planlanan FIFA Dünya Kupası ve olaylı Sırbistan-Arnavutluk maçına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Platini, Katar'ın Dünya Kupası'na evsahipliği yapabilmek için bazı FIFA yetkililerine rüşvet verdiği iddialarıyla ilgili, "Katar 2022 için hiçbir şekilde baskı altına alınmadım, tamamıyla şeffaf bir şekilde oyumu kullandım. Her zaman şunu diyoruz; 'Yolsuzluğa dair en ufak bir şüphe varsa yeni bir oylama yapılabilir.' Fakat şu an ne olacağı bilinmiyor" ifadelerini kullandı.

- "Oyumu Katar'a verdim"

Avrupa futbolunun patronu, kupanın Körfez ülkelerinden birinde düzenlenmesini desteklediğini belirterek, "Katar'a oy verdiğimi belirttim. Çünkü turnuva için yeni bir bölge. Katar'daki Dünya Kupası'nın kışın oynanmasını da en başından beri savunanlardanım" diye konuştu.

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin oylama konusunda kendisini etkilemediğini belirten Platini, "Arap ülkeleri, Dünya Kupası'nı düzenlemeyi daha önce 7 kez denedi ancak hepsinde kaybetti. Bu nedenle bu kez kazanmaları önemliydi" değerlendirmesini yaptı.

Platini, çıkan olaylar nedeniyle 44. dakikada kesilen 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2016) Elemeleri'ndeki Sırbistan-Arnavutluk karşılaşması hakkında ise şunları kaydetti:

"Konuyla ilgili disiplin soruşturması başladı. Bunun büyük bir risk oluşturduğunu biliyoruz. Düşünün o helikopter o gün sahaya bayrak yerine bomba bıraksaydı ne yapacaktık? Yaşananlar üzücü, dikkatli olmalıyız çünkü bu işin şakası yok."


Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"