comScore

Avrupa Birliği ve UEFA, işbirliği yapacak!

14 Ekim 2014, Salı 21:35

UEFA ve Avrupa Birliği, futbolda şike, ırkçılık ve dopingle mücadele için işbirliği yapacak.

UEFA ve Avrupa Birliği (AB), futbolda şike, ırkçılık ve dopingle mücadelede işbirliği yapacak.
 
UEFA Başkanı Michel Platini, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve spordan sorumlu AB Komisyonu Üyesi Androulla Vassiliou tarafından imzalanan işbirliği anlaşmasında "Şikenin önlenmesi, tespiti ve soruşturulması için spor kuruluşları ve kamu otoriteleri arasında bilgi paylaşımı dahil yakın işbirliğinin gerekli olduğu" belirtiliyor.
 
3 yıl süreli anlaşmada, futbolun bütünlüğüne yönelik tehditlerle mücadelenin yanında bu sporun promosyonuna, ekonomik ve sosyal hayatta tam potansiyelinin yakalanmasına yönelik ortak çalışmalar yürütülmesi öngörülüyor.
 
Platini, imza töreninde yaptığı açıklamada, "AB'nin artan desteğiyle sporun etiğini güvence altına alma ve iyi yönetişimi teşvik etme mücadelemiz yoğunlaşacak. Birlikte çalışarak ayrımcılık, şike ya da şiddet olsun futbolun karşılaştığı meydan okumaların üstesinden gelmeyi sağlama alacağız" dedi.
 
Spordan sorumlu AB Komiseri Vasiliou ise profesyonel sporların istikrarını, kendine has özelliklerini muhafaza ve AB yasalarına tam uyumlarını sağlamayı amaçladıklarını belirtti.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"