comScore

Boksun efsanesinden kötü haber!

13 Ekim 2014, Pazartesi 18:14

Boksun efsane isminin artık evinden dışarı çıkamadığı ve neredeyse konuşamaz hale geldiği açıklandı.

Cassius Marcellus Clay. Daha çok bilinen adıyla Muhammed Ali. Sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde değil, dünyada da ezilen kesimlerin sesi. 1942'de doğan Cassius Clay erken yaşlarda başladığı boksta kısa sürede zirveye çıktı.

1960 Roma Olimpiyatları'nda henüz 18 yaşında 81 kiloda altın madalyayı kazandı. Olimpiyat dönüşünde ise profesyonelliğe adım attı. 1964'te Müslüman olduğunu açıklayan Muhammed Ali, o yıl Dünya Ağır Siklet Boks şampiyonu Sony Liston'ı yenerek bu ünvanın yeni sahibi oldu.
1966'da ise Amerika'nın Vietnam'ı işgalini prostesto etti. 1967'de ise askere gitmeyi reddeden Muhammed Ali, 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Üstelik Ali'nin boks lisansıyla Dünya Ağır Siklet Boks şampiyonluğu ünvanı da elinden alındı.

"KELEBEK GİBİ UÇAR, ARI GİBİ SOKARIM" 

1970'de tekrar boksa dönen Muhammed Ali, bir yıl sonra Joe Fraizer'la yaptığı Dünya Boks Şampiyonluğu ünvan maçında rakibine sayı ile yenildi. 74'te ise George Foreman'la Zaire'de yapılan ve "Rumble in the jungle" adı verilen maçta rakibini nakavt etti ve tekrar dünya boks şampiyonu oldu.

"Kelebek gibi uçar, arı gibi sokarım" sözlerini ise tüm sporseverler ezbere bilir oldu. 10 yıl sonra tekrrar dünya boks şampiyonu olan Muhammed Ali 37 yaşında boksu bıraktı. 
1984 ise Parkinson teşhisi konuldu.

Gün geçtikçe eriyen Muhammed Ali, bu hastalığa dikkat çekmek için etkinliklere katıldı, günlük hayatın içinde yer aldı.

1996'da hastalığına rağmen Atlanta Olimpiyatları'nda, meşaleyi o yaktı.

2000'de BM Barış Elçisi oldu. Ancak son günlerdeki haber sporseverlerin canını iyice sıktı.

Muhammed Ali'nin artık neredeyse hiç konuşamaz hale geldiği açıklandı. Daha önce kardeşinin bu yılı çıkaramayacağını açıklayan 71 yaşındaki kardeşi Rahman, 3 dünya şampiyonu apoletli Muhammed Ali'nin hastalığının iyice ilerlediğini ve artık neredeyse hiç konuşamadığını açıkladı.

Kızı Meryem ise, babasının, kendisine itafen çekilen filmin prömiyerine katılamadığını duyurdu.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"