comScore

Çek'lerin Türkiye korkusu!

09 Ekim 2014, Perşembe 14:01

Çek basını, Milli maç için Türkiye'de bulunan futbol takımları hakkında endişeleniyor.

EURO 2016 elemelerinde A Milli Takımımız ile oynayacağı grup maçı için Türkiye'ye gelen Çek Cumhuriyeti, Kobani protestoları ve Suriye sınırında yaşanan olaylar nedeniyle polislerden destek istedi.
 
Türkiye'de birçok şehirde yaşanan ve İstanbul'da da gerçekleşen eylemler sonrası, Çek basınının bu konudaki sorularını yanıtalayan Çek Cumhuriyeti Futbol Federasyonu Güvenlik Sorumlusu Martin Synecky; "Taraftarlar için riskli bir maç olacak. Olaylar, politik krizler var. Türkiye'deki güvenlik birimleriyle iş birliği halindeyiz" dedi.
 
"ÇEK TAKIMI DA RİSK ALTINDA OLABİLİR"
 
Çek Cumhuriyeti'nde haberi yapan gazete; "Birçok Türk şehrinin Suriye sınırında yaşanan olaylar nedeniyle gerildi. Çek takımı da risk altında olabilir" ifadelerini kullanırken, Güvenlik Sorumlusu Synecky; "Türkiye'yi polis devletinden çok askeri bir devlet olarak tanımlamak mümkün. Türk Federasyon bnaşkanı da bu konuda çok sorumluca davrandı. Devam eden olaylar nedeniyle, bizi özel koruma görevlileriyle desteklediler" ifadelerini kullandı.
 
"İSTANBUL, SORUNLU ŞEHİRLERDEN UZAKTA"
 
Synecky, Türkiye'de yaşanan olayların durması için temenni de bulunuarak; "Birçok şehirde acil durum alarmı verilmiş. İstanbul, büyük sorunlar yaşayan şehirlerin çok uzağında bulunuyor. İstanbul'da birçok Kürt var ama Doğu'dakinin aksine büyük çoğunluğu gösterilere katılmadı" diyerek sözlerini noktaladı.
 
VACHA: "UMARIM EN KISA SÜREDE OLAYLAR BİTER"
 
Konu hakkında görüşü alınan Çek futbolcu Lukas Vacha ise; "Hoş olmayan olaylar. Umarım en kısa zamanda bu olayların bittiği haberini alırız. Olayları biraz izledim ve çok üzüldüm" yorumunu yaptı.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"