comScore

UEFA'dan Federasyon Başkanına ceza

07 Ekim 2014, Salı 19:20

Irkçılık içeren ifadeleri nedeniyle başkan Tavecchio'ya 6 ay hak mahrumiyeti getirildi.

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) Başkanı Carlo Tavecchio'ya seçim döneminde söylediği ırkçı ifadelerden ötürü 6 ay hak mahrumiyeti cezası verdi.

Carlo Tavecchio'nun FIGC Başkanlığı'na aday olduğu dönemde bir seçim kampanyası sırasında söylediği ırkçı sözler nedeniyle ağustos ayında soruşturma başlatan UEFA Disiplin Kurulu, kararını açıkladı.

Tavecchio'ya 6 ay hak mahrumiyeti cezası veren UEFA ayrıca İtalyan başkanın UEFA komisyonlarına ve 2015 yılının mart ayında düzenlenecek UEFA Kongresi'ne katılamayacağını da bildirdi.

Ceza kararı sonrası bir yazılı açıklama yayımlayan FIGC ise cezanın kabul edildiğini ve süreci uzatmamak adına Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) herhangi bir itirazda bulunulmayacağını belirtti.

71 yaşındaki başkan, adaylık kampanyası sırasında İtalya'ya son dönemde kaliteli Afrikalı oyuncular gelmediğini dile getirerek, "İngiltere, Afrikalı oyuncuları profesyonelliklerine göre alıyor. Detaylı şekilde inceliyorlar. Burada ise daha önce muz yiyen Opti Poba (Hayali isim), Lazio'da oynayabiliyor" demişti. Başkan Tavecchio bu ifadeleriyle tepki toplamıştı.

 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"