comScore

Semih Şentürk'ten çok özel açıklamalar! ''Keşke Avrupa'ya gitseydim''

06 Ekim 2014, Pazartesi 19:08

Fenerbahçe'de uzun yıllar geçirerek şampiyonluklar, kupalar kazanan, gidişi olay olan Semih Şentürk, Lig Radyo'da Yetkin Etkin ile Ajans Futbol'un konuğu oldu.

FutbolArena

Farklı bir deneyim olacak
 
Yeni bir heyecan, yeni bir takım İstanbul Başakşehir Kulübü benim açımdan da farklı bir deneyim olacak. Son Antalya macerası kısa sürdükten sonra en ciddi teklif bu kulüpten teklif geldi. İstanbul takımı olması da etkili oldu.
 
Uzun yıllar kalmak istiyorum
 
Kontratım 1+1 yıllık ve idealimdeki bir kulüp olduğu için uzun yıllar burada kalmak istiyorum. Kafamda bir sınır olmamakla beraber vücudumun beni götürdüğü yere kadar yani minimum 35-36 yaşına kadar devam etmek istiyorum.
 
Çok kırıldım artık yeni bir sayfa açtım
 
Geçmişte çok fazla konuşmadım ama 15 sene sonunda bu şekilde ayrılmak çok üzücü oldu. Beni sevenlerin de aynı şeyi düşündüğünü zannediyorum. Çok kırıldım ama artık kendime yeni bir sayfa açtım ve buraya faydalı olmaya çalışacağım.
 
Keşke daha önce gitseydim
 
2008 yılından sonra Avrupa'ya gidebilirdim ama Türkiye'nin en büyük kulübünde oynadığım için bunları çok fazla düşünemiyorsunuz. Böyle ayrılacağımı da düşünmediğim için daha sonra keşke daha önce Avrupa'dan teklif aldığımda gitseydim dedim.
 
Sürekli oynamadan gol kralı oldum
 
Gol krallığı bir golcü olarak çok güzel bir duygu. Ben Fenerbahçe'de yaşadığım gol krallığında çok fazla oynamadan bunu başarmıştım. Bu aslında daha zor bir olay ama buna rağmen bunu başardım. İnşallah yeni kulübümde de buna devam ederim.
 
23 Numaranın sırrı
 
2002 yılında Ortega bizim takıma transfer olmuştu. Aynı odada kalıyorduk ve 23 numarayı giyiyordu. Ayrılırken bana ‘bu formayı giy sana uğurlu gelecek' dedikten sonra bu numarada kaldım ve gerçekten uğurlu geldi. Eşim ve ben 29 Nisan tarihinde 1 kez 29 numarayı denedim ama sakatlık yaşayınca hemen vazgeçtim.
 
Gollerim eşim ve çocuklarıma armağan olsun
 
Gol sevinçlerimde her zaman doğal görüntüler veriyorum. Eşime çok değer verdiğim için hep yüzüğümü öpüyordum, bir de 3 tane çocuğum olduğu için topu karnıma koyarak golleri onlara armağan ediyordum. Hayatımın en değerli varlıkları çocuklarım ve onları çok seviyorum. Çocuklarım Naz, Ada ve yeni bebeğimiz Ela şeklinde sıralanıyorlar.
 
Uzun yıllar akıllardan çıkmayacak Hırvatistan maçı
 
O günleri hatırladığım zaman çok duygulanıyorum. Bunu ilk defa söylüyorum o golü attıktan sonra bile hatırlamıyorum. Otele gittikten sonra bin kez izledim ve hala çok heyecanlanıyorum. Seri penaltı atışları dahil otelde izlemişti. Türk halkını temsil ettiğiniz için gurur duydum ve inşallah daha sonra aynı başarıları yakalayabiliriz.
 
Almanya hak etti
 
Aynı turnuvada birlikte oynadığımız Almanya milli takımı ile karşılıklı oynadıktan sonra bu turnuvayı izlerken 10 taneye yakın oyuncu hala devam edebiliyor. Bizim de istikrarımızın olmadığını net bir şekilde ispatlıyor. Alt jenerasyondan oyuncular da çok fazla çıkmyor. Almanya'yı tebrik etmek lazım hak ederek şampiyon oldular.
 
Sabri'yi çok iyi anlıyorum
 
Sabri'nin yaşadığı duyguları çok iyi anlıyorum çünkü ben de benzer bir şekilde gönderildim. Sabri'nin tam olarak neden gönderildiğini bilmiyorum ama veda edilme şekli böyle olmamalı. Bir kulübe bağlısınız 15 senenizi vermişsiniz, alt yapısından yetişmişsiniz o yüzden böyle olmamalı.
 
Alex benim için çok özeldi
 
Alex benim için çok özel bir oyuncudur. Hem bir abi hem bir kaptan, çok iyi bir dosttu. Ayrıca komşuyduk. Çok iyi anlaşırdık. Alex'in top alışverişi ve iyi anlayabilmem hatasız oynamam neticesinde bana olan bir hayranlığı vardı. Yoksa kara kaşımı, kara gözümü sevdiğinden benimle ilgili olumlu konuşmazdı. Fenerbahçe kariyerimde %40 payı olduğunu düşünüyorum.
 
Zico benim için farklı bir yerde
 
Benim için bütün teknik adamlarla aram iyiydi. Ben alt yapıdan geldiğim için sürekli forma şansı bir türlü bulamıyordum. Her sene transferler yapıldığı için bana sıra bir türlü gelmiyordu. Zico'nun benim için özel olmasının nedeni belki de çok daha uzun oynadım, gol kralı olmam ve Avrupa futbol şampiyonası  peşinden geldiği için kolay kolay unutmuyorum.
 
Unutulmaz goller ve şampiyonluklar
 
En unutamadığım goller Hırvatistan, Frankfurt ve Galatasaray'a karşı attığım golleri sıralayabilirim. Fenerbahçe'de 5 şampiyonluk, 2 süper kupa, 2 Türkiye Kupası kazandım ve çok güzel günler geçirdim.
 
Alt yapılarda büyük sorunlar var
 
Alt yapıdan geldiğim için çok ciddi sıkıntılar bulunuyor. Son 6 ay yaşadığım problemli dönemimde bir kez daha gördüm ciddi problemler var. Ben A takıma çıktığım 2001 yılndan bu yana neden oyuncu çıkmadığı daha net belli oluyor. Oyuncuları görünce çok zor durumda olduğunu görüyorsunuz. Abdullah Avcı bu konuda bence biraz daha başarılı olabilir. Mesela önümüzdeki süreçte akademi olayı hayata geçerse fark yaratabilir.
 
Cenk ve İbrahim çok yetenekli
 
Gençlerden Cenk ve İbrahim oldukça iyi isimler ve gelecek vaadediyorlar.
 
En iyisi Webo
 
Fenerbahçe'de çok kaliteli oyuncular bulunuyor. Emenike kuvvetli, Sow son vuruşlarda yetenekli görünüyor. Ben geldiği günden bu yana Webo'yu çok beğenirim.
 
İkimizin de hataları vardı
 
Aykut Kocaman ile benim hiçbir sorunum olmadı. Tabi ki ufak tefek problemlerimiz oldu. Sıkıntılar varken benim de hatalarım olmuştur hocanın da hataları olmuştur. Hiçbir zaman saygısızlık veya terbiyesizlik yapmadım. Onu ben bir abi olarak görüyordum. İnşallah kariyerinde başarılı olur.
 
Üç gol atarak tekrar hatrick yaptın neler düşünüyorsun?
 
Çok sevinçliyim çok iyi oynadığımız maç sonrasında hak ettiğimiz sonucu almanın gururunu yaşıyoruz.

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)