comScore

171 maç sonra ilk kez kazanan takım!

23 Şubat 2014, Pazar 16:05

İngiltere'de amatör kümede mücadele eden Tunstall Town inanılması güç bir başarıya imza attı.

FutbolArena - İngiliz futbolunun 11. kademesi Staffordshire County Senior Lig'i. Burası da Premier, 1. Lig ve 2. Lig olarak üç kümeye ayrılıyor. Haberin baş aktörü olan Tunstall Town 13. kademe sayılan 2. Lig'de mücadele ediyor.

143 MAÇLIK MAĞLUBİYET SERİSİ
Stoke şehri takımı Tunstall Town geçen yıl ocak ayında kendisi gibi ligde sıkıntılı günler geçiren Whittington'dan puan aldığında 143 maçlık mağlubiyet serisini sonlandırmıştı. Tunstall Town, Eylül 2007'den o mücadeleye kadar oynadığı bütün karşılaşmalarda sahadan mağlubiyetle ayrılmıştı. Tunstall Town, küme düşmenin olmadığı Staffordshire County Ligi'ne katıldığından beri her sezon ligi son sırada tamamlıyordu.
171 KARŞILAŞMA SONRA GELEN GALİBİYET
Ardından günümüze kadar 28 mücadeleye daha çıkan Tunstall Town galibiyet yüzü görememiş ve kazanamama serisi 171 maça çıkmıştı. Stoke şehri takımı bu eşine az rastlanır seriyi dün sonlandırdı. Betley ile karşılaşan Tunstall Town sahadan 3-2'lik galibiyetle ayrıldı. Bu galibiyetle birlikte Tunstall Town bir üst sırasında bulunan La Holditch ile arasındaki puan farkını 7'ye indirdi.

-200'LÜK GOL AVERAJI
Menajer George Day karşılaşmanın sonrasında: "Hepimiz kendimizden geçtik. Sıkı çalışmalarımızın karşılığını aldık. Bu galibiyet adeta geliyorum dedi. Son dönemde çok fazla sayıda maçı tek gol farkla kaybettik. İki sezon öncesine kadar veteranlar takımıydık. Sezon sonlarında gol averajımız -170 ile -200 arasında değişiyordu. Ama geçen sezon sadece -70'ti. Yaşlı oyuncularla yollarımızı ayırıyoruz, 40'lı yaşlarda sadece 1, 2 futbolcumuz var" diye konuştu.

70'LİK DELİKANLILAR
Tunstall Town üç yıl önce Norveç'te haber olmuştu. O sezon 23 maça çıkıp 23'ünü de kaybeden, toplamda 215 gol yiyen takımdaki futbolcuların yaşları herkesin dikkatini çekmişti. Çünkü Tunstall Town'da o dönem ilk 11'de düzenli olarak 60, 70 yaşlarında en az 3 futbolcu oynuyordu. Norveç televizyonuna röportaj veren 60 yaşındaki orta saha oyuncusu Doug Smith: "Son aylar inanılmazdı. İnsanlar bizi arayıp bir sonraki maçımızı izlemek için nerede oynayacağımızı soruylardı" dedi. 

Rakiplerinin yaş ortalamasının 20'li yaşların ortası olduğu göz önüne alındığında Tunstall Town'ın özellikle geçtiğimiz sezonlardaki büyük başarısızlığının sebebi ortada. Ama menajer George Day'in de bahsettiği "gençlik aşısıyla" daha iyi maçlar çıkarmaya başlayan Tunstall Town, 6.5 yıllık kazanamama serisini de bu hafta sonlandırmış oldu.

TUNSTALL TOWN'IN TECRÜBELİ FUTBOLCULARI MAÇA ÇIKMADAN ÖNCE (10/11 sezonu)Haber: Rıdvan AKSU

FutbolArena haber turu (24 Eylül 2018)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.