comScore

'Onların değişen kurallardan haberi yok'

19 Şubat 2014, Çarşamba 16:58

MHK başkanı Zekeriya Alp, kamuoyuna değişen yorum ve kurallardan "bi haber" yönlendiren hakem yorumcularına patladı.

Galatasaray karşılaşmasında Antalyaspor'un attığı ikinci golle ilgili "Ofsayt mı değil mi?" tartışmaları gündemin birinci sırasına otururken son dönemlerde "sessizliği" ile dikkat çeken MHK Başkanı Zekeriya Alp'i adeta çileden çıkarttı...
 
Konuyla ilgili sporx.com'a özel açıklamalarda bulunan Alp, "Değişen kural ve yorumlarla ilgili sezon başında bilgilendirme davetimize icap etmeyenler bugün yanlış bilgilerle kamuoyunu yönlendirerek hakemlerimizi adete hedef haline getiriyorlar. Maalesef bunların çoğu da bazı eski hakemlerimiz" açıklamasında bulundu.
 
UEFA, ÖZKAHYA'NIN KARARINI TAKDİRE ŞAYAN BULDU
MHK Başkanı Alp gündeme gelen golle ilgili UEFA Hakem Komitesi'nin bilgisine başvurduklarını ve hakemin verdiği kararın doğru olduğu yönünde bir dönüş aldıklarını belirterek, "Biz böyle çok kritik pozisyonlarla ilgili UEFA Hakem Komitesinden görüş alırız. Kaldı ki bu sezon yine Kasımpaşa - Beşiktaş maçında yaşanan Donk hadisesiyle ilgili yine UEFA'dan görüş aldık. Şimdi de Antalya - G.Saray maçındaki bazı kesimler tarafından ofsayt diye iddia edilen pozisyonla ilgili UEFA hakem komitesinin en üst merciilerinden görüş istedik. Ve yine UEFA hakem komitesinden en üst düzeydeki bir kişi hakemin kararını takdire şayan bir karar olduğu yönünde bize ifadesi var" dedi.
 
Alp "Peki bu görüşüne başvurduğunuz kişi veya kişiler?" kim sorumuza ise, "Biz UEFA Hakem Konvansiyonu'nda üye bir ülkeyiz zaman zaman bilgi ve görüş alış verişi yaparız. Bu da bunlardan biriydi. Zaman zaman görüş aldığımız kişi Jaap Ulenberg olur. Ama bu defa Jaap'ın dışında bir görüş alış verişimiz oldu" cevabını verdi.
 
Deneyimli isim, "Bu gol kararıyla ilgili değişen kural ve yorumu Sapanca'daki eğitim seminerde kliplerle hakem arkadaşlarımıza anlatmıştık. Hakem arkadaşlarımız da bunu çok güzel bir şekilde uyguladı" açıklamasını yaptı.
 
KURAL KİTAPÇIĞINI OKUMAKLA OLMAZ
Başkan Alp, bu kural ve yorum değişikliklerinin kural kitapçığının okunarak anlaşılabilecek ve anlatılabilecek bir olay olmadığını belirterek, "Mutlaka bunu uygulamalarla görmek gerekir. O zaman daha sağlıklı bir bilgiye sahip olursunuz. Biz de bu konuda kamuoyunu bilgilendiren kişilerin daha sağlıklı ve doğru bilgiye sahip olmaları için sezon başında geniş kapsamlı bir toplantı organize ettik. Bu konuda ilgili medyadaki gazeteci ve bazı eski hakemlerden oluşan 167 kişiye bir davet gönderdik. Ne acı ki bu bilgilendirme davetimize sadece 6 kişi katılmak için dönüş yaptı. Biz de bu organizasyonu iptal etmek zorunda kaldık. Şimdi o davetemize icap etmeyen kişiler bugün bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olarak yorum yapıyorlar. Yazıyorlar çiziyorlar" dedi.
 
Bu işin en acı tarafının yanlış bilgilerle kamuoyunun yanlış yönlendirildiğini ve hakemlerin hedef tahtası haline getirildiğini belirten MHK başkanı Alp, "Bazı köşe yazarları bazı hakemliği bırakmış arkadaşlar konuya vakıf olamadıkları için gerçek anlamda bu kuralın ne şekilde değiştiği konusunda bilgi sahibi olmadıkları için ofsayt diye yazıyorlar söylüyorlar. Biz ne yaptık gelin bu değişikliklerle ilgili sezon başı geniş kapsamlı bir toplantı yapalım burada bunu sizlere anlatalım dedik. Aşağı yukarı 167 kişiyi ismin davet ettik. Bütün bu işlerin içinde olan çoğu medyanın içindeki bu arkadaşları çağırdık. Müdürlere varıncaya kadar çağırdık. Bazı eski hakemleri de hepsine değil tabiki. Tabii sadece 167 kişiden 6 kişiden geri dönüş olduğu için bu organizasyonu iptal ettik. Bu kural değişiklikleri ve yorum değişiklikleri çok önemli. Biz bu değişiklikleri özellikle yorum değişikliklerini hakemlere seminerlerde sezon başında gösteriyoruz. Tabii bu değişiklikleri bilmeyenler davetimize icap etmeyenler bugün o değişikleri bilmeden yorum yanlışlığına girerek yanlış bilgi veriyorlar. Bu yorumları insanların yapması için o kuralla ilgili kesin bilgilerinin olması lazım. Bu bilgileri en doğru olarak nerden alacaklar bizden. Biz de bu konuda üzerimize düşeni yaptık ve Jaap Uilenberg birlikte bu bilgilendirmeyi ilgili arkadaşlara o organize ettiğimiz toplantıda yapacaktık. Soruları alacaktık cevaplarını verecektik ama maalesef diyorum bu arkadaşlar bilgi alma konusunda gerekli ilgiyi göstermiyorlar" dedi.

Kaynak: Sporx

FutbolArena akşam haberleri turu (18 Eylül 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.