comScore

"Çok çalışıyorum, 24 saat yetmiyor"

07 Şubat 2014, Cuma 16:22

Pazar akşamı oynanacak önemli Schalke deplasman maçı öncesi Tayfun Korkut, Bild gazetesi Hannover bürosunu ziyaret ederek Hannover muhabirlerinin sorularını cevaplandırdı.

Wolfsburg ve Mönchengladbach maçlarında elde ettiği galibiyetle bir anda Hannover taraftarlarının gözdesi haline gelen ve oynattığı akıllı kontratak futbolu ile büyük beğeni kazanan Türk Hoca, Bild'e bu defa saha dışında nasıl bir insan olduğunu anlattı.

İşte Korkut'un açıklamaları:
Aile
Şu ana kadar eşi Elene ve çocukları Efe (7), Ela (5) ve altı aylık Ada'yı İstanbul'da bırakan ve Hannover'de bir otelde kalan Tayfun Korkut, bunun nedeninin şu anda tamamıyla hannover'e konsantre olmak istemesi olduğunu söylerken şubat ayı sonunda ailesinin yanına geleceğini ve birlikte bir eve geçeceklerini söylüyor. Eşi Elena'nın maçlara çok sık gelmediğini ifade eden Korkut, “Eşimi 2002 yılında San Sebastian'da tanıdım. Bunun için çok mutlu ve huzurluyum. Ama o stada pek gelmiyor, çünkü çocuklarla evde çok fazla işi oluyor” derken oğlu Efe'nin Mönchengladbach karşılaşmasında tribünde olduğunu söylüyor. Ailesini “harika bir aile” olarak niteleyen Tayfun Korkut, iyi bir ailenin bir teknik adam için çok önemli olduğunun altını çizerken “futbolu çok seviyorum ve çok çalışıyorum. Anacak ailenin tam desteği olmazsa işler yürümez, bu çok önemli” diyerek aile kavramının altını çiziyor. Tayfun Korkut evde ev işlerine yardım ediyor mu sorusuna ise “dürüst olmam gerekirse ev çok fazla şey yapmama izin yok”  yanıtını veriyor.

Lisan
Stuttgart'ta doğduğunu ve Stuttgart ve Hoffenheim'daki görevleri sırasında ailesi ile Almanya'da daha önce de yaşadığını söyleyen Tayfun Korkut, Hannover'e alışmanın bu nedenle zor olmayacağını ifade ediyor. Bu bağlamda onlar için lisanın da problem olmadığını ve ailede herkesin birkaç lisan konuştuğunu söyleyen Hannover'in Hocası, “evde kesin bir kuralımız var. Ben çocuklarla Almanca eşim İspanyolca konuşuyoruz. Hep beraber ise İspanyolca konuşuyoruz. Eşim Türkçe de biliyor ve Almanca da öğreniyor.

Multi kültürel olmak
Tayfun Korkut'un anne-babası Türk, Almanya'da doğdu, Almanya vatandaşılığı da var, ancak San Sebastian'da yaşadığı yıllarda içindeki İspanyol'u keşfetmiş. İspanya'da futbolcuların yemeklerde mutlaka şarap içtiğini ve o zamanda bu yana şarap içmeyi çok sevdiğini anlatan başarılı hoca, “kendimi kökleri belli olan bir Avrupa vatandaşı olarak görüyorum. Türk Milli Takım formasını giydim. Bunu yapıyorsanız % 100 emin olduğunuz için yaparsınız. Bir çok kültürü yaşamam benim şansım. Bu da benim için çok önemli bir şey çünkü bana insanlarla ilişkilerimde çok yardımcı oluyor, tabii ki teknik direktör olarak futbolcularla ilişkilerimde de. Ama tabii ki herkesi mutlu etmem de mümkğn değil” şeklinde konuşuyor.

Usta hocalar
Oyuncu olarak Joachim Löw, Carlos Alberto Parreira, Vicente del Bosque gibi hocalarla çalıştığını, antrenör olarak bir duygu geliştirmek gerektiğininaltını çizen Tayfun Korkut, oyunculara ne zaman karışacağını ve ne zamanbazı şeyleri görmezden geleceğinin teknik adamın bilmesi gerektiğini anlatarak şunları ekliyor. “Bu tecrübeyi oyuncu iken yaşadım. Tabii ki herkes için eşit kurallar olmalı. Ama bireysel olarak da oyuncularla ilgilenmek gerekir. Özellikle Löw, Parreira ve del Bosque bu konuda çok hassaslardı”.

Mükemmeliyetçilik
İzinli olduğu günlerde bile kulübe gelen Tayfun Korkut, çok çalışkan bir teknik adam. Kaç saat çalıştığı sorusuna şu cevabı veriyor. “Çok fazla çalışıyorum. Bazen 24 saatin yetmediğini düşünüyorum. Burada daha çok yeniyim ve her şeyi çabuk şekilde öğrenmem gerek” derken ilk birkaç hafta günün 24 saatini kulüple ilgilenerek geçirdiğini ifade ediyor. “Futbolu çok seviyorum ve en iyisini yapmak istiyorum. Bu nedenle çok detaycı olmak gerekiyor. Ama mükemmel futbolun diye bir şeyin olmadığının da bilincindeyim. Önemli olan görevini yaptıktan sonra aynaya baktığında en iyisini yapmaya çalıştım diyebilmek. Bunu oyuncularımdan da bekliyorum. Daha sonradan keşke demeyi sevmiyorum.

Bild yazıyı Tayfun Korkut, “güçlü bir karakter” cümlesi ile sonlandırıyor.


Haber: Hüseyin Özkök

FutbolArena akşam haberleri turu (21 Eylül 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.