comScore

Avusturya'da şike skandalı! 17 maç..

30 Kasım 2013, Cumartesi 16:23

Grödigli oyuncu Dominuque Taboga'nın şikeye zorlandığı iddiası ile patlak veren Avusturya'daki şike skandalı gideren büyüyor.

Grödigli oyuncu Dominuque Taboga'nın şikeye zorlandığı iddiası ile patlak veren Avusturya'daki şike skandalı gideren büyüyor.

Taboga, 11 Kasım'da şike yapması için yehdit edildiğini öne sürerek polise baş vurmuş ve bununla birlikte olay çığ gibi büyümeye başlamıştı. Oyuncunun şikayeti üzerine eski milli oyuncu Sanel Kuljic ve bir arkadaşı tutuklanmıştı. Ancak her ikisi de 30 bin Euro ödediğini söyleyen Taboga'nun tehdit iddialarını yalanlamış ve kendilerine borcu olduğu için böyle bir yola başvurduğunu iddia etmişlerdi. 
 
Başta kurban gibi görülen Taboga serbest bırakılmış ancak daha sonra oyuncunun aksine bu işin içinde olduğu polis tarafından saptanmıştı. 31 yaşındaki oyuncu daha sonraki ifadesinde değişik takım oyuncularına şike teklifinde bulunduğunu ancak hepsi için ret cevabı aldığını söyleyerek olaya bambaşka bir boyut kazandırdı. Bunun üzerine polis daha önce serbest bıraktığı Dominique Taboga'yı Çarşamba günü kaçma ve delil karartma şüphesi ile tutukladı. 
 
Olayın ortaya çıkmasından sonra derin bir araştırma yapan Salzburg Polisi, Perşembe günü yaptığı basın toplantısı ile 17 maçın şüphe altında olduğunu bildirerek karşılaşmaların listesini açıkladı. Çoğunlukla Grödig ve Kapfenberg kulüplerinin adının geçtiği liste, Bundesliga ve 1. Lig maçlarının yanında amatör ligleri de kapsıyor. Polis 20 futbolcunun ifadesine başvururken ülkedeki çeşitli şehirlerde de ev ve ofislerde arama yaptı, ancak bunların sayısını açıklamazken polis 1 hafta önce de şike şüphesiyle biri Klagenfurt'un eski sportif direktörü Johannes Lamprecht ve 2 Arnavut vatandaşı olmak üzere 3 kişinin daha tutuklandığını duyurdu. Arnavut vatandaşlarının evinde yapılan aramada ise 26 oyuncunun isimlerinin olduğu bir listeye de el konulduğu açıklandı. Aracı olarak olayda yer aldığı anlaşılan Lampecht'in ise çok pişman olduğu ve tüm bildiklerini anlattı polis açıklamasında yer aldı.
 

FutbolArena haber turu (14 Ağustos 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.