comScore

Fransız futbolcu Katar'dan ayrılıyor!

27 Kasım 2013, Çarşamba 16:34

Göçmen işçilere uygulanan yasa nedeniyle top koşturduğu Katar'dan ayrılamayan Cezayir asıllı Fransız futbolcu Zahir Belounis, ülkeden çıkış izni aldı.

Zahir Belounis'in kardeşi Mahdi Belounis, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Zahir ülkeden çıkmak için gerekli izni aldı. Sonunda, cuma sabahı, Paris Charles de Gaulle Havalimanı'nda olacak” ifadelerini kullandı.

Fransız Les Echos gazetesinde daha önce yer alan habere göre, Belounis'in ülkeden ayrılabilmek için gerekli izni aldığı belirtilmiş ve futbolcunun ay sonunda Fransa'ya döneceği kaydedilmişti.

Katar ile birlikte bazı Arap ülkelerinde göçmen işçilerin haklarını belirleyen "kefalet sistemi" Katar Stars Ligi'nde Al-Jaish forması giyen 33 yaşındaki futbolcunun ve ailesinin, kefil olmadan ülkeden ayrılmasına izin vermiyordu. Belounis ayrıca, uzun bir süredir kulübünden alacaklarını temin edemiyordu.

Birleşmiş Milletler, Uluslararası Af Örgütü ve FIFA ile birlikte birçok insan hakları savunucusu örgüt, Katar'da Dünya Kupası statlarının inşaatında çalışan göçmen işçilerin de muzdarip olduğu sistemi sıklıkla eleştiriyor. Son olarak profesyonel futbolcuları temsil eden Fifpro organizasyonu, işçi ve futbolcular için sistemin yarattığı adaletsizliği görüşmek üzere Katar'a yetkili göndermişti.

FutbolArena akşam haberleri turu (18 Ağustos 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.