comScore

Gomis yine fenalaştı! Gomis'in sağlık problemi nedir?

20 Ağustos 2020, Perşembe 21:59
Gomis yine fenalaştı! Gomis'in sağlık problemi nedir?

Gomis, Al Ahli - Al Hilal maçının 12. dakikasında fenalaştı. Tecrübeli golcü tedavisi sonrasında oyuna kaldığı yerden devam etti. 

FutbolArena Dış Haberler - Gomis, Suudi Arabistan Ligi'nde Al Ahli ile Al Hilal arasında oynanan maçın 12. dakikasında fenalaştı ve bir anda yere yığıldı. 

Galatasaray'da oynadığı dönemde Kasımpaşa maçının yine ilk dakikalarında aynı sorunu yaşayan golcü futbolcu, tedavisi sonrasında sonrasında yeniden sahaya dönerek maça devam etmişti. Gomis, Al Ahli - Al Hilal maçında sağlık heyetinin saha içindeki müdahelesi sonrasında hemen ayağa kalktı ve saha kenarında geldikten sonra oyuna kaldığı yerden devam etti. 


Gomis'in sağlık sorunu nedir?


Galatasaray'da oynadığı dönemde Kasımpaşa maçında yine fenalaşan Gomis'in sağlık problemi hakkında Kalp Damar Cerrahı Tahsin Göncü, FutbolArena'ya yaptığı açıklamada şunları söylemişti:
"Gomis'in nesi var konusunda tabi tıbbi terminoloji olarak resmi bir açıklama yok. Benim de gazetelerden ve televizyonlardan duyabildiğim kadarıyla ve öğrenebildiğim kadarıyla, vazovagal refleks veya vazovagal senkop dediğimiz bir durum var. Bu şu demektir; beynin beslenememesi sonucunda ani bilinç kaybı şok ile kendini gösteren fakat çok hızlı yeniden geri dönebilen bir durumdur. Anlayabildiğim ve öğrenebildiğim kadarıyla daha önceki geçmişinde de hem sporculuğunda hem normal yaşantısında benzer olaylar birkaç kez daha oluşmuş ama çok önemli bir problem yaratmamış."HASTALIĞIN TEHLİKESİ NEDİR?

"Şöyle bir tehlikesi var beynin çok kısa süreli beslenememesi bilincin kaybolması demektir. Allahtan çok kısa sürede kendini toparlayan bir durumdur. Bütün mesele bu olay olduğunda ne yapıyor olduğu ve başına gelebilecek kazalar. Çünkü bir spor müsabakasında oldukça da efor sarf edilen ve fiziki mücadelenin ön planda olduğu bir yerde tabi ki bas üstü düşebilir, farklı bir şey olabilirdi veya bir spor müsabakası dışında da araç kullanıyor olabilirdi veya farklı bir yerde olup kazaya maruz kalabilirdi, en büyük tehlikesi bunlar."

ÖNLEMEK İÇİN NE YAPILABİLİR?

"Bunun niye olduğunu bilmekte fayda var, çoğu zaman bunu bilemeyebiliriz neden olduğunu. Ama özellikle yorgunluklar, sıcak bir ortamda kalma, çok fazla terleme, aşırı efor sarf etme, stresler ki bunu ölçemiyoruz maalesef, ölçülebilirler arasına; sıvı dengesizliği, alkol ve kafein tüketimi gibi sebepler sayılabilir. Tabi bunların hepsi Gomis'de vardı anlamında söylemiyorum.

FATİH TERİM BAYGINLIKTAN SONRA GÜÇLÜ DÖNÜYOR DEMİŞTİ. BU MÜMKÜN MÜDÜR?

"Evet, bu şu demektir; ani olarak damarların genişleyerek beyne giden kanın azalmasının sebebidir. Eğer bu birden refleks olarak damarlar büzülür ise daha yüksek bir basınç ile geri dönüş olur ama bunun ne kadar geri dönüşün yüksek olduğu ve ye kan basıncın ne kadar yükseldiğini bilmediğimiz için ki o dönemde de ölçüldüğünü düşünmüyorum. Geri dönüşe ki kan basıncının yüksekliği de tehlikeli olabilir. O yüzden ben şahsen fiziki mücadelenin yüksek olduğu bir işte oynatmaya cesaret edemezdim."


Dünyadan Futbol Haberleri FutbolArena'da!

20 TL DEĞERİNDE BİLYONPUAN'I HEMEN AL!