comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Güntekin Onay'dan Beşiktaş'a puan şifresi

19 Ekim 2016, Çarşamba 10:38
Güntekin Onay'dan Beşiktaş'a puan şifresi

Spor yorumcusu Güntekin Onay, Beşiktaş'ın Napoli karşısında nasıl puan alabileceğini yazdı.

FutbolArena - UEFA Şampiyonlar Ligi'nde Beşiktaş deplasmanda Napoli ile karşılaşacak. Spor yorumcusu Güntekin Onay, siyah beyazlıların İtalya deplasmanında nasıl bir taktikle oynaması gerektiğini yazdı. İşte Onay'ın yazısı:

"BEŞİKTAŞ OYNAYARAK PUAN ALABİLİR"
Açık konuşalım, Beşiktaş iyi bir savunma takımı değil. Kendi yarı sahasında bekleyerek Napoli'den kolay kolay puan alamaz. Kendi futbolunu oynayıp topa sahip olmalı, sahadaki inisiyatifi ele almalı

Napoli çok yüksek kaliteye sahip, güçlü bir ekip. Özellikle kendi evlerinde çok iyi futbol oynuyorlar ve iyi sonuçlar alıyorlar. Hafta sonundaki Roma maçından önce inanılmaz bir seriyle mart ayından bu yana lig ve Avrupa'da oynadıkları tüm iç saha maçlarını kazanmışlardı. Bu müthiş seri Roma maçıyla bozuldu. Ancak o maçta da kötü oynayan bir Napoli'den bahsetmek doğru olmaz. Baskılı oynadılar, Roma'yı çok sıkıştırdılar ancak 4 kere gelen Roma 3 gol buldu ve kaybettiler. Kısaca son Roma maçı kesinlikle ölçü olmamalı.

Geçen yıl 36 gol atan santrfor Higuain 90 milyon Euro'ya Juventus'a satıldı ve yerine Polonyalı Milik alındı. Şimdi Milik de sakat. Bu bölgede sorun yaşadıkları bir gerçek. Roma karşısında tek kale oynamalarına rağmen maçı kaybettiler. Ama forvet arkasında oynayan Hamsik, Callejon, Insigne ve Mertens gibi futbolcular son derece yetenekli, hızlı ve etkili. Napoli'nin asıl gücü orta sahasından geliyor. Açık konuşalım, Beşiktaş iyi bir savunma takımı değil. Kendi yarı sahasında bekleyerek Napoli'den kolay kolay puan alamaz. Kendi futbolunu oynayıp topa sahip olmalı, inisiyatifi ele almalı.

"SAVUNMADA ZAAFLARI VAR"

Rakip Napoli kontratağı da oynayan bir takım. Savunmada isim olarak bakınca üst düzey futbolcular var. Ama uyum sorunu yaşıyorlar. Özellikle Maksimovic çok özel bir stoper olmasına rağmen henüz uyum sorununu aşamadı. Son Roma maçında 4-3-3 oynayan Napoli bu sisteme geçmiş olmanın sancılarını yaşadı. Beşiktaş da özellikle Albiol'un yokluğunda Napoli'nin savunma zaaflarından faydalanabilir.

Napoli deplasmanından alınacak 1 puanın da harika olacağını söylemek lazım. Grupta 2 maçta 6 puanı olan İtalyan temsilcisi stratejik bir oyunla dengeyi ve kontrolü elden bırakmak istemeyecektir. Beraberliğe çok da üzüleceklerini sanmıyorum. Bu yüzden tempoları biraz düşük kalabilir.

Beşiktaş'ın güçlü, tecrübeli ve yüksek kaliteye sahip bir kadrosu var. Bugün Napoli'de istediğini alabilmek için gol veya goller bulması gerekiyor. Rakibin savunma zaaflarından faydalanabilirsek İstanbul'a puanla döneriz.

FutbolArena akşam haberleri turu (18 Ağustos 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.