comScore

Medipol Başakşehir Medipol Başakşehir

Göksel Gümüşdağ'dan video hakeme destek

11 Ocak 2017, Çarşamba 19:14
Göksel Gümüşdağ'dan video hakeme destek

Türk futbol camiasından video hakem uygulamasına destek gelmeye devam ediyor.

FutbolArena - Kulüpler Birliği ve Medipol Başakşehir kulübü başkanı Göksel Gümüşdağ, MHK'nın hakem seminerinde konuşma gerçekleştirdi.
 

Video hakem uygulaması başladı mı?


Video hakem uygulamasının Süper Lig'de hayata geçirilmesine destek veren Göksel Gümüşdağ, böylece aldatan futbolcular ve hata yapan hakemlerin engelleneceğini ifade etti.

Futbolda, teknolojiden daha fazla istifade edilmesi gerektiğini dile getiren Gümüşdağ, şunları kaydetti:
"Öz eleştiri yapmamız lazım, oyuncu da aldatıyor. Oyuncunun da hakeme yardımcı olması lazım. FIFA bununla ilgili bir çalışma içerisinde. Sahada orta hakemle sadece kaptanın muhatap olması gibi. Video hakemliği sistemini hayata geçirebilmek için 18 Süper Lig kulübü hemfikiriz. Görüyorum ki MHK'de bu konuda hemfikir. Bununla ilgili protokol gelmiş. Zannediyorum imza önümüzdeki hafta atılacak. Dolayısıyla Mart ayı gibi denemeler başlayacak. Süper lig kulüpleri olarak 2017-2018 sezonunun video hakemliği ile başlamasını istiyoruz. İsteğimiz bu yöndedir. Bu konsept, dünyanın ve futbolun vazgeçilmez bir geleceği olarak önümüzde duruyor. Futbolun güzelliği zedelenir diyebilirler, hakem hataları oyunun vazgeçilmez bir parçası diyenler var. Heyecanın bir parçası, hakem hataları ortadan kalkarsa televizyondaki yorumcular ne yapacak diyenler var. Fakat, ne derse desinler. Futbol ekonomisi bu kadar hızlı büyürken, şampiyonluk ve küme düşme aritmetikleri kulüpler için hayati değer taşırken ve FIFA ile UEFA bu konuyu bu kadar yakından inceleyip 13 ülkede pilot uygulamalara başlamışken, çok yakın bir zamanda biz istemesek de zaten hayatımızın parçası olacak. Sistem, tüm dünya futboluna entegre olacak. Bizim vermemiz gereken karar, Türk futbolu olarak bu değişimin neresinde olacağımızdır."
 

FIFA kokartı takan Türk hakemleri


Törende, 33 hakeme 2017 yılında taşıyacakları FIFA kokartları törenle takıldı. FIFA kokartı takan hakemler şöyle:

FIFA hakemleri: Cüneyt Çakır, Hüseyin Göçek, Halis Özkahya, Mete Kalkavan, Ali Palabıyık, Alper Ulusoy, Halil Umut Meler.

FIFA yardımcı hakemleri: Bahattin Duran, Tarık Ongun, Mustafa Emre Eyisoy, Esat Sancaktar, Kerem Ersoy, Ceyhun Sesigüzel, Kemal Yılmaz, Mehmet Cem Satman, Serkan Olguncan, Ekrem Kan.

Kadın FIFA hakemleri: Meliz Özçiğdem, Neslihan Muratdağı, Dilek Koçbay.

Kadın FIFA yardımcı hakemleri: Deybet Gök, Si̇bel Yamaç Tamkafa, Betül Nur Yılmaz, Belgi̇n Kumru.

FIFA plaj futbolu hakemleri: Murat Ergi̇n Gözütok, Yeli̇z Topaloğlu, Özcan Sultanoğlu, Bülent Kökten.

FIFA futsal hakemleri: Kamil Çetin, Ozan Soykan, Sabit Selvi, Serhat Çelik.

FIFA futsal kadın hakemleri: Fatma Özlem Tursun.

FutbolArena Haber Turu (26 Ekim 2020)