comScore

Gençlerbirliği Gençlerbirliği

Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav kaç yaşında öldü, kaç yıllık başkanlık yaptı, kaç teknik direktörle çalıştı ve futbol hayatı

22 Ocak 2017, Pazar 14:20
Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav kaç yaşında öldü, kaç yıllık başkanlık yaptı, kaç teknik direktörle çalıştı ve futbol hayatı

Gençlerbirliğİ Başkanı İlhan Cavcav kaldırıldığı hastanede beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti. İlhan Cavcav'ın futbol hayatı, Türk futboluna kattıkları, çalıştığı teknik direktörler ve Gençlerbirliği'nde yaptıklarına dair tüm detaylar haberimizde. 

FutbolArena - Gençlerbirliği İlhan Cavcav kaldırıldığı hastanede beyin kanaması sonrası tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı ve 81 yaşında hayatını kaybetti.

Türk futboluan damga vuran başkanlardan biri olan İlhan Cavcav, Gençlerbirliği'nde 40 yıllık başkanlık görev süresinde 41 farklı teknik direktörle çalıştı. 
Gençlerbirliği'nde 40 yıllık görev süresinde 56 kez teknik direktör değiştirdi ve 41 farklı teknik direktörle çalıştı. 5 kez takımın başına gelen Mesut Bakkal, İlhan Cavcav'ın en çok tercih ettiği teknik adam oldu. 2014/15 sezonuna takımı hazırlayan Kemal Özdeş'in maça çıkmadan son görevine son vermişti. 

Gençlerbirliği'nde son 2 yılda 8 farklı teknik direktör görev yaptı.

2014/15: Mustafa Kaplan
2014/15: İrfan Buz
2014/15: Mesut Bakkal
2015/16: Stuart Boxter
2015/16: Mehmet Özdilek
2015/16: Mustafa Kaplan
2015/16: Yılmaz Vural
2016/17: İbrahim Üzülmez


İlhan Cavcav kaç yaşında öldü futbol hayatı


Ankara Hamamönü'nde doğan Cavcav'ın babası Haşim Bey, 1910'lu yıllarda Priştine'den Türkiye'ye göç etmiş bir ailenin çocuğudur. Aile İstanbul, Adana gibi şehirlerde bir süre kaldıktan sonra Ankara'ya yerleşip aile mesleği olacak fırıncılık ve değirmencilik yapmaya başlamıştır.Haşim Bey'in ikinci eşi Kayseri eşrafından Lütfiye Hanım'dan ilk çocuğu olan Cavcav'ın çocukluğu Mamak'ın Boğaziçi Mahallesi'nde geçti. Eğitim yaşamına Ankara 10. Yıl İlkokulu'nda başlayan Cavcav, öğrencilik yılları boyunca bir yandan da babasının işlettiği değirmende çalıştı. İlkokuldan sonra Gençlerbirliği'nin kurulduğu Ankara Atatürk Lisesi'nde eğitimine devam eden Cavcav, ailesinin artan işleri nedeniyle ortaokuldan sonra eğitimine son verip, 14 yaşında aile şirketinin veznesinde ve sonrasında şirket muhasebesinde çalışmaya başladı.

İlhan Cavcav; dizi ve tiyatro oyuncusu Erdal Beşikçioğlu'nun dayısı, futbolcu Tayyar Cavcav'ın yeğenidir.


İlhan Cavcav'ın futbol hayatı


Ailesinde Tayyar Cavcav ve Cevat Muratal gibi birçok profesyonel futbolcu bulunan İlhan Cavcav'ın futbol yaşamı, Mamak Maskespor için çalışan Cici Necdet'in dikkatini çekmesiyle başladı. Cavcav, 16 yaşındayken Maskespor kadrosuna katıldı ve santraf (stoper) mevkisinde oynamaya başladı. İlhan Cavcav, 19 yaşında PTT'de oynarken kendisine profesyonelliğe geçiş sözleşmesi teklif edilse de, fabrikadaki işleri nedeniyle sözleşmeyi kabul etmedi ve amatör futbolcu olarak oynayabileceği Bahçeli Gençlik Spor'a gitti. Bahçeli'deki ilk maçını PTT'ye karşı oynayacak olan Cavcav, eski takımı PTT karşısında duygusal davranabileceği gerekçesiyle oynatılmadığı için futbolu bıraktı.

SON TRANSFERİNİ HASTANEDE YAPTI

Transferiyle ilgili açıklamalarda bulunan Renato, "Benim için sıradışı bir deneyimdi. Arabadan indiğimizde hastaneye gideceğimizi bilmiyordum, şoför söyledi. Başkan İlhan Cavcav'ın zayıf düştüğünü gördüm, ama benimle ilgili tüm bilgileri almıştı. Ben daha önce İlhan Cavcav hakkında daha önce bir şey bilmiyordum. Ankara'daki futbola hayranlığı görebiliyorsunuz, personel de beni çok iyi karşıladı" dedi. 

Geçtiğimiz sezonu Figueirense ‘de kiralık olarak geçiren Bady, takımına 21 maçta 2 gol 1 asistlik katkı yaptı. Daha önce Brezilya'da America MG, Ponte Preta ve Sao Bernardo takımlarında da forma giyen orta saha oyuncusu Gençlerbirliği ile 2,5 yıllık sözleşme imzaladı.


İlhan Cavcav'ın vefatı sonrası baş sağlığı mesajları


Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav'ın hayatını kaybetmesinin ardından Türk spor camiası büyük yasta. Birçok kulüp resmi internet sitesinden vefat ve baş sağlığı mesajı yayınlarken, kulüp yetkililerinden de önemli açıklamalar geldi. 

DURSUN ÖZBEK: "Çok üzüntülü bir haber. İlhan Cavcav, İlhan ağabey Türk sporuna uzun senelerdir hizmet etmiş, hem Galatasaraylı ve hem de Gençlerbirliğili olan duayen biri. Her zaman fikrine başvurulan, deneyimlerinden faydalanılan birisiydi. Kulüpler Birliği'nde eksikliği hissedilecektir. 2 hafta önce kendisini ziyaret etmiştim. Baya kötü hissediyordu kendisini ve hastaneye kaldırmışlardı. Ancak böyle bir sonu kimse beklemiyordu. Futbol camiası ve Türkiye için büyük kayıp. Gençlerbirliği, Galatasaray ve Türk spor camiasına baş sağlığı diliyorum."

METİN ALBAYRAK: "Hepimizin başı sağolsun. Türk sporunun önemli bir insanıydı ve duayeneydi. Türk futboluna çok şeyler kattı. Biz genç jenerasyon yöneticiler olarak ondan çok şeyi öğrendik. Özel hayatımda tanıma fırsatı buldum. Onu kaybettiğimiz için üzgünüz. Yaptıkları asla unutulmaz ve genç nesillere örnek olacak. Allah yakınlarına sabır versin. Başımız sağolsun. Allah rahmet eylesin."

NASUHİ SEZGİN: "Hepimizin başı sağolsun. İlhan abi iyi bir Galatasaraylıydı. Gençlerbirliği'ni tabi senelerdir çok iyi yönetti. Üzgünüz, rahatsızlığını biliyorduk. Maalesef Allah'ın takdiri. Türk sporunun başı sağolsun."

FATİH TERİM: "Türk futbolunun başı sağolsun. Herkesin sevdiği, saydığı ve yaşça da hürmet ettiği bir insanı kaybettik. İlhan ağabey hepimizin saygı duyduğu ve icraatlarıyla takdir ettiği, enteresan beyanatlarıyla her zaman rahmetle anılacak. Bir kulübü çok uzun yıllar ayakta tutabilmek kolay iş değil. İlhan ağabey bunu başardı. Mekanı cennet olsun. Çok üzüldüm. İlhan ağabeyle benim aramda hiçbir engel yoktu. Her saatte arardı, bazı şeyleri söylerdi. Fikirlerini söylerdi. Karşılıklı konuşurduk. Projeler üzerine konuşurduk. Futbol ile ilgili herhangi bir şeye takıldığı anda benim telefonumu çevirirdi. Kötü günlerde arayan, bizi morallendiren ve bize güç veren yapısı vardı. Dolayısıyla İlhan ağabeyi çok arayacağız. Ben de arayacağım."

Osmanlıspor Genel Menajeri Ender Yurtgüven: "Bende emeği çok olan duayen başkan İlhan Cavcav'ın vefatını derin bir üzüntü ile öğrendim. Mekanın cennet olsun büyük başkan."

Alanyaspor Başkan Yardımcısı Mehmet Uslu: "Gençlerbirliği'nin efsane başkanı ve Türk futbolunun duayeni İlhan Cavcav hayatını kaybetti. Allah rahmet eylesin. Başımız sağ olsun."

Eski futbolcu Ümit Davala: "Nur içinde yat büyük başkanım. Allah'tan rahmet ve yakınlarına baş sağlığı dilerim."

Antalyaspor Başkanı Ali Şafak Öztürk: "Türk futbolu bir duayeni kaybetti. Başımız sağ olsun."

Teknik direktör Hakan Kutlu: "Gençlerbirliği'nin büyük başkanı İlhan Cavcav'a Allah'tan rahmet, futbol ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim."

Gaziantepspor Teknik Direktörü İbrahim Üzülmez: "Emeğin, hakkın ödenmez. Mekanın cennet olsun güzel insan büyük başkan."

Ahmet Gökçek: "Başımız sağ olsun."

Bursaspor Başkanı Ali Ay: "Türk futbolunun duayen başkanı sayın İlhan Cavcav'ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Mekanı cennet olsun."

Antalyasporlu Ferhat Kaplan: "5 bıl boyunca başkanlığımı yapan Türk futbolunun duayeni sayın İlhan Cavcav'ın vefatı münasebetiyle ailesine sabır dilerim. Türk futbolunun başı sağ olsun."

Burak Yılmaz: "Büyük başkan İlhan Cavcv. Başımız sağolsun."

Gençlerbirliği oyuncusu Uğur Çiftçi: "Bende emeği sonsuz. Sadece başkan olarak değil her zaman bir baba gibi de gördüğüm başkanımı kaybettik. Başımız sağolsun."

Kayserisporlu Hakan Aslantaş: "Beni 17 yaşımda hiçbir şeyim yokken gurbetten transfer eden büyük başkan İlhan Cavcav'dır. Nur içinde yat inşallah."

Arda Turan: "Futbolumuzun efsane isimlerinden İlhan Cavcav başkan, mekanın cennet olsun. Ailesinin ve Türk futbolunun başı sağolsun."

Gençlerbirliği oyuncusu Vedat Muriqi: "Büyük başkanımızı kaybettik. Başımız sağolsun. Mekanı cennet olsun."

Gatalatasaraylı Ahmet Çalık: "Yetiştiğim kulübün başkanı. Üzerimde çok emeği olan, başkanlığı döneminde futbolcusu olmaktan her zaman gurur duyduğum asil insan. Allah mekanını cennet eylesin, Türk sporunun başı sağolsun."

Rizesporlu Robin Yalçın: "Huzur içinde uyu başkan. Başın sağolsun Gençlerbirliği."

Kayserisporlu Efe Özarslan: "6 yıl emek verdiğim Gençlerbirliği Kulübü Başkanı güzel insan İlhan Cavcav'ın hayatını kaybettiğini öğrendim. Türk futbolunun başı sağolsun."

Karabüksporlu Ceyhun Gülselam: "Gençlerbirliği camiasının ve Türk futbolunun başı sağolsun. Sayın başkan İlhan Cavcav'ın mekanı cennet olsun."

Gençlerbirliği oyuncusu Serdar Gürler: "Allah rahmet eylesin büyük başkan."

Gençlerbirliği oyuncusu Selçuk Şahin: "Gençlerbirliği camiası liderini, babasını, başkanını kaybetti bugün. Türk futboluna damga vurmuş, bir kulüp için hayatını adaış bir insandı İlhan Cavcav. Hayatının son döneminde hasta haliyle bile maçlarımıza gelen, bizim yanımızda olan büyük başkan, mekanın cennet olsun. Seni unutmayacağız."

Salih Uçan: "Türk futbolunun simgesi, Gençlerbirliği'nin efsane başkanı İlhan Cavcav'ı kaybettik. Mekanı cennet olsun."

Başakşehirli Bekir İrtegün: "Türk futbolunun ve ailesinin başı sağolsun. Mekanın cennet olsun başkanım."

Başakşehirli İrfan Can Kahveci: "Sen bize hep evlatlarım derdin. Biz de seni her zaman bir baba gibi gördük. Hem Türk futbolunun hem de bizim üzerimizde emeğin çok büyük be başkanım. Seni hiçbir zaman unutmayacağım büyük başkan. Allah rahmet eylesin, başımız sağolsun."

Gökhan Töre: "Mekanın cennet olsun efsane başkan İlhan Cavcav."

Gençlerbirliği oyuncusu Ferhat Görgülü: "Efsane başkanımız ve Türk futbolunun duayeni İlhan Cavcav aramızdan ayrıldı. Allah ailesine sabır versin, Türk futbolunun başı sağolsun."

Selen Yakıcı İle Top 5 (20 Ekim 2020)