comScore

Gençlerbirliği Gençlerbirliği

Ümit Özat'tan FutbolArena'a özel açıklamalar

13 Ocak 2018, Cumartesi 13:28
Ümit Özat'tan FutbolArena'a özel açıklamalar

Gençlerbirliği teknik direktörü Ümit Özat, FutbolArena'ya çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ümit Özar bir konuştu pir konuştu! Sedat Peker, Puro, Terim ve fazlası.

FutbolArena Özel - Sivri dilli oluşu, açıklamalarıyla gündemde sürekli yer edinen Gençlerbirliği Teknik Direktörü Ümit Özat, FutbolArena'ya bir birinden çarpıcı ve samimi açıklamalar yaptı.

Ümit Özat, kendisine yönelik protestolardan, oğlunun transfer tavsiyelerine, Sedat Peker'le ilişkisinden, puro içmesine yönelik tepkilere kadar FutbolArena'nın sorularına yanıt verdi.
Özat, Sedat Peker'le olan fotoğraflarını paylaşmasına yönelik eleştiriler için “Neden çektirmeyeyim? Kim, neden rahatsız oluyor” derken, puro içerken çektirdiği fotoğrafın takımdan gönderilmesinde etkili olduğunu düşündüğünü söyledi, Gençlerbirliği taraftarına mesaj verdi. “Bemim geldiğim kültürde; dil, din, ırk ayrımı yok” deyip, “Yahudi takımından çalışsam bile” sözüne açıklık getirdi.

İşte o sorular ve açıklamalar..

- Ümit Özat sürekli gündemde ve genellikle her hareketiniz, sözünüz tepki alıyor. Yoruldunuz mu?

''DOĞRUYUM, ÇALIŞKANIM, DÜRÜSTÜM… HEP BANA SATAŞTILAR''

Yoruyor tabii ki bu bir gerçek. Ama söylediğim hiçbir şey için pişman olmadım. Eylemlerimde zaman zaman hata yaptığımı düşündüğüm oldu, ama söylemlerimde olmadı. Çünkü tamamen kalbimden geçen şeyler. Kötü, art niyet olmayan sözler... Haksızlığa uğramadan kimseye bir şeyin cevabını vermedim. Ben kimseye bir şey söylemedim, hep birileri bana sataştı. Vicdanen çok rahatım. Zaten zaman hep beni haklı çıkarttı. Bundan sonra da haklı çıkaracak. Çünkü ben art niyetli olmadığımı, doğru olduğumu, çalışkan olduğumu biliyorum. Bu bana yeter.

- Türkiye'de reytingi en yüksek teknik adamlardan birisiniz. Bunu neye bağlıyorsunuz

Bu yaradılış, ekstra bir şey yapmıyorum. Bu herhalde dosdoğru bir adam olmamdan geçiyor. Başkası olsa 50 tane süzgeçten geçirir. Geçmişteki kadın polemiğini düşün. Bundan art niyet olmadığını herkes biliyordu.

“DİL, DİN, IRK AYRIMI YAPAN ZATEN İNSAN OLAMAZ”

- “Yahudi takımı bile olsa” meselesi…

Orada Yahudi halkından özür diledim. Asla öyle bir saygısızlık yapmam. Orada veya başka bir yerde çalışsam bile minnet duyarım.

Bir insanı Müslüman, Hristiyan, Yahudi hiç ayırmam. Bunu ayıran benim için insan değildir. Hepimiz Allah'ın kuluyuz. Hepimizin Allah'ı bir. Dolayısıyla insan ayrımı, din, dil, ırk ayrımı benim fıtratımda olmayan şeyler. Yanlış anlaşıldım, gerçekten üzüldüm. Bu cümleyle alakalı kendimi yanlış ifade ettiysem, kendimi affettirmek için gerekeni yaparım. Ben bir haksızlık yapmadım ama yaptığım düşünüldü. Ben öyle biri değilim. Benim geldiğim kültür insan ayrımı yapmayan bir kültür. Beni tanıyanlar ne demek istediğimi anlamışlardır.TERİM DE 6-0 YENDİĞİMİZ MAÇTA PURO İÇİYORDU…

- Görüşüm şu: Başkası puro ile fotoğraf çekilse ve bunu paylaşsa bence bu kadar olay olmazdı. Niye Ümit Özat olay oldu? Bu arada çok da  güzel açıklama yaptınız o olaydan sonra

Aslında olay sezon başında Gençlerbirliği'nden gönderilmemdeki kamuoyu baskısında etkili olaylardan biriydi, bence. Mesela Lippi kulübede puro içiyordu. Hatırlar mısın? Fatih hoca bizim 6-0'lık maçta kulübede puro içiyordu. Allah uzun ömür versin Ali Şen Başkan şeref tribününde puro içiyordu, Zidane'nın balkonda sigara içen fotoğrafı... Ben ofisimde çayımla beraber puromu içmişim. Kime ne abi? 3 Temmuz mevzularında şunu ifade etmiştim: bir şey suçsa 20 sene önce de suç, 20 sene sonra da suçtur

İlla bunun suç olması için yasa çıkmasına gerek yok. Yani kapalı alanda sigara yasaklanmasının ardından mı yanlış oldu yaptığım? Bu yanlışsa Fatih Hoca'nın da Zidane'ın da, Ali Şen Başkan'ın da içmesi yanlıştı. Ya Zidane bu tepkiyi görmedi, Fatih Hoca bu tepkiyi görmedi, Ali Şen Başkan, Lippi bu tepkiyi görmedi. Ben mi göreceğim? Ne yaptım ayıp bir şey mi yaptım? Evet, sigara içmek sağlığa zararlı ama bana zararlı. Odamda içiyorum. Bir başkasının hakkına tecavüz etmiyorum. Sigara içmek yanlışsa, zararlıysa, kötüyse, kanun çıkmasına gerek yok ki. O zaman da yanlıştı şimdi de yanlış ama Ümit içince daha büyük yanlış oluyor, nemalanmaya çalışılıyor.

ÜMİT GİTTİ GÜNDEM BİTTİ

- Sözleriniz, eylemleriniz niye bu kadar gündem oluyor?

Sen gazetecisin bunun cevabını sen verebilirsin. Belki reytingimiz yüksek, belki her şeye cevap verebileceğimi düşünüyorlar. Düşünsene ben 5-6 sene önce Ankaragücü'nü çalıştırırken benimle uğraşan, benimle adını Türkiye'ye tanıtan adamları, bugün herhalde Ankara'da kimse tanımıyordur. Çünkü Ümit gitti, gündem biti. Öyle mi?  Şimdi burası için de geçerli. Ya arkadaş, aklıselim insanlar bir mantık yürütsün ya. Bu takım son maçta ligde kaldı. Kemalettin golü atmasa biz düştük. O gün yönetime istifa diye bağırmadınız, hocaya istifa diye bağırmadınız; bugün daha ortada fol yok yumurta yok, 13 puanla bu takım ilk yarıyı bitirdi. O gün bağırmadınız bugün niye bağırıyorsunuz? Bu takımda sabah antrenmana çıkıp akşam kovulan hoca, sabah imza atıp 13 gün sonra giden hoca, sabah imza atıp 15 gün sonra giden bir başka hoca varken yönetime bağırmadınız. O zaman gururunuz incinmedi de bu takıma 5 kez gelen hocalar varken incinmedi de, ben ikinci kez gelince mi gururunuz incindi? 

GİT DEDİLER GİTTİM, GEL DEDİLER GELDİM..

Ben kimseye gitmek için de yalvarmadım, gelmek için de yalvarmadım. Git dediler sesimi çıkarmadım, gel dediler sesimi çıkarmadım. Git dediler gittim, gel dediler geldim. Ne yaptım ki ben?GENÇLER YETŞİĞİTİĞİM KULÜP OLMASA DÖNMEZDİM 

Sezon başında gönderildiğiniz Gençlerbirliği'ne tekrar dönmek bir hayli riskli karardı…!

Zaten bu yetiştiğim kulüp olmasa dönmezdim ki. Bununla ilgili de, takımı ligde bıraktıktan sonra açıklayacağım çok önemli, belki de tarihe geçecek bir şey var. Onu oyuncularımla paylaştım ama inşallah bu takımı ligde bıraktıktan sonra da alnımız pak bir şekilde kamuoyuyla paylaşacağım tabii ki.

KÜÇÜK OĞLUM SİVAS'TAN KONE'Yİ ALABİLİR MİYİZ DİYE ARADI

İki oğlunuz var.. Büyük oğlan futbol oynuyor.

Büyük de oynuyor, küçük de oynuyor.

- Büyük Fenerbahçe'de bildiğim kadarıyla.

Evet. Fenerbahçe'de U16 takımında antrenmanlara başladı. Tabii ne olacağını bilmiyoruz. Futbola düşkünler.

Küçük oğlum, sabah kalkar 7'de hemen spor programını açar, futbol izler, maç izler. Okuldan gelir çantasını atar, topunu alır tesise çıkar.

- Küçük oğlan tavsiye de veriyor size?

Bir gün abisinden telefonu alıyor, abisinin odasına giriyor, kapıyı kapatıyor. Konyaspor maçı, ben de kadroyu yapmışım. Sessiz konuşuyor. Oğlum sesli konuş duymuyorum. ‘Baba Marco, Marco baba. Oğlum ne Marco'su söylesene Aras. Baba Marco oynuyor mu? Oynuyor. Ben de onu söyleyecektim' diye beni arıyor…  Çok düşkün. Yani herhangi bir oyuncuyu sor herkesi tanıyor. Hatta geçen bana telefon açtı, daha doğrusu sesli mesaj göndermiş. Baba Arouna Kone'yi alabilir miyiz diye.. Dedim, oğlum ne düşünüyorsun? Telefon açtım, görüntülü yapıyoruz.  Tabii insanın çocuklarıyla futbolu konuşması, mesleğini konuşması da güzel bir şey. Buna olan düşkünlüklerini de görmek güzel bir şey. Bahtları açık olsun, canları sağolsun. Ne istiyorlarsa olsunlar...

FENERBAHÇE'DEN HİÇ TEKLİF ALMADIM 

- Hocam dönem dönem Fenerbahçe için de adınız geçti. Belki açıklarsınız. 

Mesela Aykut Hoca bu son gittiğinde hemen Ümit Özat dendi, daha evveli de var. Ne dersiniz?


Benim nasıl dosdoğru bir adam olduğumu biliyorsun. Hiç evirip çevirmem. Evet adım çok geçti ama ben en ufak bir teklif almadım. Reklamın iyisi kötüsü olmaz gibi, hiç öyle inanmadığım şeyleri söylemeye gerek yok. Adımızın geçmesi normal ama hiç öyle bir şey olmadı. Olması da o an için doğru değil. Orada bir meslektaşımız, ağabeyimiz var.

- Kocaman'dan önce de gündeme geldi

Biliyorsun medya. İstediğini atar… Yani  bilemiyorsun. Siz daha iyi biliyorsunuz. İstediğin bir adamı da gündeme getirebilirsin.  Ama inan öyle bir temasım hiçbir dönemde olmadı. Kendi içlerinde böyle bir şey olmuş mudur, olmamış mıdır bilmiyorum. Şu anda yükümlülüklerimiz hakikaten ağır. Hiçbir şeyi düşünemeyecek kadar işimize konsantreyiz. Bu sene bizim namusumuz, gururumuz.  Bu seneyi alnımız ak bir şekilde tamamlamamız lazım.

SEDAT PEKER'E SAYGIM, SEVGİM VAR. NİYE FOTOĞRAF ÇEKTİRMEYEYİM?

Sedat Peker ile paylaştığınız fotoğraflar, neden paylaşma gereği hissediyorsunuz o fotoğrafları?

Şimdi, Sedat Peker dedikleri insan benim 20 yıla yakın dostluğumun olduğu insan. Ağabeyim dediğim, ne zaman ararsam ulaştığım, en zor zamanlarda telefonunu esirgemeyen insan. Şimdi ben neden fotoğraf yayınlamayacağım? Bana bunu biri izah edebilir mi? Ya arkadaş ben CHP'nin genel başkanı değilim ya. Gençlerbirliği'nin teknik direktörüyüm. Yani ben birisiyle bir resim çekilsem, bu çekildiğim insan farklı görüşlere de sahip olabilir. Aynı görüşleri paylaştığımız anlamına gelmez. Ağabeylik, kardeşlik, dostluk başka bir şeydir. Dostum dediğin insanla hep aynı fikirlerimi paylaşırsın. İnsanın kalbini seversin ya. Hiç senin görüşünün  zıttı olup, dostum dediğin insan yok mu? Ben bunu Sedat Peker'le aynı görüşteyim, görüşte değilim diye demiyorum.  Demek istediğim ben bir spor adamıyım. Ben yarın CHP'li milletvekiliyle fotoğraf çekilsem CHP'li, AKP'li ile çekilsem Ak Partili mi oluyorum? Ben spor adamıyım. Spor evrenseldir. Üstelik kimse söyleyemezken, benim için tek imparator Atatürk'tür diyen tek adam benim bu ülkede. Hayır, Sedat Peker'le fotoğraf çekilmem niye insanların zoruna gidiyor? Benim sevdiğim bir abim. Bu 20 yıl önce de böyleydi, şimdi de böyle, 20 yıl sonra da böyle olacak.

ARKAMADA NE VEKİL, NE DAYI NE DE HACI-HOCA OLDU

Kimse bana diyemez ki, Sedat Peker vasıtayla bir yere hoca oldun, bir yere işe girdin, X bir milletvekili vasıtasıyla, X bir bakan vasıtasıyla bir yere başladın kimse diyemez. Benim arkamda ne hacı var, ne hoca; ne dayı, ne amca... Benim sadece ağabey kardeş ilişkilerim var. Onlar da beni severler ben de onları sayarım. Bu kadar basit. Bir Allah'ın kulu gerek bürokrat, gerek bu saydığım isimler diyemez ki ve bir Allah'ın kulu da ispat edemez ki biz Ümit'i şuraya hoca yaptık. Neyi konuşuyoruz? Tribüne gelen her kesimden insan var. Tribüne CHP'lisi de geliyor AKP'lisi de geliyor. MHP'lisi de geliyor... Ama onları birleştiren ne? Gençlerbirliği. Öbürünü birleştiren ne? Fenerbahçe. Öbürünü birleştiren Galatasaray... Öbürünü Beşiktaş... Benim bu söylemlerle birilerine olan sevgim saygım asla bitmez.

ALLAH İLE ARAMA KİMSEYİ SOKMAM, SOKMADIM

Hacı, hoca deniz malum FETÖ'ye karşı futbolda da büyük bir mücadele var ve futbolcuyken de bu tarz örgütlenmelere karşı biriydiniz. Bu konuda ne dersiniz hocam?

Önce şunu söyleyeyim. Benim tek bildiğim bir şey var. Bana Kur'an-ı Kerim'den daha fazlasını anlatacak bir şahıs olamaz. Bu anam da olsa babam da olsa; Ahmet de olsa, Mehmet de olsa anlatamaz. Kuran'ı alıp öğrenemediğin şeyi şahıstan mı öğreneceksin? Ya dinle Müslümanlık ile alakalı bana Kur'an-ı Kerim'den daha fazlasını kimse anlatamaz. Ben Allah'la arama kimseyi koymam. Dün de koymadım bugün de koymadım yarın da koymayacağım. Önümde kutsal kitabım var. Öğrenmek istediğim bir şey varsa açar okurum. Onun için, farklı bir gündem yaratmak istemiyorum ama ben spora bu tarz şeylerin sadece bu değil, siyasetin de tarikatlarında girmesini doğru bulmuyorum.

SİYASİ GÜÇLE BİR YERE GELMEDİM..

- Ama bu görüşünüz bugün ortaya çıkmış bir şey değil…

Ben bunu kendimi bildim bileli anlatıyorum. Hiçbir zaman siyasi bir gücüm olmadı da, siyasi gücüyle geçmişte de bir yere gelmedim ben. Ama Belediye Başkanları'nı kullanıp şehrin takımına gidenler mi olmadı, hükumeti kullanıp gidenler mi olmadı? Ne bileyim bunu her parti yaptı. CHP de  MHP de AKP de yaptı. Ben diyorum ki spora siyaset karışmasın. Bırakın insanlar tercihlerini özgürce yapsın.

ATATÜRK'TEN SONRA TAYYİP ERDOĞAN 

Bu söylediğimi beğenirler, beğenmezler. Atatürk'ten sonra, güç olarak söylüyorum Türkiye Cumhuriyeti'ne gelmiş geçmiş en büyük lider Recep Tayyip Erdoğan'dır. Böyle güçlü bir iradenin zamanında futbol düzelmezse bir daha düzelmez. Bana kimse anlatmasın. Futbola esas basket rol model olarak alınmalı. Alınmadığı sürece futbolun düzelme şansı yok. Futbolu bilenlerin sayısı azalmadığı sürece herkes futboldan anladığını iddia ettiği sürece, baylı bayanlı futbolun düzelme şansı sıfır.

Röportaj: Aydın Cingöz

Kamera/Fotoğraf: Alper Aydemir


Süper Lig ile ilgili tüm gelişmeleri Süper Lig Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)