comScore

Gençlerbirliği Gençlerbirliği

Ümit Özat'tan Fenerbahçe sözleri: 'Jose Mourinho gelip...'

12 Ocak 2018, Cuma 22:04
Ümit Özat'tan Fenerbahçe sözleri: 'Jose Mourinho gelip...'

Gençlerbirliğİ Teknik Direktörü Ümit Özat kendisi ve Türk futbolu hakkında flaş açıklamalarda bulundu. 

FutbolArena - Gençlerbirliği Teknik Direktörü Ümit Özat yine gündem yaratacak açıklamalarda bulundu. Arda Turan'ın transferinden Türk futbolunda teknik direktörlere olan yaklaşıma kadar birbirinden önemli ifadeler kullanan Ümit Özat'ın Goal'e verdiği röportajdan özellikle Fenerrbahçe ile ilgili bölümleri de dikkat çekici. 

"TÜRKİYE'DE 3 MÜTEVAZİ İNSAN SAYARSANIZ, 1. BENİM."
"Öyleyim ben. Sokakta oturup dilenciyle ekmek arası yiyebiliyorum. Bakkalda oturup bakkalla ekmek arası kavurma yiyebiliyorum. Hangisi yapıyor bunu? Mütevazılığımı illa ki ekran karşısında mı göstermem lazım? Ekran karşısında kolunda dört tane kitapla gezip, hayatında kitap okumamış adamlar da biliyorum. Onları mı teşhir edeceğim yani? Kim benim gibi girmiş bakkala da gazozla ekmek arası kavurma yemiş? Kim benim gibi gitmiş pazarda pazarcıyla sohbet etmiş? Kim benim gibi herhangi bir mağazaya girip de orada esnafla çay içmiş? Bana birini söyleyin bakayım! Ha, eksiğim ne? Benim bunları reklam yapmamam. Ben bunları reklam yapsam… Bu benim görüşüm, herkes bana katılmak zorunda değil ki. Mütevazılık nedir bana bunun açılımını söylesinler. Bir de ben bir lafı söylerken, insanlar ne düşünür diye bakmam ki? Ne düşünürse düşünsün! Onu mu düşüneceğim bir de? 50 yıldır düşünüyoruz!"

ARDA'NIN YERİNDE OLSAM TATİLE GELİRİM

"Yani ben olsam, Türkiye'ye tatile gelirim. Arda'nın yerinde olsam… Bu Başakşehir de olsa, Galatasaray da olsa, Fenerbahçe de olsa… Dönmem yani Türkiye'ye. Çünkü dönerse nelerle karşılaşacağı belli. Ama farklı bir kulübe gidiyor. Sorunları daha az olan bir kulübe gidiyor. Dolayısıyla burada Arda'ya kucak açabilirler ve o da bunu çok iyi değerlendirebilir. Arda'nın bir ismi var. Arda yarın Başakşehir'den döner, tekrar Atletico Madrid'e gidebilir."

FUTBOLDA İSTİKRAR KONUSU

"Arsene Wenger'e bakıyorsunuz da, Avrupa'daki futbol anlayışıyla buradaki çok farklı. UEFA Kupası'nı kazanmış, dört yıl üst üste şampiyon olmuş bir hocaya, ikinci gelişinde 1.5 yıl tahammül edildi. Jose Mourinho geçen yıl şampiyon olamadı, bu yıl da olamayacak. Geçen sene UEFA Kupası'nı kazandığı için devam etti ama belki 4 sene de şampiyon olmasa da orada kalacak. Manchester United 6 yıldır şampiyon olamıyor ama Old Trafford hep dolu. Oradaki futbol anlayışı çok başka. Alex Ferguson da ilk altı senede teneke kupa bile almadı. Ama devamında 26 yıl domine ettiler. Futbolun bir gerçeği vardır. Futbol iyi futbolcuyla oynanır. Bu bir gerçek. Tabii burada biz antrenörlerin de kendisini mesih gibi görmemesi lazım. Antrenör de bu işin bir parçasıdır, önemli bir parçasıdır ama antrenör de duracağı yeri iyi bilmeli. Bizde antrenörler, maalesef, kazanınca çok büyük bir komutan gibi gösterilip, kaybedince de bu işten hiç anlamayan bir adam gibi lanse ediliyor. Bunlar doğru şeyler değil. En uçta ya da en dipteyiz – hiç ortamız olmuyor. Futbolcu için de böyle. Dolayısıyla, bir defa Avrupa'yla burayı kıyaslamak doğru değil.

Sizin gidip dönmenizde bence hiçbir anormallik yok. Daum gitti, döndü. Terim gitti, döndü. Ama sizin gidip dönmeniz manşet oldu. Aslında onu biraz konuşmak istedim."

- "Anormallik benim gitmemdeydi, ikinci kez gelmemde değil. Ama o günün şartları bunu gerektirdi. Başkan da bunu itiraf etti, “Hata yaptık” dedi. Biz de anlamadık üçüncü hafta neden gönderildiğimizi ama bu bir takdirdir. Takdire saygı duymak lazım. Neticede yönetenler var, onlar büyüklerimiz. O gün öyle uygun gördüler, bugün de böyle uygun gördüler. Herkes git dediğin zaman gidebilirsin ama gel dediği zaman, her zaman gelmeyebilirsin. Bu kulübün benim açımdan farklı bir önemi var. Hem rahmetli başkanımız hem bu kulüpte yetişmiş olmam hem bu kadroyu benim kurmuş olmam… Yoksa bu kulüp Gençlerbirliği değil de başka bir kulüp olsaydı, üçüncü hafta gönderildiğim bir yere daha önce aldığımın iki katını almadan gelmezdim. Ben buraya ne ligde kalma primi, ne peşinat, hiçbir para pul konuşmadan geldim. Mukavelemde de asgari ücret dışında hiçbir şey yazmıyor. Hiçbir şey yazmıyor! Aksini iddia eden varsa TFF'de sözleşmemi alıp bakabilir. Bu herkesin gösterebileceği bir babayiğitlik de değil."

"MOURINHO FENERBAHÇE'YE GELİP ŞAMPİYON YAPAMASA..."

Şimdi, düşünsenize, Manchester City'yi şampiyon yapamayan bir hoca görevine devam ediyor. Fenerbahçe'ye Mourinho gelse ve şampiyon yapamasa, görevine devam edebileceğini zannediyor musunuz? Ya da Galatasaray'da Beşiktaş'ta şampiyon olamayan bir adamın ikinci seneyi görme ihtimalinin ne olduğunu zannediyorsunuz? Anca 5 sene üst üste şampiyon olacak ki, altıncı sene şampiyon olmazsa yedinci senenin şansını versinler – o da devre arasına kadar. Çünkü, Türkiye'de maalesef hocalar bu işin günah keçileri. “Kaleciler yalnız kalır” derler ya – yalnız adamlar teknik adamlardır aslında, kimse değildir. Ama ben bu takımın iyi işler yapacağına inandığım için geldim, takımın yaşamış olduğu travmayı biz geldikten sonra çabuk bir şekilde atlattık. Geldiğimizde revire dönmüş bir takım vardı, hâlâ da onların sıkıntısını yaşıyoruz. Ama ümit ediyorum ki, hafta sonuna kadar takviyeler yetişirse, önümüzdeki hafta kupa ve lig serüveni tekrar başlayacak. Biz de bunun için elimizden gelenin en iyisini yaparız."

Son dakika Gençlerbirliği Haberleri FutbolArena'da!

SON 24 SAATTE NELER YAŞANDI?

FutbolArena Haber Turu (20Şubat 2020)