comScore

Geçen sezonun şampiyonu küme düştü

20 Kasım 2017, Pazartesi 21:18
Geçen sezonun şampiyonu küme düştü

Uruguay Ligi takımlarından Plaza Colonia, 2016'da şampiyon olduğu 1.Lig'den bir yıl sonra küme düşme şokunu yaşadı.

FutbolArena Dış Haberler - 2016'dan itibaren baz alınmakla birlikte, 2017'deki 3 farklı sezonun (Apertura, Intermediate ve Clausura) toplamda 4 farklı lig sezonunun ortalamasına göre 16 takımdan en az ortalamaya sahip iki takımın küme düşeceği Uruguay Ligi'nde ilginç bir detay ortaya çıktı.
 

Uruguay Ligi'nde geçen yıl hangi takım şampiyon oldu?


Çıktığı ilk sezon olan 2016'da herkesi şaşırtan bir performans ortaya koyan Plaza Colonia, Açılış Ligi anlamına gelen Apertura'da istikrar yakalayamasa da Kapanış Ligi olan Clausura'da büyük bir başarıya imza attı.

Finalde ülkenin Nacional ile birlikte en büyük iki takımından biri olan Penarol'ü yeni stadı Campeon del Siglo'da yenin ilk takım olarak tarihe geçtikten sonra mutlu sona da ulaştılar. Plaza Colonia bu sayede Güney Amerika'da kulüpler düzeyinde  iki numaralı kupa Sudamericana Kupası'nda ilk kez yer alma şansı yakaladı.
2017'DE İŞLER YOLUNDA GİTMEDİ

Pata Blancalar için 2017'de işler yolunda gitmedi. 3 farklı sezonda toplamda 49 maça çıkan yeşil-beyazlılar 8 galibiyet, 16 beraberlik, 25 mağlubiyet ile kötü bir grafik sergiledi. 0.816 ortalamaya sahip takımın iki üstünde bulunan 0.938 ortalaması olan Sud America'yı matematiksel açıdan geçemeyeceği anlaşılınca, küme düşmeleri kesinleşti.

2000'de tarihinde ilk kez Uruguay'ın en üst liginde mücadele etmeye hak kazanan Plaza Colonia, 2005'te düştüğü lige 11 yıl sonra geri dönmüştü.

Uruguay Clausura'da bitime 3 maç kala Juventud, Sud America, El Tanque Sisley ve Liverpool Montevideo, düşecek diğer takım olmamak için mücadelelerini sürdürecekler.

Dünyadan futbol gelişmeleri için Dünyadan Futbol Haberleri sayfamızı takip edebilirsiniz.

FutbolArena haber turu (21 Ekim 2020)