comScore

Gaziantepspor Gaziantepspor

Gaziantepspor'un transferi Meclis'e taşınıyor

09 Şubat 2017, Perşembe 16:21
Gaziantepspor'un transferi Meclis'e taşınıyor

Gaziantepspor'un devre arası transfer döneminde kadrosuna kattığı Ben-Hatira transferi tartışılmaya devam ediyor.

FutbolArena - Gaziantepspor yönetiminin, Almanya Bundesliga (1. lig) kulüplerinden Darmstadt'tan “cihatçı terörist” denilerek kovulan Tunuslu futbolcu Anis Ben Hatira meclis gündemine taşındı.

HDP Milletvekili Mahmut Toğrul, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'a "Dünya terörizmi konuşurken Gaziantepspor yönetimi, Türkiye'de ve özellikle de Gaziantep'te ciddi bir sorun olarak gündemde olan bir konuda toplumun hassasiyetlerini neden göz ardı etmiştir?" diye sordu. 
"CİHATÇI TERÖRİST DİYE KOVULAN..."

Gaziantep'in son yıllarda IŞİD ve benzeri örgütlenmelerin merkez üslerinden birine dönüştüğü kamuoyunda dile getirilmekte olduğunu söyleyen Toğrul, "IŞİD gibi terör örgütlerin yaptığı katliamlar tüm insanlık hafızasında canlılığını koruyorken, Ortadoğu'da cihatçı çetelere karşı dünya savaş açmışken Gaziantepspor yönetiminin, Almanya Bundesliga (1. lig) kulüplerinden Darmstadt'tan “cihatçı terörist” denilerek kovulan Tunuslu futbolcu Anis Ben Hatira'yı kadrosuna dâhil ettiği basında yer almıştır. Gaziantepspor yönetiminin böyle bir transferi gerçekleştirmesi kamuoyunda farklı bir algıya ve yorumlara neden olmaktadır.  Tunuslu Anis Ben Hatira'nın Darmstadt ile arasındaki sözleşme "Terörist İslami derneklerle ilişkisi olduğu” iddiasıyla kulüp tarafından feshedilmiştir.  Gaziantepspor Başkanı İbrahim Kızıl ise bu transfere ilişkin yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tüm Müslüman âleminin lideri olduğunu ve Türkiye'nin de Müslümanlara koşulsuz kucak açan bir ülke olduğunu belirterek, “Bizler de üzerimize düşeni yapmalıyız" demiştir." dedi. 

NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ ?

Toğrul, Kılıç'a, "Dünya terörizmi konuşurken Gaziantepspor yönetimi, Türkiye'de ve özellikle de Gaziantep'te ciddi bir sorun olarak gündemde olan bir konuda toplumun hassasiyetlerini neden göz ardı etmiştir? Son dönemlerde yaşanan IŞİD ve cihadist terör örgütlerinin faaliyetleriyle gündeme gelen ve bu durumdan kaynaklı Gaziantep kent kimliğinin ve imajının ciddi anlamda sorun yaşadığı bir dönemde böylesi bir transferin gerçekleştirilmiş olması konusunda ne düşünüyorsunuz? Gaziantep spor geçmişinde İntertoto kupası, UEFA ve Türkiye süper liginde göstermiş olduğu başarılar ve dört büyüklerin korkulu rüyası olduğu spor camiası ve kamuoyu tarafından bilinmektedir. Gaziantep sporun geçmişine yakışır bir şekilde transferler yapmak yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın siyasi bir söylemi neden bir spor kulübü yönetimince referans alınmaktadır? Bu futbolcu, yeteneğine mi yoksa “cihatçı derneklerle ilişkisi olan bir kişi” olmasına göre mi transfer edilmiştir? 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tüm Müslüman aleminin lideri olduğunu ve Türkiye'nin de Müslümanlara koşulsuz kucak açan bir ülke olduğunu belirten Kızıl, tüm Müslümanları kast ederken cihatçi-terörist militanları da kast etmekte midir? Dünyanın ve özellikle Avrupa'nın prestijli liglerinden biri olan Almanya'da Tunuslu Anis Ben Hatira için böylesine şaibeli bir iddia varken bu konu hakkında Türkiye'de herhangi bir soruşturma yapılmış mıdır? Eğer yapılmamışsa neden yapılmamıştır? Gaziantepspor'un taraftarları söz konusu transfere yönelik “şehrimizin adını kirletiyorlar” sözleriyle tepki göstermesine rağmen kulüp yönetimi neden ısrarla bu transferi gerçekleştirmiştir? Buna ilişkin bakanlığınızın soruşturma açma gibi bir girişimi olacak mı? Ülke olarak hassas bir dönemden geçtiğimiz sırada, buna sporun bulaştırılmaya kalkışılması, şaibeli olarak kulübünden gönderilen bir futbolcunun, ülkemizin en hassas noktasında yer alan Gaziantep ilinin süper ligde tek temsilcisi olan Gaziantepspor'a getirilmesi Bakanlık olarak kulüplerin daha dikkatli olması için gerekenin yapılması için adım atacak mısınız?

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)