comScore

Gaziantepspor Gaziantepspor

Gaziantepspor'da İsmail Kartal krizi ve öncesi

27 Eylül 2016, Salı 15:29
Gaziantepspor'da İsmail Kartal krizi ve öncesi

Gaziantepspor'da İsmail Kartal ile ilgili yaşanan krizin perde arkası.

FutbolArena Muhabiri Cemil İbrahim Cansız, Türkiye'nin gündemine gelen İsmail Kartal krizinin tüm ayrıntılarını sizler için değerlendirdi.
 
"SORUN FENERBAHÇELİ OLMAK DEĞİL"

Gaziantepspor, geçtiğimiz sezonu son haftada aldığı Antalyaspor galibiyetiyle kümede kalmayı başararak tamamlamıştı. Sezon sonuyla birlikte onbeş futbolcuyla yollar ayrılırken, takıma da tam ondört futbolcu takviyesi yaparak girdi. Yönetimin özellikle yabancı futbolcu seçimindeki başarısı, yıllardır umutsuz olan taraftarı ilk kez hareketlendiriyordu. Bir çok teknik adamla görüştükten sonra boş olan teknik direktörlük görevine de İsmail Kartal getirildi.
 
 İsmail Kartal isminin duyulduğu ilk anda kırmızı-siyahlı taraftarlar bu seçime sıcak bakmadı. Bunun sebebi İsmail Kartal'ın kariyeri, kişiliği değil geçmişte yaşanan olaylardı. Ama kırmızı-siyahlılar geçmişte yaşanan bu olayın tepkisini takımlarına olan sevgilerinden dolayı hiç düşünmeden içine attı. İlk olarak takımın sponsorsuz olmasına sessiz kalmayarak belki de dünyada bir ilki gerçekleştirerek takımlarına forma sponsoru oldular. Takım ilk dört maçta dört puan aldı tek kelime etmediler, hatta Başakşehir'e kendi sahasına yenildikten sonra takımlarını tribünlere dahi çağırarak alkışladılar. Fenerbahçe maçı ve öncesinde yaşanan olaylara gelmeden önce İsmail Kartal'ın Gaziantepspor'la olan geçmişine bakmak gerekiyor. Sadece kendisinin kullandığı “Fenerbahçeliyim” kelimesi üzerinden bu tepkilere bakmak inanın herkese boş gelecektir ancak Gaziantepspor taraftarına özellikle yerel medyanın neden hak verdiğini ayrıntılı olarak bakınca anlayacaksınız.
 
“Her zaman, her yerde Fenerbahçeliyim” diyen İsmail Kartal'ın Gaziantepspor'la olan geçmişine kısaca göz atalım isterseniz;
İsmail Kartal deyince Türkiye'deki futbolseverlerin zihninde ister istemez sadece Fenerbahçe kariyeri canlanıyordur. Ama Türk futboluna “Arap İsmail” lakaplı sağ beki kazandıran kulüptür Gaziantepspor. 1983 yılında Sarıyerspor'dan Gaziantepspor'a transfer olmuş ve burada gösterdiği performansla birlikte Türkiye A Milli Takımına kadar yükselmiştir. Ardından da hepimizin bildiği o meşhur gazete küpürü gerçekleşmiş ve İsmail Kartal 6 Milyon TL karşılığında 10 yıl formasını giyeceği Fenerbahçe'ye transfer olmuştur. Kısacası İsmail Kartal'ı buralara gelmesinde büyük payı olan, “her zaman her yerde taraftarı olduğu kulübe” Milli Takımın sağ beki olarak gönderen kulüptür Gaziantepspor…
 
İsmail Kartal'ın yolları belki bu ayrılığın üzerinden tam 33 yıl sonra tekrar birleşti. Ancak geçen bu sürede öyle bir olay yaşandı ki, Gaziantepliyim diyen kimse bu olayı unutmayacaktır.  Gelelim işte 2010-2011 sezonunun en unutulmaz maçlarından birine…
 
Tarih 17 Nisan 2011; Gaziantepspor'un Tolunay Kafkas yönetiminde Avrupa mücadelesi verdiği 2010-2011 sezonunun 29. haftasında deplasmanda Fenerbahçe ile karşılaştı. Sarı-lacivertlilerin teknik direktörü Aykut Kocaman, yardımcısı ise İsmail Kartal'dı. İnanılmaz bir mücadeleye sahne olan karşılaşmadan Fenerbahçe 90+6'da Andre Santos'un attığı mucizevi gol ile 1-0 mağlup ederek şampiyonluk yolunda büyük bir engeli kazasız atlattı. Buraya kadar her şey normal ancak kırmızı-siyahlı takımın o dönemki teknik direktörü Tolunay Kafkas konuşuncaya kadar. Kafkas öyle bir iddia da bulundu ki, bunu ne İsmail Kartal yalanladı, ne özür diledi, ne de Gaziantepspor taraftarı unutabildi.
 
İşte Tolunay Kafkas'ın o açıklaması; “Maçın devre arasında o dönem Fenerbahçe yardımcı antrenörü olan İsmail Kartal'ın soyunma odasına giderken bize dönerek, Şerefsizler kim için oynuyorsunuz diye bağırdı. Bu olay çok kişi tarafından görüldü, yazıldı çizildi, hatırlayın. Unutulacak bir şey değil çünkü” dedi.
Tolunay Kafkas'ın burada dediği çıktı ve Gaziantepspor taraftarı bu olayı unutmadı. İsmail Kartal'ın imza attığı ilk gün sosyal medya hesaplarından “Özür Dilemeli” görselleri paylaşıldı. Ama hoca bu konuda hiçbir açıklama da dahi bulunmadı.
 
Fenerbahçe maçı öncesi kendisinin Gaziantepspor taraftarıyla arayı düzeltmesi için bulunmaz bir fırsattı. Söyleyeceği akılcı sözler bir anda şehri arkasında destek olan bir topluluğa çevirebilirdi. Tıp kı daha önce bu camia da görev yapan Galatasaraylı Okan Buruk, Beşiktaşlı Sergen Yalçın gibi. Ama İsmail Kartal öylesine amatörce ve duygusal bir açıklama yaptı ki, bununla yetinmeyip “Her zaman, her yerde” diye de üstüne bastırdı. Bu şartlarda sahaya çıktı, futbolcuların çabasıyla attığı golde tebrik dahi etmeden kulübesinin yolunu tuttu…
 
Günlerdir sosyal medya hesaplarından İsmail Kartal'a haksızlık yapıldığını söyleyenlerin daha geniş düşünmesi lazım. Bu kulübü sizlerin dediği gibi Galatasaraylı Okan Buruk'da çalıştırdı, Beşiktaşlı Sergen Yalçın'da… Ama hepsine saygı duyuldu ve en az İstanbul kariyerleri kadar sevgi gösterildi. Kısacası buradaki sorun İsmail Kartal'ın hangi takımı tuttuğu değil, İsmail Kartal'ın 47 yıllık Gaziantepspor camiasını yok sayarak “rahatça” söylediği o sözlerdir.
 
Şimdi size soruyorum; İsmail Kartal'a tepki gösterenler mi haksız, yoksa İsmail Kartal mı? Hangi takımı destekleyen taraftar olursanız olun, ufacık bir empati kurmayı deneyin.  Kendi takımınızda yetişip önemli yerlere getirdiğiniz futbolcunuz, bir gün çıkacak o arma altındaki insanlara şerefsiz diyecek, üstüne de o takımı çalıştırma fırsatı verilmişken yeniden çıkıp “Her zaman her yerde Fenerbahçeliyim” diyecek. Kimse kusura bakmasın ama biz o kadar profesyonelleşmedik.

FutbolArena Transfer Arenası (19 Haziran 2019)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.