comScore

Gaziantepspor Gaziantepspor

TFF 1. Lig maçları Digitürk'ten mi yayınlanacak?

04 Haziran 2017, Pazar 23:53
TFF 1. Lig maçları Digitürk'ten mi yayınlanacak?

TFF 1. Lig'in TRT ile olan anlaşması sona erdi. Türkiye'nin 2 numaralı futbol ligi, 5 yıl boyunca Digitürk'ten yayınlanacak.

FutbolArena - TFF 1. Lig'in 2016-17 sezonu tamamlanırken, Türkiye'deki futbol seyircileri için de bir devir sona erdi. Yıllardır TRT'den şifresiz olarak ekranlara gelen TFF 1. Lig, gelecek sezondan itibaren Digitürk'ten yayınlanacak.
 

TFF 1. Lig gelecek sene TRT'den yayınlanacak mı?


TFF 1. Lig'in TRT ile olan anlaşması sona erdi. Türkiye'nin 2 numaralı futbol ligi, 5 yıl boyunca Digitürk'ten yayınlanacak. 21 Kasım 2016 tarihinde Türkiye Futbol Federasyonu'nun gerçekleştirdiği gelecek 5 sezonu kapsayan naklen yayınların ihalesini 500 milyon dolar + KDV teklifiyle Digitürk kazandı. Bu pakette Süper Lig'in yanı sıra TFF 1. Lig de yer alıyor.
 

Yıldırım Demirören'den Süper Lig ve TFF 1. Lig yayın açıklaması


Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Süper Lig ve TFF 1. Lig'in yayın haklarıyla ilgili yapılan ihale sonucunda Türk futbolunun önünün açık olduğunu söyledi. Demirören, bu sezon kulüplerin toplam 360 milyon artı KDV aldığını vurgulayarak, "2017 Haziran ayından itibaren 500 milyon dolar artı KDV, dolar bazında baktığınızda yüzde 20 gibi bir artış oldu. Bu da çok büyük bir rakam ama mühim olan Türk futbolunun bu rakamı çok olumlu ve faydalı bir şekilde kullanması. Burada kulüp başkanlarımıza çok büyük işler düşüyor. Bu para sonsuz gelen bir para değil ona göre harcamaları gerekiyor" dedi.

Ekonomik dağılımda Türk futbolunun altıncı sırada bulunduğunu ancak futbol kalitesi olarak henüz bu noktalara gelemediğini anlatan Yıldırım Demirören, "Demek ki bizim sadece ekonomik değil, futbol olarak da buralara gelmemiz gerekiyor. Bunun için de kulüplerimizin geliri düzgün kullanması ve altyapıya vereceğimiz önem ile yapılır. Bugün tarihi bir gün, bunu çok iyi değerlendirebilirsek kulüplerimizin ve Türk futbolunun önünün çok açık olduğunu söyleyebilirim." şeklinde konuştu.
Türk futbolunun bir aile olduğunu kaydeden Demirören, "Tabii ki bu ailenin içerisinde kendi aramızda üzülmeler olacak ama hepimizin ortak menfaati Türk futbolunun bir araya gelmesidir. Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ ile de çok iyi bir anlayış içerisindeyiz. Tabii ki değerli komisyona da teşekkür ediyorum. 5 tane firma bu işle ilgilendi, ciddi zaman harcadı. Şartlar 2 firmanın katılımına yol açtı. Tekrar hayırlı olsun diyorum.'' ifadelerini kullandı.

FutbolArena haber turu (21 Ekim 2020)