comScore

Gaziantepspor Gaziantepspor

Gaziantepspor 500 bin lira için yabancı hakkını kullanmadı

10 Şubat 2017, Cuma 09:05
Gaziantepspor 500 bin lira için yabancı hakkını kullanmadı

Gaziantepspor'da 17 yabancı oyuncunun 14'ü TFF'ye kaydettirildi.

FutbolArena Özel - Spor Toto Süper Lig'in ikinci yarısı için takımlar 28 kişilik listeyi Türkiye Futbol Federasyonuna iletirken, Gaziantepspor'un kadrosu dikkat çekti.
 
Devre arası transfer döneminde kadrosuna tam 7 yabancı futbolcu katarak, adeta kabuk değiştiren Gaziantepspor'da TFF'ye iletilen liste ise şaşkınlık yarattı. Gaziantepspor'un kadrosunda 17 yabancı oyuncu mevcutken, talimatlara göre bunların 14 tanesini kaydetme hakkına sahipti. Ama kırmızı-siyahlılar 4 fazlalılığı olmasına rağmen bu hakkını kullanmadı ve 13 yabancı ismi kayıt ettirdi. Gaziantepspor'da yabancı oyunculardan Kolar ve Mota'nın yanı sıra Van Hintum ile Putsila'da kaydedilmeyen oyuncular oldu ve sezonun ikinci yarısında forma giyemeyecekler. 
 
FutbolArena SEBEBİNİ AÇIKLIYOR, KOLAR NEDEN GÖNDERİLDİ?

 
Gaziantepspor'un kadrosundaki 17 yabancı futbolcudan, 13 tanesini kaydettirme sebebine ise FutbolArena ulaştı. Gaziantepspor iki futbolcusunun sözleşmesini feshederken, iki futbolcusunu da TFF'ye bildirmedi. Bunun sebebinin ise Türkiye Futbol Federasyonu'nun kulüpleri yerli futbolcuya teşvik etmek amacıyla aldığı fon bedeli olduğu öğrenildi. Buna göre kulüpler kadrosunda 14 yabancı oyuncu listesini federasyona sunması halinde, tam olarak 2.5 milyon Türk Lirası ödemek zorunda kalıyor. Ancak bu sayı 13'e düştüğünde kulüplerin ödemek zorunda olduğu tutar 2 milyon Türk Lirası olarak belirlendi. Yani Gaziantepspor'un tecrübesiyle bilinen Daniel Kolar'ı Federasyona 500 bin TL daha az ödemek adına gönderdiği bildirildi. 
 
GENÇ MİLLİ OYUNCU DA KAYDEDİLMEDİ
 
Gaziantepspor'un gelecek vaadeden futbolcularının başında gelen Alpay Koçaklı'da TFF'ye gönderilen listede kendine yer bulamadı. Bu durum üzerine kırmızı-siyahlı taraftarlar endişe içerikler mesajlar yayınlasa da, bunun sebebinin farklı olduğu görüldü. FutbolArena'nın yaptığı araştırmalara göre kulüpler, 2016-2017 sezonu için 1995 ve sonrası doğum yılına  sahip oyuncuları kaydettirmeye gerek duymadan forma şansı verebilecek. Böylelikle 1998 doğumlu Alpay Koçaklı'nın ismi listede olmamasına rağmen ligin ikinci yarısında forma giyebilir. 
 
İşte Gaziantepspor'da kaydedilmeyen oyuncular;

 
ANTON PUTSILA
VAN HİNTUM
BRUNO DA MOTA MIRANDA
DANIEL KOLAR
ADNAN KARABULUT
ALPAY KOÇAKLI
MEHMET SAİT ÜZÜMCÜ
SERKAN BAKAN


 
Haber: Cemil İbrahim CANSIZ / Gaziantep

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"