comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray'ın Igor Tudor ile yeni sistemi

16 Şubat 2017, Perşembe 08:56
Galatasaray'ın Igor Tudor ile yeni sistemi

Galatasaray'da yeni teknik direktör Igor Tudor takıma oynayacağı sistemi belirledi.

FutbolArena - Galatasaray'da kısa sürede gerçekleşen operasyon sonrası takımın başına geçen Igor Tudor, sarı kırmızılılarla ilk antrenmanına da çıktı. Hırvat teknik adamın uygulayacağı yeni sistem futbolcuları bir hayli zorlayacak.

Takvim'de yer alan habere göre; 8 yaşındaki teknik adamın Galatasaray'da hayata geçirmek istedikleri:
1-İSME GÖRE DEĞİL, MÜCADELEYE GÖRE 11

Özellikle Fatih Terim'in gidişinin ardından başlayan futbolcuya dayalı sistem, Igor Tudor'un gelişiyle birlikte sona erecek. İsme göre değil, gösterilen mücadeleye göre formayı dağıtacak olan Hırvat hocanın en büyük özelliklerinden birisi de tüm futbolculara eşit mesafede olması. Bu durum Riekerink döneminde gözden düşen isimlere yeni bir şans yaratacak.

2-TEMPO ARTACAK, İZİNLER SONA ERDİ

Riekerink döneminde en çok eleştirilen noktalardan birisi de idman tempolarının düşük olmasıydı. Karabük'teki idman metotlarıyla bazen futbolcuları bile isyan noktasına getiren Tudor aynı koşulları Florya'da da uygulayacak. Ayrıca maçların ardından verilen 2-3 günlük izinler tarihe karışacak. Futbolcular sadece 1 günlük izinlerle yetinecek.

3-DİSİPLİN GELECEK, EL-KOL YAPAN YANDI

Sezon başından bu yana Galatasaray'da birçok futbolcu Jan Riekerink'le gerilim yaşamış hatta kadro dışı cezaları da gündeme gelmişti. Sıcak olduğu kadar otoriter bir yapısı da olan Igor Tudor asla disiplinsizhareketlere taviz vermeyecek bir teknik adam. Bu nedenle artık oyundan alınan futbolcuların kulübeye tepki göstermesi pek olası gözükmüyor

4-ARTIK PAS YAPAN DEĞİL, SAVAŞAN TAKIM

Kısa sürede Karabükspor'u ligin en çok koşan ve mücadele eden takımı yapan Tudor'un ilk hedefi rakibi ısıran ve savaşan bir takım oluşturmak. İlk idmanında elindeki kronometre ile futbolcuların topu ayağından çıkarma sürelerini ölçen Tudor'la sürekli pas yapan değil, daha direkt oynayan ve kaleye daha çabuk gitmeye çalışan bir takım izleyeceğiz.

5-MAÇ İÇİNDE BİLE SİSTEM DEĞİŞECEK

Tudor'un tekniği değil fiziki kaliteyi ve mücadeleyi ön plana çıkaran futbol mantalitesi özellikle Sneijder, Podolski, Eren, Yasin ve Josue gibi yıldızları zorlayacağa benziyor. Tudor ayrıca 4-2-3-1'le beraber, 3-5-2 sistemini de sıklıkla uygulayan bir teknik adam. Bu nedenle Galatasaray'ı artık maç içlerinde bile dizilişini değiştirirken göreceğiz.

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)