comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray'ın transfer yapması gereken 4 pozisyon

19 Aralık 2015, Cumartesi 10:13
Galatasaray'ın transfer yapması gereken 4 pozisyon

Transfer dönemi yaklaşırken Ocak ayında en fazla mesai vermesi beklenen kulüplerin başında Galatasaray geliyor.

FutbolArena Analiz – Sezona istediği başlangıcıyapamayan ve bir teknik direktör değişikliği yaşayan Galatasaray'da transferçalışmaları da şimdiden hız kazanmış durumda. Başkan Dursun Özbek de bu konudataraftara mesaj vererek Ocak ayında kadronun güçlendirileceğini ifade etti.Galatasaray'ın öncelikle hangi mevkilerde transfere ihtiyaç duyduğunu analizettik. İşte o pozisyonlar.

1- Ön libero

Her sezon başı Melo'nun takımda kalıp, kalmayacağıbir tartışma konusu oluyordu. Galatasaraylılar, Brezilyalı yıldızı kaybedecekolmanın endişesini hep yaşasa da bir şekilde Melo takımda kalıyordu. Ancak budefa korktukları başlarına geldi, Melo gitti. Üstelik Galatasaray yönetimi onutransferin son gününde sattığı için yerine birisini de alamadı. O bölgedeoynatılabilecek Grosskreutz'un da lisansı çıkarılamadı. Hamza Hamzaoğlu bubölgede Bilal'i denedi ama Bilal-Selçuk ikilisiyle savunma sertliğiniyaratamadılar. Jem Paul, Emre Çolak ve Jose Rodriguez denemeleri de beklenenkatkıyı sağlayamadı. Burada Hakan Balta, hatta Chedjou da denendi ama bu defatakım savunması sekteye uğradı. Sonuç olarak Galatasaray bir türlü Melo'nunboşluğunu dolduramadı. Şu anda takımın en büyük ihtiyacı bir ön liberogörünüyor. Bu transfer için Kasımpaşalı Donk'un ismi yüksek sesle dilegetiriliyor ancak Donk'un Melo kadar mücadeleci bir oyuncu olmaması da kafalardasoru işareti yaratıyor.

2- Sağ bek

Galatasaray'ın belki de son 10 yılda en sorunlubölgelerinden birisi hep sağ bek pozisyonu oldu. Eboue birkaç sene boyunca busoruna çare oldu ama onun formunun düşmeye başlamasıyla problem tekrar başgösterdi. Türkiye ligi için yüksek bir ücret ödenerek alınan Tarık Çamdalbeklentilerin çok altında kaldı. Alternatif olarak orada düşünülenGrosskreutz'un lisansı çıkarılamadı. Stoper olmasına rağmen sağ bekte denenenDenayer da istenen katkıyı veremeyince o bölge yine Sabri Sarıoğlu'na kaldı.Ancak Sabri zaman zaman hücumda dikkat çeken katkılar verse de savunmada busezon çok zayıf kaldı. Taraftarın da tepki gösterdiği isimlerden birisi olanSabri'nin ilk 11'de devam etmesi Galatasaray için doğru bir tercih gibigörünmüyor. Ocak'ta bu bölgeye transfer yapılması gerekiyor.

3- Stoper

Galatasaray, Ujfalusi ayrıldığından beri stoperdeistikrarı yakalayamadı. Birçok maçta Muslera'nın muhteşem performansı sayesindedefansif hatalar ortaya çıkmadı. Şampiyonluğa ulaştıkları geçen sezonun sonhaftalarında Muslera yine iyiydi ama savunmada da Chedjou-Semih ikilisi sağlambir görüntü çizdi. Tabii önlerinde de Melo varken. Bu sezon Melo yok, Chedjou veSemih de çok formsuz. O bölgeye transfer edilen Denayer sık sakatlık sorunlarıyaşadı ama sağlıklıyken de öncelikli tercih olmadı. Hakan Balta sezona muhteşembir form grafiğiyle başlamıştı fakat zamanla onun performansı da düştü.Galatasaray'ın kağıt üstünde en kuvvetli bölgesi defansın ortası. Chedjou,Denayer, Semih ve Hakan Balta var. Ama performans olarak şu anda hiçbiriGalatasaray seviyesinde katkı sağlamıyor. Galatasaray'ın bu bölgede Denayer veChedjou'dan farklı tarzda, onlarla birlikte oynatabileceği, onların eksikyönlerini tamamlayabilecek bir savunma oyuncusuna ihtiyacı var.

4- Santrfor

Pandev'in ligde pek bir katkı sağlamadığınıdüşünürsek Galatasaray geçen sezon forvet rotasyonunda sadece Burak ve Umut'laşampiyon olmuştu. Ama Burak bu sezon, geçen yılın biraz altında performansgösteriyor. Umut Bulut ise geçen sezonların çok çok altında kaldı. ÜstelikBurak'ın sakat ya da cezalı olduğu maçlarda takımın Umut'a bağımlı kalması daayrı bir problem yaratıyor. Podolski daha çok kanatta düşünülüyor. Genç SinanGümüş de kanatta tercih ediliyor. Bu noktada Galatasaray'da bir santrforihtiyacı doğuyor. İddialara göre Hamza Hamzaoğlu, Burak Yılmaz'ın moralininbozulmaması için yedek dahi olsa bir forvet transferi yaptırmamıştı. Ancakalınacak ileri uç oyuncusu gerektiğinde tıpkı Drogba zamanında olduğu gibiileride Burak'la birlikte de oynayabilir. Üç kulvarda yoluna devam edenGalatasaray'ın mutlaka bu bölgeye bir takviye yapması gerekiyor.

Haber: Rıdvan Aksu

FutbolArena akşam haberleri turu (15 Ağustos 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.