comScore

Galatasaray Galatasaray

Galatasaray'da Akhisar maçında kim nasıl oynadı?

18 Aralık 2015, Cuma 02:48
Galatasaray'da Akhisar maçında kim nasıl oynadı?

Galatasaray Türkiye Kupası ilk maçında yedek ağırlıklı bir kadroyla sahaya çıktı.

FutbolArena Analiz - Galatasaray Türkiye Kupası E grubunda ilk maçını Akhisar Belediyespor'a karşı oynadı. Her iki takım da yedek ağırlıklı kadrolarla sahaya çıkarken, Galatasaray maçtan 2-1 galibiyetle ayrıldı. Peki Galatasaray'da hangi oyuncu verilen şansı değerlendirdi?

Cenk Gönen: Konsantre ve istekli göründü. Zorluk çıkarmayacak yan top ve uzaktan şutlarda topu sektirmedi ve hata yapmadı. 
Tarık Çamdal: Maça iyi başladı ve topla doğru kararlar verdi ama süre geçtikçe oyundan düştü. Birçok yedek ve genç oyuncu gibi onun da 90 dakikalık kondisyonu yok. Fiziksel zayıflığı göze batmaya devam ediyor. En önemli artısı belinin çabuk olması ama sol ayağı olmadığı için sağ kanatta oynarken sola çekip içeri kat etmekte zorlanıyor, halbuki sol bek oynasa içe kat ederek daha etkili olur ki Eskişehirspor'da sürekli sol bek oynuyordu. Hatta Almanya'da da sol açık oynuyordu. 

Koray Günter: Hamza Hamzaoğlu, bu sezon onun çalışkanlığını birçok kez övmüştü. Bu maçta genç ve yedek oyuncular arasında en çok onu beğendim. Sağlam durdu, soğukkanlıydı, oyunun içindeydi ve basit oynadı. Yeri geldiğinde topu taça atmaktan çekinmeyerek oyun bilgisinin bu topraklarda yetişen yerli stoperlerden üstün olduğunu gösterdi. Bence daha çok oynamalı. 

Semih Kaya: Fiziksel olarak toparlanıyor, ikili mücadelelerde güçlüydü. 

Olcan Adın: Sıradan bir performans ortaya koydu. Olcan ve önünde oynayan Yasin Galatasaray'ın as takım oyuncuları. Buna karşın Galatasaray ilk yarıda bu kanattan değil, Tarık ve Sinan Gümüş gibi yedek oyuncuların oynadığı kanattan üretti. Zira yedek ve genç oyuncular ilk devre, daha istekli göründü. 

Jose Rodriguez: Savunmanın önünde Bilal'le ikili oldu ama savunmaya daha yakın olup, geriden oyun kurma görevi onundu. Bilal ona göre daha özgürdü. Topla rakip yarı alanda buluştuğunda etkili olurken, kendi sahasında buluştuğunda ise tehlike sinyalleri verdi. Bu haftalardır zaten böyleydi ve ne Hamzaoğlu ne de Denizli kendisini bir türlü hücumda veya kenarlarda düşünmüyor. Halbuki meziyetleri daha ofansif bir oyuncu olması gerektiği yönünde.

Bilal Kısa: Galatasaray'ın, aldığı düşük maaş ve verdiği katkı bakımından en iyi yedeği. Yani fayda-maliyet analizi pozitif. Mustafa Denizli'nin yararlanması gereken bir rotasyon oyuncusu olduğunu gösterdi. Golü, pasları ve şutu dikkat çekti. 

Sinan Gümüş: Yeteneklerini maçın ilk bölümlerinde sergiledi ama oynama iştahını yine göremedik. "Beni oynatın" diyemiyor Sinan. Maçın içine giremiyor. Bölüm bölüm "iyi bir kumaşım var" diyor ama "Beni oynatın, formayı istiyorum" diyemiyor. Genç bir oyuncuda taraftar da teknik heyet de iştah görmek ister. Sneijder ve Podolski için de koşacak, mücadele edecek bir oyuncu ister... Zira Galatasaray'ın mücadele eksiği bu kadar ortadayken, Sinan gibi mücadelesiz genç bir oyuncu daha ilk 11'de düşünülemiyor.

Emre Çolak: İlk yarı oldukça etkili başladı ve iyi götürdü ama ikinci yarı oyundan silindi. O da Tarık ve Sinan gibi 90 dakikalık kondisyonun uzağında. Yine de en yetenekli yedek. Son 30 dakikalarda yorulan oyuncuların yerine girip iştahı ve yeteneği ile faydalı olabilir. Beşiktaş bunu Kerim Frei ile yapıyor. Geçen sene şampiyonluk yolunda Emre de bu şekilde faydalı oluyordu ama bu sene hiç düşünülmüyor. Öyle sanıyorum ki Mustafa Denizli, Emre ile sözleşme uzatmayacak ve sezon sonu Emre'nin Galatasaray kariyeri son bulacak. Buna karşın ben Emre'nin sürekli ilk 11 oynayacağı bir takımda parlayacağını da düşünüyorum.

Yasin Öztekin: Neden bu maçta ilk 11 başladığını ve bu kadar uzun süre oynadığını anlamadım. Zaten fazla dinlenme imkanı bulamıyor. 3 gün sonra lig maçında da ilk 11 başlayacağını düşünürsek Mustafa hoca onu 83 dakika biraz gereksiz yıprattı diyebiliriz. Mesela ilk 11'de Jem Karacan başlasaydı ve stoperlerin önünde olsaydı. Solhaf Bilal, sağhaf Jose, sağ açık Emre Çolak, sol açık Sinan Gümüş'lü bir 4-3-3 ortasahası izleseydik daha güzel olurdu diye düşünüyorum. 

Umut Bulut: Maçın iyilerindendi. Baskısıyla bir gol attı ve bir de Bilal'in attığı 2. golde doğru koşu yaparak Bilal'e alan yarattı. Uzun bir süredir takım için Burak Yılmaz'dan çok daha faydalı olduğunu düşünüyorum. Burak sakat olmasa bile Akhisar'a karşı lig maçında bence yine Umut oynamalıydı. 

Jem son 25 dakika oyuna girdi. Mustafa hoca kendisini gönderecek belli ki, muhtemelen Hamza hoca Bursaspor'a alır... Bu maçta vasat oynadı.

Akhisar beklediğimden kötü bir ilk yarı geçirdi. 10 isim yedek olsa da iyi bir rotasyonu olduğu için daha iyisini beklemiştim. Pazar günü saat 16'daki maç için İstanbul'da kamp yapmayıp Akhisar'a dönecek ve yine geri geleceklermiş. Bu takımı yorabilir. Eğer bu maç Galatasaray'ın Akhisar'ı hafife almasını sağlarsa Pazar günü işler çok değişir. Zira Akhisar Galatasaray'a çok ters bir takım. Orta alanda sert pres yapıp, top kazanıp hemen kontraya çıkıyor. Galatasaray'ın ortasaha yumuşaklığı ve kontra yemeye olan müsaitliği düşünülünce Akhisar'ın bu sezonki Galatasaray'a çok ters geleceği de hesaba katılmalı. Pazar günü ben Galatasaray adına negatif bir sonuç bekliyorum açıkçası. 

Son olarak Mustafa hocaya maçtan sonra "Geçtiğimiz sezon Aralık ayında Galatasaray camiasının psikolojisi bugün olduğundan çok da farklı değildi ve Türkiye Kupası maçları, takımın ayağa kalkmasına yardımcı olmuştu. O günlerde Ocak ayında gönderilmesi beklenen Yasin Öztekin, Türkiye Kupası maçlarında yaptığı çıkışla kadroya girmiş ve adeta bir yeni transfer etkisi yaratmış. Şampiyonlukta da önemli bir isim olmuştu... Bu sezonki kadrodan yeni bir Yasin Öztekin çıkma şansı var mı?" diye sordum ve cevabı oldukça karamsardı. 

"Bu maç öncesi oynatabileceğim, 3'ü kaleci 19 oyuncum vardı. Kadro eksiğimiz var ve bu eksiği tamamlayacağız. Fakat sadece tamamlamak için değil, kaliteli isimler alarak, gelecek yıllarda Galatasaray'a hizmet edecek oyuncular transfer ederek tamamlayacağız" dedi. 

Öyle sanıyorum ki sene sonu birçok oyuncuyu gönderecek. Tabi bunu devre arası yapamaz çünkü elinde yeterli sayıda oyuncu yok. Buna karşın mesela Emre ile sözleşme imzalamaz, Jem'i gönderir ve diğer oyuncuların çoğunu da satışa çıkarır. Tabi marifet budama yaparken ağacı öldürmemek. Galatasaray'ın birden 5-10 oyuncu satıp, birden 5-10 oyuncu alacak mali gücü yok. O yüzden bu iş Carole, Jose Rodriguez, Denayer transferleri gibi yavaş yavaş her transfer döneminde bütçeye uygun 2-3 oyuncu ile yapılıp, ağacı yere düşürmeden, UEFA'dan FFP cezası almadan sağlanmalı. 

Analiz: Sinan Yılmaz

FutbolArena akşam haberleri turu (14 Ağustos 2018)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.