comScore

Galatasaray Galatasaray

Yusuf Günay: '1959 öncesi şampiyonluklar geçerli sayılamaz'

01 Nisan 2021, Perşembe 15:02
Yusuf Günay: '1959 öncesi şampiyonluklar geçerli sayılamaz'

Galatasaray Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. 

FutbolArena - Galatasaray Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, Araştırmacı Yazar Melih Şabanoğlu ile birlikte GSTV'de gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

"1959 ÖNCESİ ŞAMPİYONLUKLARI TALEP ETMEK HAKSIZ VE MEŞRU DEĞİL"
"Fenerbahçe camiası ayrıdır, yönetimi ayrıdır. Biz bunun ayrımını yaparak konuşacağız. Ali Koç sürekli daha kaliteli bir kulüp ve kaliteli rekabet vaadinde bulundu. Rakibiniz ne kadar kaliteli olursa sizde o kadar güçlü olursunuz. Biz bunun için mutlu olmuştuk. Fakat gelinen noktada, sahadaki başarısızlıkları nedeniyle yeni bir gündem yaratma noktasına gelmiş durumdalar. Son 3 yılda Galatasaray, Fenerbahçe'ye karşı hiç yenilmediği gibi Kadıköy'de üst üste iki maçı kazanmıştır. Bu başarısızlıklarını örtmek için TFF'ye başvuruda bulundular. Bu başvuru haklı ve meşru bir talep değil. 90 yıl geriye dönerek, kuralı ve düzeni olmayan, sürekli olmayan, aynı yılda iki ayrı şampiyon çıkarabilecek turnuvanın sonuçlarını bugün talep edemezsiniz."

"FENERBAHÇELİ YÖNETİCİNİN SÖZLERİ KABUL EDİLEMEZ"
"Fenerbahçe yöneticisinin Galatasaray camiası için kullandığı sözler asla kabul edilemez. Galatasaray'ın adını bir terör örgütüyle yan yana kullanması, son derece üzüntü verici. Buyursun söylesin, terör örgütüyle bağlantılı olanlar kimmiş? Karşılıklı münakaşayı istememiştik ama böyle bir video yayınlamaya bizi mecbur bıraktılar. TFF'ye yapılan haksız ve hukuka aykırı bir başvuru olduğunu söyledik. Bunun karşılığında Fenerbahçeli bir yöneticinin televizyona çıkıp, Galatasaray'ı terör örgütüyle suçlaması asla kabul edilemez. Bu tip insanların yöneticilik yapmaması gerekiyor."

"TAHKİM KURULU KARAR VERDİKTEN SONRA YENİDEN BAŞVURU YAPILAMAZ"

"Anayasa'nın 59. maddesine 3. fıkra eklendi. Spor Federasyonları üzerinde, Tahkim Kurulu görüldü. Tahkim Kurulu kararlarının, en üst karar olduğu açıklandı. Tahkim Kurulu karara bağladıktan sonra, tekrar bir başvuru olamaz. 1959 öncesi şampiyonlukların lig şampiyonluğu olarak sayılmayacağı karara bağlanmış."

TÜRKER ARSLAN: "FENERBAHÇE BAŞVURU YAPTI, REDDEDİLDİ"

"Ben 15 sene Tahkim Kurulu'nda görev yaptım. Benim başkanlığım dönemimde böyle bir başvuru yapıldı. TFF bir karar verdi, biz de bunu onayladık ve Fenerbahçe'nin başvurusunu reddettik. Bu olay federasyonun arşivinde bulunur. TFF bu konuda sorumludur, başvuru evrakını açıklamalı. Fenerbahçe yöneticisi saygısızca ve terbiyesizce açıklamalar yaptı. Ben 50 senedir bu işlerin içerisindeyim. Beni Fenerbahçe'de yer alan büyüklerine sorsun. Benim tavrımı kendisine anlatsınlar. Beni herkes bilir. Benim taraflı olduğumu söyleyen Metin Sipahioğlu, biraz araştırsın öğrensin. Ben CAS hakimliği yaptım. 2017 yılında Aziz Yıldırım, Fenerbahçe Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada böyle bir başvuruyu yaptıklarını zaten söylüyor."

ARAŞTIRMACI YAZAR MELİH ŞABAOĞLU: "KUPA MÜHENDİSLİĞİ YAPILIYOR"

"Milli Küme aslında bir ulusal turnuva yapabilir miyiz düşüncesiye başlatılmış. Sezona İstanbul Ligi ile başlanıyor. İlk 4'e girenler bu lige katılıyor. Ankara ve İzmir'in ilk 2 takımı buraya katılabiliyor. Milli Küme başladığında ise TFF mahalli ligleri sonlandırıyor. En son şehir ligi 1959 yılında oynanıyor. Milli Küme başladıktan sonra artık şehir ligi de oynanmıyor. Milli Küme, tek ve ana turnuva olarak kalıyor.

Galatasaray profesyonel sözleşme imzalatmadığı asıl kadrosuyla 52-53 turnuvasına katılıyor ve şampiyon oluyor. Turgay Şeren kupayı alıyor. Kupa mühendisliği yapılıyor burada... Lefter'in şampiyonluğu yok sayılmasın derken bu takımın şampiyonluğu yok sayılıyor."

Son dakika Galatasaray Haberleri FutbolArena'da!

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!