comScore

Galatasaray Galatasaray

Yabancı sınırında kritik toplantı sezon sonunda

16 Eylül 2017, Cumartesi 13:30
Yabancı sınırında kritik toplantı sezon sonunda

Futbolda yabancı sınırı kuralı gündemden düşmüyor. Gelecek sezon yabancı kuralı devam edecek mi?

FutbolArena Detay - Futbolcu yabancı kuralı gelecek sezon devam edecek mi etmeyecek mi? Normalde 14 yabancı kuralı 2018-19 sezonunda bitecekti ama Cumhurbaşkanı Eroğan'ın sınırın aşağı çekilmesi konusundaki tavrı gözleri sezon sonunda yapılacak toplantıya çevrildi. Eğer TFF tersi bir karar alırsa 14 yabancı kuralının süresi dolmadan sınır aşağıya çekilebilir.

(5 Ocak 2015'te Demirören ve Göksel Gümüşdağ yeni kuralı açıklamışlardı)

Yabancı sınırın milli takım üzerinden tartışıldığı bu dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan ikinci kritik açıklama geldi.

İLK ÇAĞRI FUTBOL ZİRVESİNDE GELDİ DEMİRÖREN DESTEKLEDİ

İstanbul'da Mart ayında yapılan Futbolun Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan, federasyon ve kulüplere oyuncu yetiştirme çağrısı yapmıştı. Bu çağrıdan hemen sonra Beinsports'ta Şansal Büyüka'nın sorularını yanıtlayan TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini “yabancı sınırı aşağıya çekilmeli” diyerek desteklemişti.Cumhurbaşkanı Erdoğan 20 Mart'ta yapılan Futbol Zirvesi'nde TFF ve kulüplere çağrı yaptı. Oyuncu yetiştirin!

LUCE GELDİ, SINIR TARTIŞMASI BAŞLADI

Mart ayında yapılan bu açıklamarından ardından 14 yabancı kuralı Lucescu'nun Milli Takım Direktörü olması ve Rıdvan Dilmen'in “maçlara gidiyor ama izleyecek yerli oyuncu bulamıyor” demesiyle yeniden tartışmaya açıldı. 

Ukrayna yenilgisi sonrası Lucescu 14 yabancıdan dert yakındı. 3 gün sonra Dünya Kupası Elemeleri'nde Hırvatistan'ı yendik konu rafa kalktı. Lucescu, Milli Takım'ın başına geldi yabancı sınırı tartışmaları başladı. 

ERDOĞAN, SON SÖZÜNÜ SÖYLEDİ

Ve 14 yabancı kuralı tartışması rafa kalktı derken ATV'de konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konu hakkındaki son sözünü söyledi: 14 yabancı fazla. Erdoğan son sözü söyledi: 14 yabancı fazla.

ERDOĞAN YABANCI SINIRI İÇİN NE DEDİ?

“Futbolda yabancı oyuncu sayısının fazlalığı dezavantaj yaratıyor. Milli takıma da yansıyor bu.Şu anda kulüplerimiz hiç mi yabancı oynatmasın? Oynatsın ama bu kadar fazla değil." (ATV)

KRİTİK TOPLANTI SEZON SONUNDA 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı bu açıklama sonrası gözler TFF ile Kulüpler Birliği Vakfı'nın yapacağı toplantıya çevrildi.Sezon sonunda TFF ve Kulüpler yabancı sınırı için toplanıyor. Takvimi 2015'te Demirören açıklamıştı.

Hemen belirtelim bu toplantı kararı bugün alınmadı. 2015'te yani yabancı sayısının 14 olarak açıklandığı dönemde alınmıştı. Ve TFF Başkanı Yıldırım Demirören “14 yabancı kuralı 4 yıl devam edecek. 2017-18 sezonu sonunda (bu sezon sonu) Kulüpler Birliği ile toplantı yapacağız. 2018-2019 sezonu sonunda yabancı kuralı bitecek. Ve biz bir yıl önceden 2018-19 sezonundan sonra da 14 yabancı kuralı devam etsin mi oturup karar vereceğiz” demişti.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “yabancı sayısı fazla” sözleri sonrası TFF ile Kulüpler Birliği'nin sezon sonunda yapacağı toplatıda 2018-19 sezonu sonunda 14 yabancıyla devam edilmesi noktasında bir kararın çıkmasına artık ihtimal verilmiyor. Bu ihtimal verilmediği gibi 4 yıl içn alınan ve 2018-19 sezonunda bitecek olan 14 yabancı kuralının bir yıl erkene çekilip çekilmemesi gündeme gelebilir.

Haber: Aydın Cingöz 

FutbolArena haber turu (16 Temmuz 2018)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.