comScore

Galatasaray Galatasaray

Yabancı kuralı için kim, ne dedi? (Yabancı kuralı değişecek mi?)

15 Mart 2019, Cuma 13:28
Yabancı kuralı için kim, ne dedi? (Yabancı kuralı değişecek mi?)

Süper Lig'de yabancı kuralının değişeceği iddialarının ardından birçok spor adamı konuyla ilgili görüşlerini belirtti. Peki yabancı kuralı değişirse nasıl olacak?

FutbolArena - Spor Toto Süper Lig'de gelecek sezondan itibaren yabancı kuralının değiştirileceği iddia ediliyor. Mevcut sistemde takımlar 28 kişilik listelerine 14 yabancı oyuncu yazdırabiliyor ve maç kadrolarına ise 12 yabancı oyuncu alabiliyorlardı. Söz konusu iddiaya göre takımlar artık en fazla 10 yabancı oyuncu transfer edebilecek ve kadrolarına 8 oyuncu alabilecekler. Bu 8 oyuncunun 6'sı da ilk 11'de yer alabilcek. Peki hem mevcut sistem, hem de kuralın değiştirileceği iddiaları hakkında kimler ne söyledi?
 

Yabancı kuralı değiştirilmeli mi? Kim, ne söyledi?


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Kulüplerimiz yabancı oyuncu oynatsın ama bu kadar fazla değil. Bakıyorsun sahaya, neredeyse yerli futbolcu yok. Bunu doğru bulmuyorum. Belli sayıda tutulabilir."

MHP Lideri Devlet Bahçeli: "11 kişilik takım kuruyorsunuz ama 11'i de yabancı. Antrenör de yabancı olursa o zaman hangi ülkenin takımıyız, nerede oynuyoruz?"
Fatih Terim: "Bu kural 14 yabancı kuralı değil, 14 Türk kuralı. Bizim şu anda 12 yabancımız var. 14 yabancı zorunluluğu yok. 28 Türk de alabilirsiniz. Ben 4 yabancıyla Avrupa'da şampiyon oldum."Mircea Lucescu: "Kural 14 yabancı, 14 Türk ama sahada oynayan takımlara baktığımızda %80 yabancı, %20 Türk görüyoruz. Teknik direktörler genç yetenekli Türkler yerine tecrübeli yabancıları oynatıyor."

Fikret Orman: "Kulüpler için yabancı sınırlaması çok mümkün değil. Yapılmış sözleşmeler var. Dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok, Avrupa'da ne yapılıyorsa oraları örnek almak lazım."

Şenol Güneş: "Bizde fikirler var ama uygulamada sıkıntı var. Ben yabancı sayısının azalması gerektiğini söylüyorum. Böyle karar aldılar, biz de uyduk."Ersun Yanal: "Yabancı sınırı gençlerin önüne engel gibi sunuluyor ama asıl konuşulması gereken, altyapılara daha iyi imkanlar sağlayabilmek."

Abdullah Avcı: "Konu yerli ya da yabancı futbolcu sayısı değil. Yerli ve yabancı oyuncu rekabetini sağlayacak yatırımlar yapmamız gerekiyor. Emre Belözoğlu ve Arda Turan gibi 5'er oyuncumuz olursa yabancıya ihtiyaç kalmaz."

Erol Bulut: "Bir şeye karar vermemiz lazım. Her iki senede bir üç senede bir değişirse olmaz, o yüzden Türk futbolu bir yerlere gelemiyor."

Mustafa Denizli: "Yabancı kuralının değişmesi için en az 2-3 yıl gerekiyor. Sözleşmelerin sınırı zaten en az 3 yıl. Milli Takımı başka bir yere taşımak lazım."

Mecnun Otyakmaz: "Yabancı sayısı 8'e düşürülmeli."

Ertuğrul Sağlam: "Yabancı sayısını tartışmak yerine altyapıya önem vermek lazım."

Burak Yılmaz: "Ben Türk futbolcuların daha çok oynamasını isterim. Yabancı kuralına saygı duyuyorum ama karşıyım."

Arda Turan: "Türkiye için 14 yabancının fazla olduğunu düşünüyorum."

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena haber turu (22 Mart 2019)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.