comScore

Galatasaray Galatasaray

VAR kayıtları açıklandı! TFF'den 3 hakeme ceza

03 Ocak 2023, Salı 17:55
VAR kayıtları açıklandı! TFF'den 3 hakeme ceza

MHK, Sivasspor-Galatasaray ve Gaziantep FK-Beşiktaş maçlarında hata yapan hakemlere maç verilmeyeceğini açıkladı.

FutbolArena - MHK tarihi bir açıklama yaparak VAR kayıtlarını kamuoyu ile paylaştı. MHK, Sivasspor-Galatasaray ve Gaziantep FK-Beşiktaş maçlarında hata yapan hakemlere maç verilmeyeceğini duyurdu. Buna göre orta hakemler Erkan Özdamar, Atilla Karaoğlan ve VAR hakemi Özgüç Türkalp cezalandırılan isimler oldu.

MHK'NIN AÇIKLAMASI
"Gaziantep Futbol Kulübü A.Ş. - Beşiktaş A.Ş., Demir Grup Sivasspor - Galatasaray A.Ş. maçlarının hakemleri ve Demir Grup Sivaspor - Galatasaray A.Ş. maçının VAR hakemi ile ilgili olarak Merkez Hakem Kurulu gerekli incelemelerini gerçekleştirmiştir.

Demir Grup Sivasspor - Galatasaray A.Ş. maçında ofsayt gerekçesiyle golün iptal edildiği, bu kararın hatalı bir karar olduğu, ayrıca Gaziantep FK A.Ş. - Beşiktaş A.Ş. maçının hakeminin, VAR hakeminin izleme önerisine rağmen ihlali yapan oyuncuyu ihraç etmeyerek “önemli hakem hatası” yaptıkları tespit edilmiştir.

Demir Grup Sivasspor - Galatasaray A.Ş. maçının VAR hakemine bundan sonra görev verilmeyeceğini, söz konusu iki maçın hakemlerine ise uzun süre görev verilmeyeceğini kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız."

TFF'NİN AÇIKLAMASI

"Son dönemde meydana gelen hakem hatalarıyla ilgili olarak, Türkiye Futbol Federasyonu ilgili kurulları ile gerekli incelemeleri yapmıştır. Bu kapsamda Gaziantep FK A.Ş. - Beşiktaş A.Ş. ve Demir Grup Sivasspor - Galatasaray A.Ş. maçlarının VAR kayıtları incelenmiştir ve bahsi geçen maçlarda hakemlerin "önemli hakem hatası" yaptıkları tespit edilmiştir.

Şeffaflık ilkemiz gereği kamuoyunda oluşan spekülasyonları da ortadan kaldırmak amacıyla Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun kararıyla; söz konusu maçlardaki tartışılan pozisyonlara ait VAR kayıtlarının yayınlanmasına karar verilmiştir.

Göreve geldiğimiz ilk gün sözünü verdiğimiz şeffaflık ilkemiz gereği kamuoyunda en küçük soru işareti bırakmadan çalışmalarımızı sürdürürken, hakemlik müessesesinin de zarar görmemesi için maksimum hassasiyeti göstereceğimiz konusunda kamuoyunu temin ederiz. Bazı hakemler tarafından yapılan hataların tüm futbol camiasına mal edilmesine de izin verilmeyecektir.

Bu iki maç ile ilgili hatalı bulunan hakemler hakkında Merkez Hakem Kurulu gerekli yaptırımları uygulayacaktır."
 

Gaziantep FK - Beşiktaş maçının VAR kayıtları


Gaziantep-Beşiktaş maçında N'Koudou'nun pozisyonuyla ilgili VAR kayıtları açıklandı.

VAR: "Atilla ne gördün sen?"

Atilla Karaoğlan: "Hafif bir dokunuyor, vurma yok. Şiddet yok abi."

VAR: "Kafa vurduğunu görüyorum."

Atilla Karaoğlan: "Evet ama şiddet var mı?"

VAR: "Var, kafayla vuruyor."

Atilla Karaoğlan: "Abi abartıyor, ben sarıda kalacağım."

VAR: "Tamam, karar senin."

VAR KAYDININ TAMAMINI DİNLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ
 

Sivasspor - Galatasaray maçının VAR kayıtları


TFF'nin yayınladığı VAR kayıtlarına göre, Nelsson pozisyondaki ikinci adam olarak kabul edildiği için Sivasspor'un golü ofsayt gerekçesiyle iptal edildi.

VAR: "Erkan, Sivaslı futbolcu topa dokunmuyor ama Nelsson'u itiyor."

Erkan Özdamar: "Evet abi, çok net. Robin Yalçın, Nelsson'a temas ediyor. Ofsayt var mı peki bana onu söyleyin."

VAR: "Evet, ofsayt var." 

VAR KAYDININ TAMAMINI DİNLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

BİLYONER'E ÜYE OL, 10+10 TL BİLYONPUAN'I HEMEN AL!