comScore

Galatasaray Galatasaray

Umut Meraş: "Alex de Souza'yı örnek alıyorum"

29 Mart 2020, Pazar 12:53
Umut Meraş:

Fransa'nın Le Havre Kulübü'nde forma giyen milli futbolcu Umut Meraş, kariyeri hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Bursaspor'dan Fransa'ya transfer olan Umut Meraş, aradan geçen süreç ve kariyeriyle ilgili Hürriyet Gazetesi'ne röportaj verdi. Fransa Ligue 2'nin Le Havre Kulübü'nde forma giyen milli futbolcu Umut Meraş, dikkat çeken ifadeler kullandı.

DROGBA, SNEİJDER, ALEX GİBİ OYUNCULAR GELSİN
Türkiye'de yabancı kuralı ve kısıtı her zaman çok tartışılır... Sen neler söylersin?
 
Bence Türk futbolunda yabancı oyuncu konusunda sayı değil ama kalite anlamında bir kısıtlama getirilmeli! Kaliteli, Türk futboluna değer katacak, oyunu ile karakteri ile herkese örnek olacak yabancılar gelmeli bana göre... Drogba, Sneijder, Alex, Mario Gomez gelsin. Kariyerli, kaliteli ya da yetenekli yabancılar gelecekse asla sınırlama olmasın, bende karşıyım. Ama şimdi sıradan yabancı oyuncular gelip, Afrika'dan menajer aracılığı ile 10 tane 20 tane oyuncu getirdiğinde benim yetenekli genç kardeşlerim şans bulamıyor ve bulamadığı takdirde kariyeri etkileniyor. Türkiye'de alt yapıdan yetişen oyuncularımıza daha çok şans, fırsat verilmeli ve ben yurt dışında gidince bir kez daha anladım. Alt yapılarda çok yetenekli oyuncular var. Ama onların üzerinde durmazsanız o futbolcuların performansı ortaya çıkmaz. Bende Boluspor alt yapısından yetiştim. Reha Erginer şans vermeyip Boluspor'da oynatmasa idi, Bursaspor'da Samet Aybaba olmasa idi, A Milli Takımda  Şenol hoca bana güvenmeseydi şu anda Umut Meraş diye bir oyuncu yoktu! 

TÜRKİYE GİBİ DEĞİL, BİZİ NORMAL İNSAN GİBİ KARŞILADILAR
Türkiye'de yabancı futbolcular için sadece yüksek ücret değil evi kiralanır, uçak biletleri, özel şoför, hizmetliler, tercüman verilir. Sana Fransa'da tercüman ayarladılar mı mesela?
 
Ben biraz önce bundan bahsetmek istedim. Oraya gittiğimde beni normal bir insan gibi karşıladılar. Ama biz Türkiye'de yabancı oyunculara çok büyük kıymet ve ayrıcalık tanıyoruz. Bana mesela araç tahsis etmediler. Kendim buldum. Şu an mesela araba kira parasını kendi cebimden veriyorum. Tercüman ayarlayamadılar ve bende istemedim. Türkiye'deki gibi değil tercüman, ev, araba hazır olsun. Ben 2 ay orada kendime ev aradım mesela. Kulüp yardımcı oldu ama ben aradım...

BEN ALEX DE SOUZA'YI ÖRNEK ALIYORUM

"İyilerine, yıldızlara verelim. Ben buna karşı değilim. Drogba, Sneijder, Alex gelecekse arabası hazır olacak.  Buna karşı değilim. Örneğin Alex de Souza, Fenerbahçe forması ile Türk futboluna çok şeyler kattı. Hem karakter, hem de futbolculuk anlamında. Adam geldiğinde her şeyi kendisi yapıyordu. Kimseden bir şey istemedi. Giderken dahi kimseden bir şey istemedi. Bize böyle yabancı futbolcular lazım. Hem futbolculuğu üst düzey hem de karakteri düzgün. Mesela Türk oyuncuları Alex'i örnek alıyor. Ben Alex'i örnek alıyorum. Benim için farklı bir yeri var. Adam bir şey yazdığında, paylaştığında dikkate alıyorum."
 
LE GUEN İLE YAŞADIĞI ANI... BANA ARABASINI VERDİ VE FEDERER'İN RAKETİNE BİR ŞEY OLMASIN DEDİ
 
Le Guen son derece tecrübeli bir teknik adam. Unutamadığın bir an var mı onunla?
 
Fransa'da kendini ispatlamış, Lyon'da şampiyonlukları olan ve PSG'yi çalıştıran dünya çapında bir teknik adam. İlk transfer olduğumda lisansım yetişmemişti ve deplasmanda oynayacaktık. Araban var mı diye sordu. Henüz gelmediğini söyledim. Oynayamayacağım için bana 3 gün izin verdi. ‘Burada tek başına ne yapacaksın' dedi ve kendi arabasını bana verdi. Anahtarları uzattı ve ‘ Paris'e git, orada zaman geçir ve keyfine bak. Araba ile istediğini yap ama içerde Roger Federer'in tenis raketi var. Kendisi bana verdi. Ona bir şey olmasın' dedi. Ben de ‘ Hocam merak etmeyin. Bana bir şey olur rakete olmaz' dedim. Yani arabayı çarpsam önemli değil:) O hareketini, babacan tavrını hiç unutamam. Türkiye'yi çok seviyor ve yatırımlar yapıyor Türkiye'de...Buradan kopmak istemiyor. Örneğin devre arası kampını Türkiye'de, Antalya'da yapacaktık ama devre arası kısa tutulunca gerçekleşmedi.

Fransızca öğrendin mi ve orada kamp uygulaması var mı?
 
Günlük hayatta işimi görecek kadar Fransızca öğrendim. Yanımda bana çok yardımcı olan Süleyman Kuzuluk var. O iletişimimi kuracak düzeyde Fransızca öğretti. Ailecek bağımız çok güçlendi ve aile gibi olduk. Fransızlar kendi dillerini Avrupalılar çok fazla konuşmasın diye zorlaştırmışlar. Örneğin Çantanın kızı da var, erkeği de...


 
G.SARAY ALT YAPISINDA 3 AY DENENDİM. A TAKIM İLE HAZIRLIK MAÇINA, ARDA TURAN AĞABEY İLE İDMANA DAHİ ÇIKTIM 
 
İlk olarak Galatasaray alt yapısında futbolcu olmak istediğini duydum. Doğru mu?

Eniştem Volkan Yıldız bana babalık yaptı. Bugün, bu noktaya gelmem de çok büyük payı, yeri var. Her düştüğümde, ya da sakatlık geçirdiğimde bana ‘ Sen büyük futbolcu olacaksın' diye motive etmişti. 

Ve o beni ilk olarak Galatasaray alt yapısına götürmüştü. Lisansım çıkmadı ama 3 aylık bir deneme sürecim oldu. Çok uzun süre kaldım orada. Takımla tanıştık, hocalarla beraberdik. Almaya karar verdiler. Hatta A Takımla hazırlık maçına çıktım. O dönemde Arda Turan ağabey pubis ameliyatı olmuştu. Sonrasında hazır olmak için bizle idmana çıktı. Yani Galatasaray'da Arda ağabeyle idmana çıkmışlığımda vardı.  Ancak nedenini bilmediğim şekilde son dakikada bir şey oldu ve olmadı! Ben de Galatasaray beni almayınca Sarıyer'e gittim ve kariyerim orada başladı.

ERTELEME KARARI HEPİMİZİ ÇOK MUTLU ETTİ 

EURO 2020 koronavirüs salgını nedeniyle önümüzdeki sezona ertelendi. A Milli Takımımızda bir çok sakat, eksik futbolcumuz vardı. Buna sevindin mi?

Birçok arkadaşımız sakatlığı nedeniyle forma giyemeyecekti. Aramızda olamayacak sakat olan futbolcularımız hepsi çok önemli karakterli ve kaliteli oyunculardı. Onlar iyileştikten sonra takımın bütünlüğü daha çok ortaya çıkacak. Bu nedenle EURO 2020 ertelendiğinden dolayı mutluyum, mutluyuz! 

Onların dönecek olması ile eksi bütünlüğümüzü yakalayacağımızı, EURO 2020'de önemli işlere imza atacağımızı düşünüyorum. Güçlü olduğumuzu  gruplarda da gösterdik. Bunu EURO 2020'de de göstermek istiyoruz. Son Dünya şampiyonu olan Fransa'nın grubunda son maçta liderliği kaçırdık. Fransa'ya iki maçta da yenilmedik.  Eksiklerimiz nedeniyle bunu yapamayabilirdik. 
 
HEPSİ KARAKTERLİ, YÜREĞİNİ ORTAYA KOYAN İSİMLERDİ TAKIM KİMYASI BOZULABİLİRDİ, ÇOK SEVİNDİK
 
Kısaca bu erteleme bizim daha başarılı sonuçlara imza atmamız konusunda şansımızı arttırdı?
 
Tabii ki şansımızı arttırdı. Çünkü EURO 2020 Avrupa eleme gruplarında oynayan, önemli işlere imza atan, ortaya karakterini, yüreğini koyan, katkı sağlayan arkadaşlarımız sakatlandı. Tabii ki A Milli Takım orası, herkes değerli ve önemli oyuncu. Ama ilk 11'de önemli işler imza atmış arkadaşlar aramızda olamayacaktı. Merih, Ozan, Cenk ağabey olmayacaktı. Defans hattımızda önemli eksikler de vardı. Biliyorsunuz gruplarda sadece 3 gol yedik!
O yüzden takım kimyası bozulabilirdi. Ben kendi adıma çok sevindim. İnşallah EURO 2020'de sonuna kadar, gidebileceğimiz yere kadar gideceğiz.
 
FRANSIZLAR DA BİZDEN BUNU BEKLEMİYORDU, ASKER SELAMINI SORDULAR, ANLATINCA HAK VERDİLER

Fransa'ya 2 maçta yenilmedik ve onları Türkiye'de mağlup ettik. Sana Fransa'da o maçı hatırlatan, takılan oldu mu?
 
Evet, tabii ki! Maçı Stad de France'da Paris'te oynadıktan sonra ben Le Havre'ye döndüm. Fransız takım arkadaşlarım geldi ve ‘ Çok iyi mücadele ettiniz, çok iyi oynadınız ve gruplardan çıkmayı hak ettiniz' diyerek tebrik etti. Ama tabii ki şaka yapıp ‘ 0-0 bitti ama tek kale oynadık' gibi takılan Fransız arkadaşlarımız oldu.

Ben de onlara ‘Sizi biz mağlup ettik ve Fransa'da kaybetmedik. Siz Türk'ün gücünü gösterdik' diye takılmıştım. Bir gerçek var ki Fransızlar beklemiyordu bizim böyle bir performans göstereceğimizi...

Tabii ki bir de asker selamı konusu geçti. O sevinçte öne ben geçmiştim. Özellikle ne anlama geldiğini bana sordular. Ben de ‘ O gün verdiğimiz şehitler nedeniyle ordumuza, askerimize, onlara yanında olduğumuzu göstermek adına yapılan bir hareketti, size yapılan bir hareket değildi' dedim. Onlara anlattım ve anladılar.  Le Havre'de gol attığımda taraftarların bazıları bana asker selamı ile karşılık verdi.


 
BEŞİKTAŞ İLE ANLAŞTIM AMA BURSA'DA YÖNETİM DEĞİŞİNCE TRANSFERİM OLMADI

"Boluspor'da iken Galatasaray seninle ilgilenmişti ama transfer olmadı. Ertesi sene ise deyim yerindeyse bu kez Beşiktaş'ın kapısından döndün'.

"Hem Galatasaray hem de Beşiktaş, Türkiye'nin çok büyük kulüpleri...Birisinin başında Fatih Terim gibi çok büyük, duayen ve Türkiye'nin en önemli hocalarından biri var. Beşiktaş'ta ise o dönemde Abdullah Avcı vardı. Böylesine büyük takımların, hocaların beni istemesi hem gurur verdi hem de doğru yolda olduğumu gösterdi. Galatasaray'a 2 sene önce transferim maddi konular nedeniyle olmadı. Beşiktaş ile ise bir sonraki yıl ben anlaşmıştım. Ama Bursaspor'da o dönemde başkan değişikliği yaşandı. İki ayrı başkan görüşme yaptı. Görevden ayrılan başkanımız Beşiktaş ile anlaşmıştı. Yeni gelen yönetim maddi konularda Beşiktaş ile anlaşamadı ve Avrupa kariyerim başladı. Yoksa ben anlaşmıştım normalde Beşiktaş ile..."
 
HEDEFİM İNGİLTERE 
 
"Benim Avrupa'da futbol oynamak gibi bir hedefim vardı. Benim için güzel oldu. Fransa'da iyi bir piyasam oluşmaya başladı. Tabii İngiltere'de çok yakın. Hedeflerim arasında her zaman söylüyorum İngiltere'de futbol oynamak var diye...İnşallah Premier Lig'de oynamak istiyorum. Daha çok çalışıp üzerine koyarak gitmem gerekiyor. Eksiklerim var ve hep çalışıyorum."

FRANSA'DA MASKE YA DA ELDİVEN TAKAN İNSAN YOKTU

Koronavirüsün Fransa'da etkileri nasıl oldu, orada neler yaşadın?

Türkiye'ye dönmeden önce Fransa'da hala insanlar normal yaşantılarına devam ediyordu. Caddeler, sokaklar kalabalık, maske ya da eldiven takan yoktu. Türkiye'deki gibi önlemler almadı insanlar ve şu anda da bence İtalya gibi kötü bir tablo var Fransa'da. Arkadaşlarımla konuştuğumda durumun gittikçe kötü bir hal aldığını anlatıyorlar. Geldikten sonra 14 gün karantinada kaldım. Geldiğimden beri markete bile gitmiyorum. Dikkat etmeye çalışıyoruz
 
TÜRKİYE'DEKİ ÖNLEMLER KAT BE KAT İYİ 

Fransa'da sen gelmeden önce maçlar iptal edilmişti. Oradaki önlemler ile burayı kıyasladığında bir mesajın var mı?

Türkiye'deki önlemler bence Fransa'ya göre kat kat daha iyi. Fransa'da hiçbir yer dezenfekte edilmiyordu. İnsanlar hala birbirine yakın temas ile selam veriyordu. Herkes dışarı çıkıyor, günlük hayatını sürdürüyordu. Bizim ülkemizin bu konuda daha bilinçli olduğunu düşünüyorum. İnsanlar, sosyal mesafeyi korumaya çalışıyor. Sağlık Bakanımız ve İç İşleri Bakanımız Süleyman Soylu sürekli bilgilendirme yapıp uyarılarda bulunuyor. Bu uyarıların tamamını ülke olarak hepimiz dikkate almalıyız.
 
İDMANDA BİLE SOSYAL MESAFEYE DİKKAT EDİYORUZ

Sence bu durum futbolu nasıl etkiler? Fransa'da bu sezon futbol yeniden başlayabilir mi?

Ben futboldan uzun bir süre ayrı kalacağımızı, düşünüyorum. Futbolu, futbolcuları çok etkileyecek bu olay. 2-3 ay daha sürecek gibi duruyor. Tabii biz futbolcular sürekli antrenman yapan insanlarız, şu anda yüksek tempoda idman yapamıyoruz. O yüzden ister istemez futbolcuda bir düşüş oluyor. Ligler başladığında inşallah büyük sakatlıklar olmaz. Çünkü hepimiz risk altına girdik.  Bu süreçte kendine dikkat etmeli futbolcular! Ben özel hocamla birlikte antrenmanlara başladım. 2.5-3 metrelik bir mesafe ile antrenman yapıyoruz. Orada bile dikkat ediyoruz.

OCAK AYINDA GALATASARAY'DAN TEKLİF ALDIM ANCAK LE HAVRE'NİN PROJELERİ VARDI

2020 Ocak ayında seni Galatasaray'ın ve Fatih hocanın takımda görmek istediğini duymuştum. Teklif aldın mı Galatasaray'dan...

Ocak ayında Galatasaray'dan teklif aldım. Menajerim aracılığı ile gelen bir teklifti bu. Görüştüler ancak Le Havre kulübü çok büyük miktarlar istedi. Avrupa Şampiyonası olduğu için ve orada değerimin 2-3 katına çıkabileceğini ön gördükleri için Galatasaray'a transferim gerçekleşmedi. Le Havre kulübünün benimle alakalı önemli projeleri var. Şu anki başkanımızla aram çok iyi ve hocamız Paul Le Guen. Hep iletişim halindeyim. Benim adıma Fransa 1.Ligi ya da Bundesliga'ya gitmem gerektiğini düşünüyorlar. Ama benim hayalim her zaman İngiltere oldu.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"