comScore

Galatasaray Galatasaray

Uğur Meleke: "Fatih Terim biraz şanslı değil mi?"

11 Ocak 2018, Perşembe 12:02
Uğur Meleke:

Uğur Meleke, Fatih Terim'in Galatasaray'ın başına geçmesiyle birlikte çarpıcı bir yazı kaleme aldı.

FutbolArena - Galatasaray'da 2017'nin son günlerinde Igor Tudor'un yerine Fatih Terim'i göreve gelirken Uğur Meleke'den çarpıcı bir yazı kaleme aldı.

Uğur Meleke, Fatih Terim'in 1 numaralı tarih yazıcısı olduğuna vurgu yaparken başarılarında bazı tesadüflerin de olduğunu belirtti.


Uğur Meleke'nin Fatih Terim ile ilgili yazısı


Birçok tarihi başarı öyküsünün başlangıcında büyük tesadüfler olduğunu okumuşuzdur.Benim de bu satırları yazabiliyor olmamın altında bir sürü tesadüfün etkisini inkâr edemem, hatta gülerek anlatırım her yerde. Gülümseyerek okuyacağınızı umduğum alternatif bir Terim kronolojisi yazdım bugün. Terim'in, futbol tarihimizde  onlarca güzel sayfa açtığı tartışılmaz. 500 sayfalık Türk futbol ansiklopedisi yazılsa 300'ü ondan bahseder. O, ülke futbolunun tartışmasız 1 numaralı tarih yazıcısı. Ama yazdığı bazı sayfalarda işlerinin zincirleme tesadüfler sonucu çok iyi gittiğinin altını da çizmeli.
TERİM'İN İLK 2 MİLLİ MAÇI

Terim'in hoca olarak ilk gündeme oturuşu, 1993'te Piontek'ten aldığı milli takım göreviyle olmuştu. ABD'94 elemelerinde ilk 8 maçta sadece San Marino'yu yenebilmiş millilerin hayalleri bitmiş, Piontek'in yerine Terim geçmişti. Terim'in kalan iki maçının da iç sahada olması ilk şansı. Norveç'in Dünya Kupası'nı, Polonya'nın da elenmeyi garantilemesi de 2. şansı. Terim, ulusal görevdeki bu ilk 2 maçında Norveç ve Polonya'yı İstanbul'da 2-1'lik skorlarla mağlup ederek, harika milli takım kariyerine şanslı bir başlangıç yapmıştı.

EURO 96'DA İSVEÇ

Terim'in Euro'96 elemelerine 5'inci torbadan giren Türkiye'yi finallere götürmesi, başlı başına bir efsane. Ama o elemelerde ilk torbada İtalya-Almanya-Fransa-Hollanda varken en düşük katsayılı İsveç'i çekmemiz büyük şans. O İsveç'ten toplamda 4 puan aldık, ayrıca ikinci torba kuramız da fena değil: Torbada İspanya ve Portekiz varken biz İsviçre'yi çekmişiz. O İsviçre'yi deplasmanda yendiğimiz maç da şüphesiz kader belirleyiciydi.

96 KURASI

Euro'96 finalleri kurası ilkeldi, sadece 4 seribaşı belirliydi: Ev sahibi İngiltere, katsayı liderleri Almanya-İspanya ve son şampiyon Danimarka. 12 takımsa hiçbir kritersiz, rastgele gruplara dağıtılmışlardı.Şanslı takımımız, 4 seri başı içinde İngiltere-Almanya-İspanya'yı değil, Danimarka'yı çekti. Kalan 11 ülkeden de Fransa, İtalya'yı pas geçip Hırvatistan ve Portekiz'le eşleşti. A Grubu'nda İngiltere-Hollanda, B Grubu'nda Fransa-İspanya, C Grubu'nda Almanya-İtalya varken bizim bunların hiçbiriyle karşılaşmamamız, iyimser ifadeyle kura şansıydı herhalde!

EURO 2008

Terim, 2. milli takım döneminde, 2. kez Avrupa Şampiyonası'na götürdü Türkiye'yi. Euro 2008 eleme kurasına Türkiye, 2. torbadan girdi. 1. torbada Hollanda, Portekiz, İngiltere, Fransa varken biz son şampiyon Yunanistan'ı çektik, Euro 96 finallerinde Danimarka'yı çektiğimiz gibi. Euro 2008 finallerinde de ev sahibi çekme alışkanlığımızı sürdürüp İsviçre'yi çektik.

DEVLER LİGİ 2012-13

Terim'in G.Saray'la UEFA Kupası kazandığını herkes bilecektir, ama çok az kişi uzun süre Devler Ligi gruplarından çıkamadığını hatırlar. İlk 5 denemede şeytanın bacağını kıramamış, 3.'lükten öteye çıkamamıştı; 2012-13'e kadar. O sezon kurada M.United, Braga ve Cluj'u çeken G.Saray, 4 haftada (sadece Cluj'den aldığı) 4 puandayken, son iki maçta yine şanslıydı: M.United turu geçtiği, Braga da elendiği için G.Saray'ın önüne prestij için çıktılar. İki maçtan 6 puanla Cimbom, Terim'le ilk kez Devler Ligi son 16'sına kaldı.

EURO 2016

Terim'in Euro 2016 serüveni de benzerdi: İlk 8 maçta 3 galibiyet alındı, kalan 2 maçta iki prestij maksatlı rakiple oynandı. Çekler ve İzlanda turnuvaya gitmeyi garantilemişken karşımıza çıktı ve grubu 3. bitirdik. 94 Dünya Kupası elemeleri ve 2013 Devler Ligi'nden sonra yine Terim'in son iki rakibi, prestij maçlarına çıktı yani. Sonrasını hatırlarsınız: Grup sonuncusu Yunanistan, Macarları, 11 yedekli İspanya, ilk milli maçında gol atan Gaspar'la Ukrayna'yı üzdü. Kazaklar da deplasmanda Letonya'yı yenip  sonunculuğa itti. Futbolun en büyük mucizesiyle gittik belki de Fransa'ya.  

GALATASARAY 2018

Terim'in G.Saray'a 4. gelişi de şanslıydı: Belki de 16. haftada liderin 1 puan gerisindeyken hoca kovan ilk takımı aldı. İlk haftasında da Beşiktaş, F.Bahçe ve Trabzon takıldı, devreye puan tablosunda gayet avantajlı girdi.Evet, Terim çok başarılı. Ama sanki biraz da şanslı, değil mi?

Sarı Kırmızılı takımla ilgili tüm gelişmelere Galatasaray Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)