comScore

Galatasaray Galatasaray

UEFA Uluslar Ligi grupları açıklandı

11 Ekim 2017, Çarşamba 15:49
UEFA Uluslar Ligi grupları açıklandı

UEFA'nın 2018'de uygulamaya koyacağı Uluslar Ligi'nde gruplar belli oldu. Peki UEFA Uluslar Ligi nedir, hangi takımlar katılacak, maçlar ne zaman oynanacak?Detaylar haberimizde.

FutbolArena - UEFA'nın yeni organizasyonu olan Uluslar Ligi'nde mücadele edecek takımların grupları belli oldu. Yapılan açıklamada Türkiye, B Grubu'nda yer aldı. Peki UEFA Uluslar Ligi ne zaman başlayacak, hangi takımlar katılacak, organizasyonun statüsü ne olacak gibi merak edilen tüm soruların cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz.
 

UEFA Uluslar Ligi nedir?


UEFA, dört yılda bir düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nın arasına millî takımların katılacağı bir Uluslar Ligi organizasyonu getiriyor. Uluslar Ligi ile UEFA EURO müsabakalarının değişimli olarak her iki yılda bir oynanması karara bağlandı. İlk Uluslar Ligi, 2018-2022 döneminde oynanacak.

Uluslar Ligi statüsüne göre UEFA'ya üye 54 ülke öncelikle dört küme oluşturacak. Birinci kümede 12, ikinci kümede 12, üçüncü kümede 14, dördüncü kümede 16 ülkenin millî takımları yer alacak. Bu düzenlemedeki düşme ve çıkma heyecanının millî maçlara olan ilgiyi artırması öngörülüyor.


UEFA Uluslar Ligi statüsü


UEFA, Uluslar Ligi'ne katılacak olan takımları ve grupları belirledi. UEFA'dan yapılan açıklamada Türkiye, B Grubu'nda yer aldı. Ülkeler sadece gruplarındaki diğer ülkelerle içeride ve dışarıda olmak üzere ikişer kez karşılaşacak ve 6 oyun günü sonrasında her kümede dört grupta da maçlar tamamlanacak.
Gruplarda sonuncu olan ülkeler bir alt kümeye düşecek. Grubu lider tamamlayan takımlar ise bir üst kümeye yükselecek. A Grubu'nda yer alan 4 grubun liderleri arsında oynanacak dörtlü final sonucunda da Uluslar Ligi şampiyonu belirlenecek. 

Uluslar Ligi'nin bir başka önemli yanı ise 2020 Avrupa Şampiyonası'na katılacak olan son 4 takımı belirleyecek olması. 2020 Avrupa Şampiyonası'nda gruplarında ilk 2'de yer alan takımlar doğrudan şampiyonaya katılacak. Fakat daha önce olduğu gibi ilk 2 dışında kalan takımların playoff oynama hakkı ortadan kalkacak. Burada devreye Uluslar Ligi girecek. Uluslar Ligi'nde mücadele eden ancak Avrupa Şampiyonası vizesi alamayan 4 takım bu ligde oynayan takımlar arasından playoff maçları sonucu seçilecek. 

Özetle, 2020 Avrupa Şampiyonası'na katılacak olan 4 takım Uluslar Ligi'nde mücadele eden ülkelerden seçilecek.


 

UEFA Uluslar Ligi grupları - Uluslar Ligi'ne katılacak takımlar


A Ligi: Almanya, Portekiz, Belçika, İspanya, Fransa, İngiltere, İsviçre, İtalya, Polonya, İzlanda, Hırvatistan, Hollanda.

B Ligi: Avusturya, Galler, Rusya, Slovakya, İsveç, Ukrayna, İrlanda Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Kuzey İrlanda, Danimarka, Çekya ve Türkiye.

C Ligi: Macaristan, Romanya, İskoçya, Slovenya, Yunanistan, Sırbistan, Arnavutluk, Norveç, Karadağ, İsrail, Bulgaristan, Finlandiya, Güney Kıbrıs, Estonya ve Litvanya.

D Ligi: Azerbaycan, Makedonya, Belarus, Gürcistan, Ermenistan, Letonya, Faroe, Lüksemburg, Kazakistan, Moldova, Liechtenstein, Malta, Andorra, Kosova, San Marino ve Cebelitarık.
 

UEFA Uluslar Ligi maçları ne zaman oynanacak?


Uluslar Ligi'nde grup kuralarının çekileceği tarih de açıklandı. UEFA'nın yaptığı açıklamada Uluslar Ligi'nin grup kuralarının 24 Ocak 2018'de Lozan'da çekileceği belirtildi.

FutbolArena haber turu (20 Ağustos 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.