comScore

Galatasaray Galatasaray

Üçlü averajda şampiyon kim olacak? (Galatasaray, Başakşehir, Fenerbahçe)

04 Mayıs 2018, Cuma 22:25
Üçlü averajda şampiyon kim olacak? (Galatasaray, Başakşehir, Fenerbahçe)

Başakşehir, Fenerbahçe ve Galatasaray aynı puanda bitirirse hangi takım şampiyon olur? Spor Toto Süper Lig'de üçlü averajda hangi takım şampiyon olur? Tüm bu soruların cevabı haberimizde.

FutbolArena - Şampiyonluk yarışı nefes kesiyor. Galatasaray, Başakşehir, Fenerbahçe ve Beşiktaş arasında geçen şampiyonluk yarışında akıllardaki en büyük soru işaretlerinden birisi üçlü averajda hangi takımın şampiyon olacağı yönünde. Ligde kalan bölümde Başakşehir, Fenerbahçe ve Galatasaray aynı puanda bitirirse hangi takım şampiyon olur? Detaylar haberimizde.


Süper Lig'de üçlü averajda kim şampiyon olur?


Spor Toto Süper Lig'de son düzlüğe girilirken şampiyonluk hesapları yapılmaya başlandı. Medipol Başakşehir 32. hafta mücadelesinde sahasında Sivasspor ile 1-1 berabere kaldı ve kritik bir 2 puan bıraktı. Yaşanan bu kayıptan sonra gözler hafta sonu oynanacak karşılaşmalara çevrildi. 

Takımların şampiyonluk yolunda akıllarda en büyük soru işaretlerinden birisi de Galatasaray, Başakşehir ve Fenerbahçe'nin aynı puanda bitirmesi durumunda kimin şampiyon olacağı yönünde. Üç takımın sezonu aynı puanda bitirmesi halinde devreye girecek üçlü averaj sisteminde Başakşehir şampiyonluğunu ilan edecek, Fenerbahçe ligi ikinci sırada bitirirken Galatasaray üçüncü sırada tamamlayacak.
İŞTE ÜÇLÜ AVERAJ SIRALAMASI

Medipol Başakşehir
Fenerbahçe
Galatasaray


Üçlü averaj nasıl hesaplanır?


Spor Toto Süper Lig'in bitimine haftalar kala üçlü averaj ihtimali gündeme geldi. Galatasaray, Başakşehir ve Fenerbahçe takımlar arasında oluşabilecek aynı puan sıralaması sonrasında üçlü averaj sistemi devreye girecek.

''b) Aynı puana sahip takım sayısı üç veya daha fazla ise; 

I. Bu takımların birbirleriye oynadıkları müsabaka sonuçlarına göre yapılan puan cetveli ile kesin sonuç belirlenir. (Puan cetvelinde eşit puanlı iki veya daha fazla takım arasında oynanan müsabaka sonuçlarına tekrar bakılmaz.) 

II. Önce bu puan cetvelinde takımlar arasında puan üstünlüğüne bakılır. 

III. Puan cetvelinde puan eşitliği varsa I. bentte belirtilen puan cetvelindeki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)

IV. Gol averajı da eşit ise daha fazla gol atan takıma bakılır. 

V. Bütün bu şartlara rağmen takımların puanları ile attıkları ve yedikleri gol sayıları eşit ise genel puan cetvelindeki averaja bakılır. 

VI. Genel puan cetvelindeki averajlar eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır. 

VII. Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.''

Spor Toto Süper Lig ile ilgili son gelişmelere Süper Lig Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.


Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"