comScore

Galatasaray Galatasaray

Türk kulüpleri çılgın harcamaların bedelini ödüyor

08 Şubat 2019, Cuma 10:02
Türk kulüpleri çılgın harcamaların bedelini ödüyor

AFP, Türk kulüplerinin ekonomik sıkıntılarıyla ilgili bir analiz yaptı. Kulüplerin, geçmiş dönemde yaptıkları transfer harcamalarının bedelini ödediği aktarıldı.

FutbolArena Dış Haberler - Spor Toto Süper Lig'de ara transfer döneminde sattıkları oyuncular kadar transfer yapabilen ve yaşadıkları ekonomik problemler nedeniyle kadrolarındaki önemli oyuncuları kaybetmeye devam eden Türk kulüpleriyle ilgili detaylı bir analiz yayımlandı. AFP'nin analizinde Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın geçmişte çılgın transfer harcamaları yaptıkları ve bunun bedelini bu dönem ödedikleri aktarıldı. 

"ALİ KOÇ GERÇEKLERİ AÇIKLADI"
Haberde Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un kulübün içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıları açık bir şekilde dile getirdiği belirtildi. Fenerbahçe'nin toplamda 620 milyon euro borcu olduğu ve bu paranın üçte ikisini bir yılda ödemek zorunda oldukları belirtildi. Ali Koç'un, "Bankalar kapıyı çalmaya başladı. Kesinlikle olumlu bir görüntü beklemiyordum ama bu kadarını da tahmin etmiyordum" sözlerine de yer verildi. 

KULÜPLER EN İYİ OYUNCULARINI SATIYOR

Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın en iyi futbolcularını satmak zorunda kaldıkları ve transferde zorlandıkları belirtildi. Futbolcuların maaşlarını ödemekte dahi zorlanan Türk kulüplerinin artık oyuncuları serbest bırakmak zorunda kaldıkları ifade edildi. Galatasaray'ın Gomis'i, Beşiktaş'ın Pepe'yi ve Fenerbahçe'nin de Giuliano'nun gidişine onay verdiği aktarıldı. 

Konuyla ilgili görüşü alınan Futbol Ekonomisti Tuğrul Akşar, "Türk futbol kulüplerinin toplam borcu 14.5 milyar TL. Kulüpler, finansal sorunlarını kendi başlarına çözemiyor gibi görünüyor. Çünkü toplam gelir ve giderler arasında büyük farklar var" dedi.

BORÇLARIN YAPILANDIRILMASI

TFF'nin, Türk kulüplerinin borçlarını 1.7 milyar TL olarak değerlendirdiği, bu borcun yüzde 86'sının Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor'a ait olduğunun belirlendiği ifade edildi. Borçların yeniden yapılandırılması konusunda da anlaşma sağlandığı kaydedildi. Türk kulüplerinin bu borçlardan kurtulması için genç futbolculara yatırım yapması gerektiği ve son yıllarda Cengiz Ünder ile Ozan Kabak gibi futbolcuların kulüplere örnek olması gerektiği vurgulandı.

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!


FutbolArena Haber Turu (30 Ekim 2020)