comScore

Galatasaray Galatasaray

Tromso, Vardar, Ostersunds faciaları! Bugün iflasın eşiğindeler

18 Mayıs 2020, Pazartesi 23:28
Tromso, Vardar, Ostersunds faciaları! Bugün iflasın eşiğindeler

Tromso, Valerenga, Vardar, Rabotnicki, Ostersunds... Türk futbol tarihinde uzun süre hafızalarda yer alan bu takımların ortak özellikleri, temsilcilerimizi Avrupa kupalarından elemeleri oldu. Peki bu takımlar şimdi ne halde ve ne durumda? 

FutbolArena Detay - Bir dönem Türk takımlarına Avrupa kupalarında facia yaşatan kulüpler şimdi ne halde? Yakın tarihte Vardar, Ostersunds, Tromso, Valerenga, Rabotnicki temsilcilerimiz Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'u Avrupa kupalarından eleyerek, Türk spor kamuoyunda uzun yıllar unutulmayan eleniş hikayelerine imza attı. 

Peki şimdi bu kulüpler ne halde? Futbol endüstrisinin günden güne değiştiği ve özellikle Koronavirüs salgını boyunca birçok kulüp ekonomik krizle boğuşurken, özellikle Türk takımlarına Avrupa kupalarında unutulmaz acı anı yaşatan takımların büyük bölümü minimum birkaç yıl içinde ekonomik batağın içine girdi. 


2017 - VARDAR FENERBAHÇE

2017 yılında Aykut Kocaman dönemindeki Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi'nde Vardar'a elenerek tarihinin en büyük şoklarından biri yaşamıştı. Vardar, Fenerbahçe'yi Kadıköy'de 2-1 yenerek tarihinde ilk kez Avrupa kupalarında grup aşamalarına kaldı. Ancak o sezon gruplarda varlık gösteremeyen Makedon ekibi kupaya veda etti. 

VARDAR'IN BUGÜNKÜ DURUMU: "800 BİN EURO BULAMAZSA LİSANS ALAMAYACAK"

Makedonya'da uzun yıllardır ekonomik krizle boğuşan Vardar, bugün 800 bin euro bulamaması halinde 1. ligde oynamak için lisans alamayacak. Vardar'ın eski sportif direktörü Pancev ise, 2019 yılında kulübün yaşadıklarını "Fenerbahçe'yi eledikten sonra her şey tepetaklak" gitti şeklinde aktardı. Pancev, "Vardar'da garip bir şeyler oldu. Najdovski ve ben takımın kalitesini yükseltmek için görevdeydik. Çok hızlı bir şekilde çalışmalar yaptık. Avrupa'da Fenerbahçe'yi eleyerek büyük br sürpriz yaptık. Gruplara kaldık. Ancak Fenerbahçe'yi eleyip gruplara kaldıktan sonra daha güçlü bir kadro oluşturmak adına UEFA'dan gelen parayı kullanacaktık. Ancak tam tersi oldu. Paralar ortada yok. Sonrasında ise ekonomik kriz başladı ve birçok futbolcu takımdan ayrıldı." şeklinde yaşananları anlattı. 

2017/2018 OSTERSUNDS GALATASARAY

İsveç futbolunun yakın zamandaki en büyük çıkışı yapan kulübü Ostersunds, 2017/18 sezonunda UEFA Avrupa Ligi 2. ön eleme turunda Galatasaray'ı eledikten sonra sırasıyla Fola Esch ve PAOK takımlarını da saf dışı bırakarak gruplara kaldı. O sezon tarihi bir başarı yakalayan Ostersunds, gruplardan da çıkmayı başardı ve son 32 turunda Arsenal'e elendi. Ancak Ostersunds'un, Arsenal'i deplasmanda 2-1 yendiği rövanş maçı ise kulüp tarihinde uzun süre konuşulan hikayeler arasına dahil oldu. 


OSTERSUNDS'UN BUGÜNKÜ DURUMU: "İFLAS'IN EŞİĞİNDEN DÖNDÜ"

2018 ve 2019 yıllarında büyük bir ekonomik darboğazın içine giren Ostersunds, son olarak acil borçlarını ödeyebilmek için taraftarlar ve bölge iş adamlarından destek istedi. 1 milyon dolar açığı olan Ostersunds, bu destek alarak bu açığı kapatarak yeniden lisans alabildi. İsveç kulübüne taraftarlar, yerel işletmeler ve aynı zamanda eski teknik direktörü Graham Potter da maddi yardımda bulundu."

2010 - 2011 KARPATY LVIV GALATASARAY

2010/11 sezonunda UEFA Avrupa Ligi'nde Galatasaray'ı eleyerek adını gruplara yazdıran Karpaty Lviv, Ukrayna'da hiçbir zaman üst sınıf klasmanda yer alamadı fakat o dönem için proje takımı olarak adlandırılıyordu. Özellikle genç oyuncu yetiştirme politikasıyla Avrupa'da kalıcı bir proje oluşturmak isteyen Karpaty Lviv, Ukrayna'daki iç savaştan en fazla etkilenen kulüplerden biri oldu. Bugün Ukrayna Ligi'nde son sırada düşme tehlikesi olan Karpaty Lviv, 10 yıl önce çıkış yapan futbolcularını elden çıkarmasına rağmen ekonomik krizin etkisiyle Ukrayna'da zor günler geçiren kulüpler arasına dahil oldu. Karpaty Lviv aynı zamanda uzun yıllardır transfer için kaynak üretmekte zorlanıyor. 

2015 TRABZONSPOR RABOTNICKI

Trabzonspor'un 2015 yılında UEFA Avrupa Ligi 3. ön eleme turunda elendiği Rabotnicki, o sezon play-off turunda Rubin Kazan'a elendi. Makedonya'da daha çok futbolcu yetiştiren kulüp olarak görülen Rabotnicki, son iki sezonda Makedonya Ligi'nde alt sıralardan kurtulamadı. Uzun yıllardır da ligde zirve mücadelesinden uzaklaştı. 


TROMSO VE VALERENGA

Türk spor basınında Galatasaray'ın Tromso, Beşiktaş'ın da Valerenga faciası uzun yıllar konuşuldu. Koronavirüs salgının en çok vurduğu futbol ülkelerinin başında ise Norveç geliyor. Valerenga kulübü liglerin ertelenmesinden dolayı futbolcu ve personel maaşını ödeyemeyince tüm personeli işten çıkarmak zorunda kaldı. Tromso da benzer krizi yaşayan takımlar arasında. 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"