comScore

Galatasaray Galatasaray

TFF, Fatih Terim'e ne kadar tazminat ödeyecek?

29 Eylül 2017, Cuma 15:57
TFF, Fatih Terim'e ne kadar tazminat ödeyecek?

TFF ile Fatih Terim arasındaki tazminat konusuyla ilgili Avukat Taner Ünlü, FutbolArena'ya önemli bilgilendirmelerde bulundu.

FutbolArena Özel - Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in görevinden gönderilmesinden sonra tazminat konusu gündeme geldi. TFF'ye geçtiğimiz günlerde 3,5 milyon Euro'luk tazminatının ödenmesi konusunda ihtar çektiği iddia edilen Fatih Terim'in ne kadar tazminat alacağı merak ediliyor. 
 

Fatih Terim, TFF'den ne kadar tazminat alacak?


Spor Hukukçusu Avukat Taner Ünlü, TFF ile Fatih Terim arasında sözleşmenin detaylarını ve iş kanununda belirtilen hükümleri FutbolArena'ya anlattı. İşte Taner Ünlü'nün açıklamaları:

"Fatih hocanın sözleşmesi TFF tarafından 1 kez yenilendiği için süreli sözleşme, süresiz sözleşme haline gelir iş kanunu hükümlerine göre. Dolayısıyla iş akdini TFF feshedince, iş kanunu hükümleri uygulanır. Eğer TFF haksız ise sadece kıdem tazminatını ve ona bağlı olan sosyal haklarından doğan alacaklarını ödemesi gerekiyor. Bu durumda da Fatih Terim'in sözleşme süresi içerisinde almaya hak kazandığı ücretleri talep etme hakkı kalmaz. Dolayısıyla TFF, iş mahkemesine başvuru yaparak Terim'e ödeyeceği ücret konusunda oldukça menfaat sağlamış olacak. 
Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haksız feshi halinde baz alınacak miktar, işçinin 1 aylık brüt maaşı üzerinden belirlenir. Brüt miktar, çalıştığı yıl ile çarpılır ve tazminatı hesap edilir. Fatih Terim aylık 300 bin Euro alıyorsa, TFF yaklaşık 1 milyon Euro tazminat ödemiş olacak."

FutbolArena Haber Turu (30 Ekim 2020)