comScore

Galatasaray Galatasaray

Süper Lig'in en iyi savunma yapan takımı

30 Ağustos 2017, Çarşamba 18:15
Süper Lig'in en iyi savunma yapan takımı

Süper Lig'de geride kalan 3 haftada takımların savunma performanslarını inceledik.

FutbolArena Analiz - Süper Lig'de geride kalan 3 haftada takımların savunma performanslarını inceledik. Başakşehir ve Beşiktaş rakipten top kazanma konusunda geride kalırken, Galatasaray ve Fenerbahçe bu konuda başarılı. Trabzonspor ise çok top kazanıyor ama çok faul yapıp, çok kart görüyor...


En çok kart gören ve en çok faul yapan takım Trabzonspor


Whoscored istatistik sitesinin verilerine göre sezonun ilk 3 haftasında 4 puan toplayabilen Trabzonspor'da Ersun Yanal geçen sezon olduğu gibi Yugoslav faullerini sık sık kullanıyor. Toplam 12 sarı kart gören Trabzonspor aynı zamanda maç başına 22 faul ile en çok faul yapan takım konumunda.

Trabzonspor'u 20.7 faul ile Beşiktaş takip ediyor ancak Beşiktaş bu kadar çok faul yapmasına rağmen sadece maç başına 10 top çalabiliyor ve bu konuda ligin sonuncu sırasında. Beşiktaş rakiplerinin ayağından top alma konusunda geçen sezon da çok iyi değildi ama bu sezona bu konuda daha kötü bir başlangıç yapıldı. 


Başakşehir ve Beşiktaş'ın Galatasaray ve Fenerbahçe'den farkı


Başakşehir ve Beşiktaş top kapma konusunda hevesli değil. Daha çok top rakipteyken alan daraltan ve rakiplerine bu şekilde pozisyon vermemeye çalışan takımlar. 

Galatasaray ve Fenerbahçe ise rakipten toplar çalarak pozisyonlar arayabiliyor. Bu açıdan Galatasaray ve Fenerbahçe'yi Alman, Başakşehir ve Beşiktaş'ı ise İspanyol futboluna benzer oynuyorlar diye niteleyebiliriz. Galatasaray ve Fenerbahçe çok fazla faul yapmadan, top çalma konusunda başarılı. Galatasaray 20.3 top çalma ile en çok top çalan 2. Fenerbahçe de 20 top çalma ile en çok top çalan 3. takım. Galatasaray 17.3 faul yapıp 20.3 top çalarken, Fenerbahçe de 14.3 faul yapıp 20 top çalma ortalaması ile oynuyor. Beşiktaş ve Başakşehir'in pres gücü olarak rakiplerinin gerisinde olması göze çarpıyor. Başakşehir 14.3 faul yapıp, 14.3 top çalma ortalaması ile oynuyor ve en çok top çalan takımlar arasında 13. sırada.Süper Lig ile ilgili tüm analizleri Süper Lig Analiz sayfamızdan takip edebilirsiniz.

FutbolArena Haber Turu (23 Ekim 2019)

Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.